Κύπελλο Γαλλίας: Με «ήρωα» τον Περί η Λιόν «λύγισε» με 4-3 στα πέναλτι την Στρασμπούρ - Δείτε τα γκολ

Χωρίς σκορ οι δύο ομάδες στην κανονική διάρκεια του αγώνα - Στο γαλλικό Κύπελλο δεν υπάρχει παράταση στις νοκ-άουτ φάσεις

MixCollage-28-Feb-2024-12-43-AM-1148
Με «ήρωα» τον Λούκας Περί, ο οποίος απέκρουσε δύο πέναλτι στη «ρώσικη ρουλέτα», η Λιόν «λύγισε» την Στρασμπούρ με 4-3 στη διαδικασία των πέναλτι (0-0 η κανονική διάρκεια) κι έγινε η πρώτη ομάδα που εξασφάλισε την παρουσία της στα ημιτελικά του εφετινού Coupe de France.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-czg75c615ift)

Μετά από ένα κακό ποιοτικά ματς, με πολύ μεγάλη νευρικότητα κι απ' τις δύο ομάδες, η κανονική διάρκεια ολοκληρώθηκε στο «λευκό» 0-0 και οι αντίπαλοι οδηγήθηκαν στη διαδικασία των πέναλτι καθώς στο γαλλικό Κύπελλο δεν υπάρχει παράταση στις νοκ-άουτ φάσεις.

Στη «μάχη» απ' την άσπρη βούλα, οι «λιονέ» ήταν απόλυτα ψύχραιμοι κι εύστοχοι στις εκτελέσεις των Κακερέ, Ορμπάν, Μετλάντ-Νιλ και Τσερκί, την στιγμή που ο Περί απέκρουσε τις εκτελέσεις των Ντελαΐν και Περίν, χαρίζοντας στην ομάδα του την πρόκριση στους «4».

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της προημιτελικής φάσης του Κυπέλλου Γαλλίας:

Λιόν-Στρασμπούρ 4-3 πέν. (0-0 κ.δ.)

Ρουέν-Βαλενσιέν 28/02

Λε Πουί Εν Βελέ-Ρεν 29/02

Παρί Σεν Ζερμέν-Νις 13/03

*Οι ημιτελικοί θα διεξαχθύν στις 3 Απριλίου κι ο μεγάλος τελικός στις 25 Μαΐου 2024.

«Αυτό που έβγαλε δεν ήταν κούκλα» - Η ιδιοκτήτρια της εταιρείας καθαρισμού περιγράφει πώς εντοπίστηκε το νεκρό έμβρυο στη Σόλωνος

Η διαδρομή του ρωσικού πετρελαίου: Από το Νοβοροσίσκ στις ΗΠΑ μέσω Λακωνικού κόλπου και Ινδίας

Κατασχέθηκαν 72 πυροβόλα όπλα και πάνω από 3.000 φυσίγγια από σπίτι του Αλέν Ντελόν