Euroleague, Μπάγερν Μονάχου - Παναθηναϊκός AKTOR 75-82: Κέρδισε και... αγκάλιασε την 2η θέση - Βίντεο

Έχοντας στο πλευρό του 3.500 φιλάθλους του ο Παναθηναϊκός πέρασε από το Μόναχο και θέλει νίκη κόντρα στην Άλμπα στο ΟΑΚΑ για να εξασφαλίσει την 2η θέση και το πλεονέκτημα έδρας

pao_1
Αγχώθηκε, πιέστηκε, κινδύνευσε, αλλά στο τέλος... πανηγύρισε!

Μέσα σ' ένα πραγματικό πάρτι από 3.500 φιλάθλους του, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να φύγει αλώβητος από το (σε γενικές γραμμές) αφιλόξενο Μόναχο και να βρίσκεται και με τα... δύο πόδια στην κατάκτηση της 2ης θέσης και του πλεονεκτήματος έδρας.

Δείτε ΕΔΩ τις καλύτερες στιγμές του αγώνα

Θέλει απλά την επόμενη Πέμπτη μια νίκη επί της Άλμπα στο ΟΑΚΑ για να τελείωσουν όλα.

Πάντως η Μπάγερν, αν και αδιάφορη, έβαλε δύσκολα στους «πράσινους» και αποδείχθηκε πολύ σκληρή για να τα παρατήσει.

Παρόλα αυτά η ποιότητα, το βάθος και το «must win» που είχαν οι «πράσινοι» ήταν και το μεγαλύτερο «ατού» για να φτάσουν σε αυτή τη νίκη. Εξαιρετικό ματς από τον Χουάντσο, ο Σλούκας «μίλησε» όταν «έπρεπε» ενώ ο Ναν «κουβάλησε» την ομάδα στην 3η περίοδο.

pao_3
pao_1_2
pao_5
pao_4

Το ματς: Μπάγερν - Παναθηναϊκός
Αν και ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε καλό ξεκίνημα στην επίθεση δια χειρός Μήτογλου (2-6) και έδειχνε να παίρνει το momentum του αγώνα, η συνέχεια ήταν τελείως διαφορετική. Ο Σερτζ Ιμπάκα αποτέλεσε τον μεγάλο «πονοκέφαλο» για τον Εργκίν Αταμάν και αυτό διότι όχι μόνο πέτυχε 8 σερί πόντους, όχι μόνο «σκέπασε» το καλάθι της Μπάγερν αλλά φόρτωσε και τον Ματίας Λεσόρ με 2 φάουλ! Η Μπάγερν βρέθηκε να προηγείται με επτά πόντους διαφορά (15-8 στο 8') αλλά οι «πράσινοι» αντέδρασαν με τον Παπαπέτρου να δίνει λύσεις και στις δύο πλευρές του παρκέ για το 18-16 του δεκαλέπτου.

6175765
6175753
6175768
6175762
6175774

Αν και με την έναρξη της 2ης περιόδου ισοφάρισε ο Παναθηναϊκός με γρήγορο 5-0 σε 18-18 η Μπάγερν συνέχισε να κάνει αυτό που ήξερε καλύτερα μέχρι εκείνο το σημείο του αγώνα. Τα περιφερειακά σουτ. Δύο σερί τρίποντα από Γουάιλερ-Μπαμ και Γκιφάι έγραψαν το 24-18 στο 13' αλλά έκτοτε μπήκε στην εξίσωση του ματς ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ, ο οποίος έγινε «παράγοντας» του αγώνα για την ισοφάριση του σκορ σε 24-24 και 26-26 έχοντας πάρει (πετυχημένες) πρωτοβουλίες στο σκοράρισμα.

