Κώστας Τσιμίκας: Τρελάθηκε ο «Tsimi» μετά την ασίστ του στο γκολ του Φαν Ντάικ

Αφότου έπεσε πρώτος στον Φαν Ντάικ μετά το «χρυσό» γκολ, τον Έλληνα μπακ τον... έπιασε τρέλα

tsimikas_carabao_arthro
Τα... τριτοτέταρτα της Λίβερπουλ πανηγύρισαν την κατάκτηση του Carabao Cup με νίκη 1-0 επί της Τσέλσι στην παράταση, με τον Κώστα Τσιμίκα να είναι ανάμεσα στους πρωταγωνιστές του Γιούργκεν Κλοπ βγάζοντας την ασίστ στο μοναδικό γκολ που... μέτρησε στον αγώνα.

Νωρίτερα ο Βίρτζιλ φαν Ντάικ είχε βρει και πάλι δίχτυα αλλά το τέρμα ακυρώθηκε σωστά μια και ο Γουάταρου Έντοο επηρέασε τη φάση από θέση οφσάιντ, με τους «κόκκινους» να ιδρώνουν σε πολλές περιπτώσεις πριν το ματς πάει στην παράταση και τον αναπληρωματικό γκολκίπερ Κόιβιν Κέλεχερ να κρατάει μέχρι εκείνη την ώρα τον τίτλο του MVP.

Αφού η μπάλα δεν κατέληξε στα δίχτυα της Λίβερπουλ ο Φαν Ντάικ βρήκε ακόμη μία κεφαλιά για να διαμορφώσει το αποτέλεσμα, με τον Τσιμίκα να βγάζει από μέσα του όλη την ένταση για όλα όσα αναφέρθηκαν συνοπτικά παραπάνω.

Υπενθυμίζεται πως αυτός είναι ο δεύτερος τελικός που κρίνεται έμμεσα ή άμεσα από τα πόδια του Τσιμίκα, με τον Έλληνα διεθνή να έχει χαρίσει το Κύπελλο Αγγλίας προ διετίας ευστοχώντας στο τελευταίο πέναλτι.