Davis Cup: Με ανατροπή τα αδέρφια Τσιτσιπά έστειλαν την Ελλάδα στο World Group 1

Οι Στέφανος και Πέτρος Τσιτσιπάς επικράτησαν 2-1 σετ των Κοπίλ και Κορνέα

6103493
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς και ο Πέτρος Τσιτσιπάς έστειλαν την Ελλάδα στο World Group 1 του Davis Cup.

Παίζοντας εκπληκτικό τένις στο δεύτερο και το τρίτο σετ (πολύ καλή εμφάνιση από τον Πέτρο) επικράτησαν των Κοπίλ και Κορνέα με 2-1 σετ (6-7, 6-3, 6-4) και έκαναν το 3-0 στη σειρά, εξασφαλίζοντας από τώρα την άνοδο.

Μπροστά σε 3.500 θεατές περίπου, τα δύο αδέρφια έκαναν τρομερό παιχνίδι, με τον Πέτρο να είναι αυτός που πήρε ορισμένους πολύ σημαντικούς πόντους και πρόσφερε break σε κρίσιμο σημείο του δεύτερου σετ και ο Στέφανος στις αρχές του τρίτου.

Στο δεύτερο και στο τρίτο σετ μάλιστα έχασαν μόνο από 4 πόντους στο σερβίς τους, ενώ στο τέλος του σετ και στις αρχές του 3ου, έχασαν μόνο 2 πόντους σε 5 service games! Χαρακτηριστικό της κυριαρχίας τους παρά τα τρια σετ, ότι δεν δέχτηκαν ούτε ένα break point στο ματς!
Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cywaahzfac3l)

Πλέον θα περιμένουν την κλήρωση που θα γίνει μέσα στην εβδομάδα, ελπίζοντας να αποφύγει τα... θηρία (Σερβια, Ελβετία μεταξύ άλλων), ώστε να διεκδικήσει την πρόκρισή της στα qualifiers της μεγάλης κατηγορίας, το 2025.

Το παιχνίδι κύλησε μέχρι το 4-4 χωρίς ιδιαίτερες στιγμές, αφού αμφότερες οι δύο ομάδες κρατούσαν το σερβίς τους.

Εκεί στο σερβίς των Ρουμάνων, μία φορά ο Πέτρος και μία ο Στέφανος έδωσαν τα πρώτα break point στην Εθνική, αλλά ο Κορνέα κατάφερε να τα σβήσει και να κρατήσει την Ρουμανία μπροστά στο σκορ με 5-4.
Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cywa7gel853t)

Ο Στέφανος ισοφάρισε με love game, με τον Κορνέα να κάνει το 6-5 και τον Πέτρο να σερβίρει για να στείλει το σετ σε tie break. To κατάφερε και μάλιστα με άλλο ένα love game.

Εκεί ο Πέτρος ήταν που έδωσε το πρώτο μίνι break στην Ελλάδα για να πάρει προβάδισμα 3-2 και σερβίς, αλλά οι Ρουμάνοι το πήραν αμέσως πίσω για το 3-3 και έκαναν το 3-4 πάνω στο σερβίς του Πέτρου, τον οποίο σημάδευαν με επιμονή.

Τα μίνι break συνεχίστηκαν με τον Στέφανο να κάνει το 4-4, αλλά να χάνει στη συνέχεια το φόρχαντ (4-5).

Οι Ρουμάνοι έφτασαν σε διπλό σετ πόιντ με τρομερή λόμπα του Κοπίλ και αμέσως μετά πήραν το σετ με τον Κορνέα.

Στο δεύτερο σετ, ο Στέφανος κράτησε εύκολα το σερβίς του, ενώ στο υπέρ τους 2-1, βρήκαν δύο break point. Και στις δύο ευκαιρίες όμως ο Στέφανος έκανε κακή εκτίμηση και σημάδεψε φιλέ με το φόρχαντ.
Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cyw96pq4m76x)

Βρήκαν και τρίτη ευκαιρία και ο Πέτρος με μια εξαιρετική επιστροφή ανάγκασε σε λάθος τον Κορνέα για το 3-1.

H συνέχεια αναμενόμενη. Δύο πολύ εύκολα games για το ελληνικό δίδυμο που έφτασε στο 5-3,με τον Στέφανο να σερβίρει και με ένα ακόμη love game να κάνει το 6-3 και να στέλνει σε τρίτο σετ την αναμέτρηση.

Εκεί το πρώτο break ήρθε στο 1-1 με τον Πέτρο να κάνει εξαιρετική δουλειά πάνω στο φιλέ και τον Στέφανο να τελειώνει το game.

Ακλούθησαν διαδοχικά νικηφόρα service games για τις δύο ομάδες, με τον Στέφανο στο υπέρ μας 5-4, να πηγαίνει να σερβίρει για το ματς. Το έκλεισε με άνεση και έστειλε την Ελλάδα στο World Group 1.

Οι σταρ των τηλεπαιχνιδιών - Ποιοι ετοιμάζουν τις ερωτήσεις και ποιοι έχουν ρόλο-κλειδί