Το επιμέρους των «πρασίνων» έφτασε το 16-4 για λογαριασμό του Παναθηναϊκού καθώς πήρε προβάδισμα με 28-34 στο 17'. Η Μπάγερν προσπαθούσε να βγάλει αντίδραση και δεν άφηνε την ελληνική ομάδα να ανοίξει περισσότερο την ψαλίδα της διαφοράς. Ο Παπαπέτρου συμπλήρωνε τον εξαιρετικό Χουάντσο, με το ημίχρονο να κλείνει στο +4 για τους «πράσινους» (36-40) οι οποίοι είχαν 11/21 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 6/7 βολές, 17-1 ριμπάουντ και 9 ασίστ για 7 λάθη, ενώ οι Βαυαροί είχαν μετρήσει 6/15 δίποντα, 6/14 τρίποντα, 6/7 βολές, 13-1 ριμπάουντ και 10 ασίστ για 4 λάθη.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα του Αταμάν προηγήθηκε με +6 (36-42) ωστόσο το σκηνικό... επαναλήφθηκε. Η Μπάγερν «απαντούσε» με τρίποντα φέρνοντας εκ νέου το ματς στα ίσια (44-44 στο 23') αλλά έκτοτε ανέλαβε δράση ο Κέντρικ Ναν ο οποίος με συνεχόμενους πόντους έφερε και πάλι τον Παναθηναϊκό σε θέση ισχύος (44-49 στο 25') αλλά οι Γουάιλερ-Μπαμ και Έντουαρντς «απαντούσαν» και έκαναν το ματς πραγματικό ντέρμπι (49-49 στο 27'). Το «τριφύλλι» ήταν μακριά από τον καλό του εαυτό ωστόσο μπόρεσε να κλείσει την 3η περίοδο στο +4 (54-58) χάρη σε buzzer beater του Ναν με τη λήξη του δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο, ο Παναθηναϊκός πήρε για πρώτη φορά διαφορά επτά πόντων (54-61 στο 31') αλλά έκτοτε υπέστη μπλακ άουτ, με τους Μπολμάρο και Γουάιλερ-Μπαμπ να οδηγούν την Μπάγερν σε επιμέρους 11-2 (!) για το προσπέρασμα των Γερμανών σε 65-63 δύο λεπτά αργότερα. Έκτοτε το ματς έγινε γκραν γκινιόλ! Ο Σλούκας με τρίποντο ανάσα έφερε εκ νέου τους «πράσινους» μπροστά στο σκορ με 65-66 στο 34' αλλά το ντέρμπι συνεχίστηκε (70-70 στο 36'). Χουάντσο και Σλούκας έφεραν τον Παναθηναϊκό εκ νέου στο +5 (75-80 στο 39') και όλα έδειχναν ότι θα έφταναν οι «πράσινοι» στην τελική επικράτηση. Ο Ναν με floater στα 42'' έγραψε το 75-82 και έκτοτε δεν υπήρξε γυρισμός για την Μπάγερν.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 36-40, 54-58, 75-82.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Στο τελευταίο δεκαλεπτο και στην αντίδραση που έβγαλε ο Παναθηναϊκός όταν η Μπάγερν προσπάθησε να κάνει τη μεγάλη έκπληξη. Το 7-0 με το οποίο μετέτρεψε το 75-75 σε 75-82 έριξε και τους τίτλους τέλους του αγώνα.

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ πραγματοποίησε το καλύτερο ματς με τον Παναθηναϊκό έχοντας 14 πόντους με 3/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα και 2/2 βολές.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Λίγα πράγματα στο ματς από τον Μπόνγκα.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Κώστας Σλούκας (12π., 7ασ.) και Κέντρικ Ναν (17π.) συμπλήρωσαν ιδανικά τον Χουάντσο.

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Πολύ καλό ματς από τον Γουάιλερ-Μπαμπ με 5/7 τρίποντα.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα τρίποντα της Μπάγερν (14/27) και το 55% του Παναθηναϊκού στα δίποντα (21/38).

ΤΙ ΕΚΑΝΑΝ ΣΤΟΝ Α' ΓΥΡΟ:Ο Παναθηναϊκός είχε νικήσει την Μπάγερν στο ΟΑΚΑ με 78-71.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Ο Παναθηναϊκός θα φιλοξενηθεί στη Ρόδο από τον Κολοσσό (8/4, 17:15) για την 2η αγωνιστική του γ' γύρου ενώ η Μπάγερν θα υποδεχθεί την Μπραουνσβάιγκ (7/4, 18:00) για το γερμανικό πρωτάθλημα.

Δίκη Κωστόπουλου: «Μπήκε στο καμαρίνι μου και αυνανιζόταν» κατέθεσε η Διδασκάλου για τον σκηνοθέτη

Άγιοι Ανάργυροι: Ξέσπασε σε κλάματα η αξιωματικός υπηρεσίας μετά τη δολοφονία της Κυριακής - Νέα ηχητικά ντοκουμέντα

Νέα Υόρκη: Σεισμός 4,8 Ρίχτερ - Η στιγμή που ο Εγκέλαδος χτυπά την αμερικανική μητρόπολη