Νάγκετς - Μπακς 113-107: Γιόκιτς και Μάρεϊ «χάλασαν» το ντεμπούτο του Ντοκ Ρίβερς στους Μιλγουόκι Μπακς

Tζαμάλ Μάρεϊ (35π.) και Νίκολα Γιόκιτς (25π.. 16ριμπ., 12ασ.) δεν άφησαν τον Γιάννη Αντετοκούνμπο (29π., 12ριμπ.) και τους Μπακς να αποδράσουν με νίκη από το Ντένβερ (113-107)

bucks-nagets
Θα μπορούσε κάλλιστα το παιχνίδι της «Ball Arena» του Ντένβερ να θυμίζει... τελικό του ΝΒΑ! Δυνατές μονομαχίες, εξαιρετικές εμφανίσεις, πολλές εναλλαγές στο σκορ και οι σταρ των ομάδων να κάνουν όσο το δυνατόν καλύτερα την δουλειά τους.

Παρόλα αυτά ο Γιάννης Αντετοκούνμπο και οι Μπακς δεν μπόρεσαν να «λυγίσουν» τους γηπεδούχους Νάγκετς στο Κολοράντο και γνώρισαν την 15η ήττα τους τη φετινή σεζόν. Παράλληλα και το ντεμπούτο του Ντοκ Ρίβερς στην άκρη του πάγκου του Μιλγουόκι δεν συνοδεύτηκε από επιτυχία, με τον νέο τεχνικό της ομάδας να... ψάχνει στο επόμενο ματς την πρώτη του νίκη ως head coach των Ελαφιών.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cyrrpvratx3d)

Τρομερό ματς από Μάρεϊ και Γιόκιτς

Στο Ντένβερ... ατύχησε να βρεθεί σε εξαιρετική βραδιά το μεγάλο δίδυμο των Ντένβερ Νάγκετς! Τζαμάλ Μάρεϊ και Νίκολα Γιόκιτς έκαναν τα... πάντα και ήταν εκείνοι που «υπέγραψαν» τη νίκη των Νάγκετς, με την οποία έφτασαν στο 33-15 και «σκαρφάλωσαν» στη 2η θέση της Δύσης προσπερνώντας του Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cyrrajt9cc69)

Συγκεκριμένα ο Μάρεϊ τελείωσε το παιχνίδι έχοντας 35 πόντους (σ.σ. οι 21 εκ των οποίων στο πρώτο ημίχρονο) έχοντας 13/20 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 9/10 βολές και 5 ασίστ. Αντίστοιχα ο Σέρβος σέντερ πρόσθεσε ένα ακόμα triple double στο πλούσιο βιογραφικό του καθώς είχε 25 πόντους (10/25 σουτ, 4/5 βολές), 16 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 τάπες και 3 λάθη σε 39 λεπτά συμμετοχής.

Denver Nuggets vs Milwaukee Bucks Full Game Highlights | January 29, 2024 | FreeDawkins

Το πάλεψαν Γιάννης και Λόπεζ, αλλά...

Ουσιαστικά τα πάντα κρίθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο και πιο συγκεκριμένα τη στιγμή που οι Νάγκετς πήραν προβάδισμα με 80-72 ενάμιση λεπτό πριν από το τέλος της 3ης περιόδου, το οποίο έφτασε και στο +9 (84-75) λίγο μετά την έναρξη του 4ου δωδεκαλέπτου. Αν και το Ντένβερ έμοιαζε να είχε τη ψυχολογία, τόσο ο Γιάννης όσο και τα τρίποντα του Μπρουκ Λόπεζ προσπάθησαν να φέρουν τα πάνω-κάτω φέρνοντας τους Μπακς και σε προβάδισμα!

Στο 8:19 για τη λήξη του αγώνα προηγήθηκαν με 90-88 αλλά ένα 6-0 σερί των Νάγκετς έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του Μάικλ Μαλόουν με 94-90. Όσο και αν προσπαθούσαν οι Μπακς να επιστρέψουν (98-97 πέντε λεπτά πριν από το τέλος) άλλο τόσο το Ντένβερ έβρισκε τις λύσεις και με νέο 6-0 σερί έριξε την χαριστική βολή στην ομάδα του Μιλγουόκι.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cyrrjqj71m75)

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο «έγραψε» double double στην στατιστική του έχοντας 29 πόντους με 10/18 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 6/11 βολές, 12 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ τον ακολούθησαν οι Μπρουκ Λόπεζ (19π., 5/9τρ.), Ντέιμιαν Λίλαρντ (18π.) και Κρις Μίντλετον (14π., 8ριμπ.)

Τα δωδεκάλεπτα: 25-26, 56-56, 82-75,

Επελαύνει η κακοκαιρία Avgi: Πού θα χτυπήσει τις επόμενες ώρες - Δείτε βίντεο από Εύβοια, Στερεά Ελλάδα, Αττική