Παλάσιος και Φρίας μετά από σύντομη σχέση παντρεύτηκαν το καλοκαίρι του 2021, αν και από το 2020 ζούσαν μαζί στη Γερμανία όπου είχε πάρει μεταγραφή για λογαριασμό της
Λεβερκούζεν ο πρώτος.
Ωστόσο ο γάμος είχε από την αρχή πολλά προβλήματα και η σταγόνα που ξεχείλισε το ποτήρι ήταν τα επεισόδια που είχε η Φρίας με τα πεθερικά της πριν κατά τη διάρκεια και μετά το
Μουντιάλ του Κατάρ το οποίο κατέκτησε εν τέλει η Εθνική ομάδα της Αργεντινής.
Η πλευρά του ποδοσφαιριστή την κατηγορεί για απίστευτες σπατάλες και πόλεμο νεύρων στους γονείς του (τους υποχρέωσε να ταξιδέψουν οικονομική θέση και τους μιλούσε υποτιμητικά), με το μοντέλο να απαντά: «Είναι προς το συμφέρον του να το βουλώσω. Αν μιλήσω για τη σχέση μας, την οικογένεια του και όσα γνωρίζω για την εθνική ομάδα, δεν θα τον βόλευε καθόλου».
Το σίγουρο είναι πάντως ότι με την ολοκλήρωση του τουρνουά ήρθε και η οριστική ρήξη και στις αρχές του 2023 ξεκίνησε η διαδικασία για την έκδοση του διαζυγίου η οποία δεν είναι καθόλου εύκολη υπόθεση...
Κι αυτό γιατί η Φρίας φέρεται να έχει αγοράσει αρκετά ακίνητα (με τα χρήματα του Παλάσιος) και μεταξύ αυτών το διαμέρισμα που διαμένει από τη στιγμή που επέστρεψε από τη Γερμανία...
Μόνο που όπως ισχυρίζεται η άρνηση του ποδοσφαιριστή να συνεισφέρει οικονομικά την έφεραν σε αδιέξοδο και προκειμένου να πληρώσει τις οφειλόμενες δόσεις έβγαλε σε δημοπρασία όλα τα ενθύμια (φανέλες, παπούτσια, ακόμη και το μετάλλιο) του Παλάσιος από την εκπληκτική πορεία της
Εθνικής Αργεντινής στο Μουντιάλ του Κατάρ!