Champions League, Ατλέτικο Μαδρίτης-Ίντερ 2-1 (3-2 στα πέναλτι): Ανατροπή και επική πρόκριση με Ντεπάι και Όμπλακ- Δείτε τα γκολ

Η Ίντερ έχοντας νικήσει 1-0 στο Μιλάνο, προηγήθηκε με τον Ντιμάρκο (33'), αλλά ο Γκριεζμάν ισοφάρισε στο 35' και στο 87' ο Ντεπάι έκανε το 2-1 που έμεινε μέχρι το τέλος της παράτασης - Στα πέναλτι ο Όμπλακ έκανε δύο επεμβάσεις, ο Μαρτίνεζ έστειλε τη μπάλα άουτ και η Ατλέτικό πέρασε στους 8

inter_atletiko
Το σίγουρο είναι πλέον ότι το ζευγάρι του περσινού τελικού του Champions League δεν θα είναι και φέτος το ίδιο... Η κάτοχος τους τίτλου Μάντσεστερ Σίτι είναι στους 8, αλλά η χαμένη του τελικού της Πόλης Ίντερ αποχαιρέτησε τη φετινή διοργάνωση μετά από ένα θρίλερ στη Μαδρίτη που βρήκε την Ατλέτικο να πανηγυρίζει μια σπουδαία πρόκριση που ήρθε με ανατροπή στην κανονική διάρκεια και εν τέλει κρίθηκε στα πέναλτι...

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-czszktg78f3d)

Σ' ένα ματς οπου με εξαίρεση τα πρώτα λεπτά, υπήρχε πολύ τακτική από τους δύο προπονητές, η Ίντερ φαινόταν να έχει κλειδώσει την Ατλέτικο και φρόντισε να παγώσει το γήπεδο όταν από την υποδειγματική αντεπίθεση ο Ντι Μάρκο με πλασέ έκανε το 0-1. Πλέον οι ροχιμπλάνκος ήθελαν δύο γκολ για να στείλουν το ματς στην παράταση, αλλά στάθηκαν τυχεροί καθώς σχεδόν με τη σέντρα το λάθος των κεντρικών αμυντικών έβγαλε στο τετ α τετ τον Γκριεζμάν που δεν αστόχησε για το 1-1!

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-czsx6wmzvi2h)

Ο Γάλλος έχασε δύο ακόμη μεγάλες ευκαιρίες στο 45' και στο 52', με την Ίντερ να παγώνει το ρυθμό και στο 76' ο Τουράμ να χάνει σπουδαία ευκαιρία για το 1-2... Ο Σιμεόνε τα έπαιξε όλα για όλα και έριξε ότι επιθετικό είχε στο ματς με τον Ντεπάι στο 85' να σημαδεύει το δοκάρι, όμως στο 87' να μην αστοχεί και να κάνει το 2-1 μέσα σε πανζουρλισμό.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-czsyopiub6jt)

Η Ατλέτικο είχε «ισοφαρίσει» την ήττα (1-0) στο Μιλάνο με τον Σιμεόνε να παθαίνει εγκεφαλικό στο 90'+3' όταν ο Ρικέλμε αστόχησε από το ύψος του πέναλτι με το ματς να οδηγείται στην παράταση.

Στο έξτρα ημίωρο δεν υπήρχαν πολλές φάσεις (ειδικά στο Β' ημίχρονο) και στη ρουλέτα των πέναλτι οι Ισπανοί αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι με τον Όμπλακ να κάνει δύο επεμβάσεις και τον Λαουτάρο Μαρτίνεζ να δίνει τέλος στο θρίλερ χάνοντας κι ένα τρίτο πέναλτι για την Ίντερ...

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-czsyzxkmazh5)

3-2 Κορέα

Ο Λαουτάρο Μαρτίνεζ έστειλε τη μπάλα πάνω από το δοκάρι και την Ατλέτικο στους 8

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-czszsg32maap)

ΑΤΛΕΤΙΚΟ: Όμπλακ, Σάβιτς, Βιτσέλ, Ερμόσο, Μολίνα (79' Μπάριος), Γιορέντε (98' Αθπιλικουέτα), Κόκε, Ντε Πολ (71' Κορέα), Λίνο (71' Ρικέλμε), Μοράτα (79' Ντεπάι), Γκριεζμάν (106 Σαούλ)

ΙΝΤΕΡ: Ζόμερ, Παβάρ, Ντε Φράι, Μπαστόνι (73' Ατσέρμπι), Ντάμφρις (73' Νταρμιάν), Μπαρέλα (84' Φρατέζι), Τσαλχάνογλου, Μικίταριαν (111' Κλάασεν), Ντιμάρκο (84' Μπίσεκ), Τουράμ (103' Σάντσες), Λαουτάρο Μαρτίνεζ

Τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα των τεσσάρων τελευταίων επαναληπτικών συναντήσεων (όλες με ώρα έναρξης 22:00) στην φάση των «16» του Champions League, έχουν ως εξής:

Μπάγερν Μονάχου (Γερμανία)-Λάτσιο (Ιταλία) 3-0 (0-1)

Ρεάλ Σοσιεδάδ (Ισπανία)-Παρί Σεν Ζερμέν (Γαλλία) 1-2 (0-2)

Ρεάλ Μαδρίτης (Ισπανία)-Λειψία (Γερμανία) 1-1 (1-0)

Μάντσεστερ Σίτι (Αγγλία)-Κοπεγχάγη (Δανία) 3-1 (3-1)

Αρσεναλ (Αγγλία)-Πόρτο (Πορτογαλία) 1-0 (4-2 πεν.) (0-1)

Μπαρτσελόνα (Ισπανία)-Νάπολι (Ιταλία) 3-1 (1-1)

Ατλέτικο Μαδρίτης (Ισπανία)-Ιντερ (Ιταλία)  2-1 (3-2 πεν.) (0-1)

Ντόρτμουντ (Γερμανία)-Αϊντχόφεν (Ολλανδία) 2-0 (1-1)
*Η κλήρωση για τα προημιτελικά και τα ημιτελικά της διοργάνωσης είναι προγραμματισμένη για τις 15 Μαρτίου (14:00) στη Νιόν.

Φόβος μετατροπής της Γαύδου σε νέα Λαμπεντούζα - Κατά κύματα οι μετανάστες από την Αίγυπτο μέσω Λιβύης

Σκοτώθηκε στην Ιταλία ο γνωστός TikToker «Τζάνε» - Έπεσε από μπαλκόνι χωρίς κάγκελα

Συγγνώμη από τον μάγειρα που μαχαίρωσε επειδή δεν του άρεσε το κοντοσούβλι, ζητά ο 55χρονος στη Θεσσαλονίκη