Τζαζ - Μπακς 123-108: Μία περίοδος ήταν αρκετή ώστε να πάει... στράφι η «30αρα» του Αντετοκούνμπο

Κάνοντας τρομερό τελευταίο δωδεκάλεπτο, οι Γιούτα Τζαζ υπέταξαν τους Μιλγουόκι Μπακς με τελικό σκορ 123-108

ante
Οι Μιλγουόκι Μπακς φιλοξενήθηκαν από τους Τζαζ στη Γιούτα, με τους γηπεδούχους να πραγματοποιούν εξαιρετική τέταρτη περίοδο και να παίρνουν τη νίκη με 123-108 έπειτα από σπουδαία ανατροπή, παρά το double double του Γιάννη Αντετοκούνμπο.

Milwaukee Bucks vs Utah Jazz Full Game Highlights | Feb 4 | 2024 NBA Season

Ο «Greek Freak»σε 39:36 λεπτά εντός παρκέ κατάφερε να σημειώσει συνολικά 33 πόντους (11/13 δίποντα και 11/15 βολές) ενώ παράλληλα μοίρασε 13 ασίστ, μάζεψε 7 ριμπάουντ, και έκανε και 1 μπλοκ.

Από κοντά στον πίνακα των σκόρερς ακολούθησε ο Πόρτις, έχοντας 27 πόντους , ο Μπίσλεϊ είχε 16, ο Λίλαρντ 12 και ο Γκριν 10. Ο Λάουρι Μάρκανεν ηγήθηκε του σκοραρίσματος από την πλευρά των γηπεδούχων με 21 πόντους σε 35:40 λεπτά συμμετοχής. Ο Κόλιν Σέξτον είχε 19, ο όσους και ο Κεγιόντε, ο Κόλινς είχε 15, ο Γουόκερ 13, ο Τζόρνταν Κλάρκσον 12 ενώ ο Φοτέκιο τελείωσε το παιχνίδι με 11.

Η πρώτη περίοδος ανήκε στους Τζαζ, οι οποίοι κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και ολοκλήρωσαν τον δωδεκάλεπτο στο +6 με το σκορ στο 32-26.

Στη συνέχεια όμως τα «ελάφια» ανέβασαν ρυθμό και με επί μέρους 37-21, πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου όντας μπροστά στο σκορ με διαφορά 10 πόντων (63-53).

Μάλιστα, λίγα δευτερόλεπτα πριν από το τέλος της δεύτερης περιόδου, σε μία προσπάθειά του, ο Σέξτον χτύπησε τον Αντετοκούνμο με τον αγκώνα και ολοκλήρωσε εύστοχα τη φάση, πανηγυρίζοντας στη συνέχεια. Εξαιτίας αυτού, ο Μπίσλι τον χτύπησε και ακολούθησε μία σύρραξη χωρίς ωστόσο να παίρνει μεγάλες διαστάσεις αφού γρήγορα μπήκαν στη μέση πολλά άτομα και τη διέκοψαν.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων στο παρκέ για το δεύερο μισό, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να διατηρηθούν σε απόσταση 10 πόντων και ολοκλήρωσαν το δωδεκάλεπτο στο +12 και το σκορ στο 95-83.

Η τέταρτη όμως περίοδος ήταν καταστροφική για τους Μπακς. Οι Τζαζ μπόρεσαν να κάνουν επί μέρους 40-13 και ολοκλήρωσαν μία μεγάλη ανατροπή, πανηγυρίζοντας στο τέλος τη νίκη με διαφορά 15 πότνων και το σκορ στο 123-108.

Με αυτή τη νίκη οι Γιούτα Τζαζ ανέβασαν το ρεκόρ τους στο 25-26 ενώ οι Μιλγουόκι Μπακς έπεσαν στο 33-17.

Τα δωδεκάλεπτα: 32-26, 53-63, 83-95, 123-108