Champions League, Ντόρτμουντ - Αϊντχόφεν 2-0: Στους «8» οι Βεστφαλοί - Δείτε τα γκολ

Ο Σάντσο στο 3' και ο Ρόις στο 90+5΄ σκόραραν και έδωσαν την πρόκριση στους Γερμανούς

dortm
Στους «8» του Champions League προκρίθηκε η Μπορούσια Ντόρτμουντ.

Η γερμανική ομάδα επικράτησε 2-0 της Αϊντχόφεν στη Βεστφαλία και προκρίθηκε αήττητη στα προημιτελικά αφού στην Ολλανδία είχε αποσπάσει ισοπαλία (1-1).

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-czsz0rq1dx15)

Ο αγώνας είχε δύο όψεις και δραματικό φινάλε. Στο πρώτο ημίχρονοι οι γηπεδούχοι ήταν σαρωτικοί αγγίζοντας το 1-0 με τον Μάντσεν στο 2' και σκοράροντας με τον Σάντσο, ενώ μέχρι το τελευταίο σφύριγμα κατέγραψαν 10 τελικές και πέντε κλασικές ευκαιρίες για γκολ.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-czswfbg5lso9)

Με την επιστροφή των ομάδων η εικόνα άλλαξε κι αυτή που κυριάρχησε στο γήπεδο ήταν η Αϊντχόφεν με τους Ολλανδούς να έχουν δοκάρι με τον Λοσάνο στο 53' και τον Κόμπελ να μετρά δύο σωτήριες επεμβάσεις πριν φτάσουμε στις καθυστερήσεις όπου κορυφώθηκε το δρόμο...

Στο 90'+4' ο Λουκ Ντε Γιονκ, αρχηγός και αρχισκόρερ της PSV βρέθηκε απέναντι από τον Μπάουμαν και έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια και σα να μην έφτανε αυτό ενώ όλοι οι Ολλανδοί είχαν βγει μπροστά για ένα τελευταίο γέμισμα, έγινε το λάθος στην άμυνα και ο Ρόις πλάσαρε εύστοχα για το τελικό 2-0.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-czsylf8flmtl)

Ντόρτμουντ (Έντιν Τέρζιτς): Κόμπελ, Τσαν, Ζούλε, Χούμελς, Μάατσεν, Οζκάν, Ζάμπιτσερ, Σάντσο (75΄Ρόις), Μάλεν (70΄Αντεγιέμι), Μπραντ (58΄Ενμέτσα), Φίλκρουγκ

Αϊντχόφεν (Πέτερ Μπος): Μπενίτες, Τέζε, Σούτεν, Μποσκάλι, Ντεστ, Τιλ (46΄Λοσάνο), Μάουρο Ζούνιορ (86΄Μπαμπάντι), Φίρμαν (82΄Πεπί), Μπακαγιόκο, Τίλμαν, Ντε Γιονγκ

Υπερήφανοι για τις επιχειρήσεις της πατρίδας μας, λέει ο Δένδιας για την πρώτη εμπλοκή της φρεγάτας Ύδρα στον Κόλπο του Άντεν

Στα ύψη και φέτος τα ναύλα παρότι έπεσαν οι τιμές στα καύσιμα

The Godfather: 52 χρόνια από το αριστούργημα του Κόπολα - Η Μαφία, η οικογένεια και ο παραλληλισμός με την ισχύ των ΗΠΑ