Stoiximan Basket League, ΠΑΟΚ - Απόλλων 87-63: «Καθάρισε» στην 4η περίοδο

Δύσκολα θα αποφύγει τον υποβιβασμό η ομάδα της Πάτρας

paok_1
Ο ΠΑΟΚ ήταν σαρωτικός στην 4η περίοδο, νίκησε τον Απόλλωνα με 87-63 και βρίσκεται σε τροχιά για τα πλέι οφ.

Για τρία δεκάλεπτα η αναμέτρηση στην Πυλαία ήταν ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ mateco και τον Απόλλωνα Carna να διεκδικούν την πρώτη τους νίκη στα play outs. Όλα όμως άλλαξαν στην τελευταία περίοδο εκεί που οι γηπεδούχοι ήταν σαρωτικοί, φτάνοντας στη νίκη με 87-63 και κάνοντας σημαντικό βήμα για την είσοδό τους στα πλέι οφ. Την ίδια στιγμή οι Πατρινοί βλέπουν τις ελπίδες τους για παραμονή στην Basket League να μειώνονται ιδιαίτερα.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d07a31q3hhep)

Ο ΠΑΟΚ mateco έκανε σερί 22-0 από το τέλος της τρίτης περιόδου ως και τα μέσα της τέταρτης, αλλάζοντας πλήρως την εικόνα του αγώνα, ενώ είχε συνολικά επιμέρους σκορ 30-7 στην τελευταία περίοδο. Πρωτεργάτες στην ανατροπή ήταν τόσο ο Τσιακμάς που τελείωσε με 13 πόντους όσο και ο Μίχαλακ που είχε 17, ενώ ο ΜακΝις προσέθεσε 11 και 8 ριμπάουντ και ο Φρίντρικσον 10 και 7 ασίστ.

Από την άλλη πλευρά για τον Απόλλωνα Carma που στο τέλος ξέμεινε από δυνάμεις και λύσεις κάτι που φανερώνουν και τα 24 λάθη (έναντι 12 ασίστ) που έκαναν οι παίκτες του, ο Μπλόντιν είχε 24 πόντους και 6 ασίστ (αλλά και 9 λάθη), ο Μπράουν 12 πόντους με 16 ριμπάουντ και ο Όσμπορν 12 πόντους με 11 ριμπάουντ, με τους τρεις παίκτες να μένουν για πάνω από 32' ο καθένας στο παρκέ.

Παρότι ο ΠΑΟΚ mateco μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, ο Απόλλωνας Carna βρήκε γρήγορα ρυθμό, ανέτρεψε το εις βάρος του σκορ και με επιμέρους 17-6 προσπέρασε στο πεντάλεπτο με 17-11 με καλάθι του Σαλούστρου. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν μειώνοντας στο καλάθι (19-21), όπως οι Πατρινοί συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του ρυθμού και έκλεισαν την πρώτη περίοδο με 26-23. Ο Μπλόντιν συντήρησε το προβάδισμα του Απόλλωνα Carna (27-30) όμως ένα σερί 6-0 από τον ΠΑΟΚ mateco τον έφερε και πάλι μπροστά στο σκορ με 33-30 στο 16'. Οι γηπεδούχοι, μάλιστα, με δύο καλάθια τον Άλστον και ΜακΝις πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα με 44-41.

Ο Σχίζας έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ με πέντε πόντους (50-45) στις αρχές του δευτέρου μέρους, με τον Απόλλωνα Carna όμως να αντιδρά άμεσα και με σερί 9-0 να ανατρέπει την εικόνα προσπερνώντας με 54-50 στο 26'. Στο φινάλε της τρίτης περιόδου, όμως ο Τσιακμάς με πέντε δικούς του πόντους, έδωσε στην ομάδα του προβάδισμα στο σκορ με 57-56, ενώ το σερί των γηπεδούχων συνεχίστηκε και στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, με τον ΠΑΟΚ mateco να ξεφεύγει με 74-56. Σε αυτό το διάστημα και στο σερί 22-0 του «δικέφαλου» ο Τσιακμάς σημείωσε 11 πόντους ενώ και ο Μίχαλακ έδωσε λύσεις με μακρινά σουτ. Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν και πάλι μετά από έξι αγωνιστικά λεπτά μειώνοντας σε 74-59 στο 36' ωστόσο οι γηπεδούχοι είχαν περισσότερες δυνάμεις. Έφτασαν στο +23 (82-59) τρία λεπτά πριν από το φινάλε και πήραν τη νίκη με 87-63.

Τα δεκάλεπτα: 23-26, 44-41, 57-56, 87-63.