Champions League: Back to back πρωταθλήτρια Ευρώπης στις γυναίκες η Μπαρτσελόνα, 2-0 τη Λιόν - Βίντεο

Τα γκολ πέτυχαν οι δύο παίκτριες της Μπαρτσελόνα που έχει κερδίσει τη «Χρυσή Μπάλα», η Πουτέγιας και η  Μπονμάτι

barca
Η Μπαρτσελόνα επικράτησε της Λιόν με 2-0 και κατέκτησε το δεύτερο συνεχόμενο Champions League γυναικών και τρίτο στις τελευταίες έξι διοργανώσεις! Το γκολ της Αϊτάνα Μπονμάτι και της Αλέσια Πουτέγιας (έχουν κερδίσει και οι δύο τη Χρυσή Μπάλα) έκριναν τον 22ο τελικό του Women's Champions League στο «Σαν Μαμές».

Στο πρώτο μέρος οι Μπλαουγκράνα ήταν καλύτερες και έχασαν την καλύτερη ευκαιρία τους στο 28ο λεπτό, με πρωταγωνίστρια την Πατρίσια Γκιχαρό. Η αρχηγός της Μπάρτσα έπιασε το σουτ και η τερματοφύλακας των Λιονέ, Κριστιάν Εντλέ, απέκρουσε εντυπωσιακά μακριά την μπάλα.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Γιόναταν Χιράλντεθ ανέβασε στροφές και κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 63ο λεπτό της αναμέτρησης.

28767197
28767196
28767156
28767787

Η φάση του γκολ ξεκίνησε από τα πόδια της Μαριόνα Καλντεντέι, η οποία «μοίρασε» στην Μπονμάτι και εκείνη με τρομερό σουτ στην κλειστή γωνία της Εντλέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Η Πουτέγιας στις καθυστερήσεις του αγώνα και συγκεκριμένα στο 90+5' διπλασίασε τα τέρματα της ισπανικής ομάδας με δυνατό σουτ που διαμόρφωσε το τελικό 2-0 και έστειλε την Μπαρτσελόνα στην κορυφή της Ευρώπης.