Euroleague, Μακάμπι-Παναθηναϊκός AKTOR 90-75: Κακή βραδιά στο Βελιγράδι και δίκαιη ήττα - Βίντεο

Το νικηφόρο σερί του Παναθηναϊκού στη Euroleague σταμάτησε στο Βελιγράδι με τους πράσινους να παρουσιάζονται χωρίς λύσεις και ενέργεια

6094673
«Φρένο» στο νικηφόρο σερί του Παναθηναϊκού AKTOR έβαλε η Μακάμπι Τελ Αβίβ καθώς επικράτησε στο «άδειο» γήπεδο του «Aleksandar Nikolic Hall» με 00-00 και του... έστειλε συγκάτοικο στην 4η θέση της κατάταξης.

Δείτε ΕΔΩ τις καλύτερες στιγμές

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το ματς με το σκεπτικό να πάρει ο Κέντρικ Ναν προσπάθειες και να «φορτώσει» τους παίκτες της Μακάμπι με φάουλ. Εν μέρει το κατάφερε και μάλιστα σε ικανοποιητικό βαθμό (σ.σ. Κοέν 3 φάουλ στο 5') έχοντας κόψει τον ρυθμό των γηπεδούχων.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cyo39wpql4nd)

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cyo3crdhhjtt)

Το ματς στην 1η περίοδο πήγανε πόντο-πόντο, με την Μακάμπι να βρίσκει πόντους από την περιφέρεια (3/6 τρίποντα) και τον Παναθηναϊκό να ανανεώσει τη μία επίθεση μετά την άλλη έχοντας κυριαρχήσει στα επιθετικά ριμπάουντ. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι «πράσινοι» είχαν 7 επιθετικά στο δεκάλεπτο (18-21) και στο σύνολο 13 ριμπάουντ έναν μόλις 5 της Μακάμπι. Μήτογλου (7π.) και Ναν οδηγούσαν την ομάδα τους στο σκοράρισμα έχοντας στο σύνολο 3/9 δίποντα και 3/8 τρίποντα.

Ο Παναθηναϊκός πήρε δύο φορές και προβάδισμα έξι πόντων (18-24 στο 11' και 29-35 στο 16') με τον Κέντρικ Ναν είχε 13 πόντους έως εκείνο το σημείο ωστόσο δεν υπήρξε και ανάλογη συνέχεια. Η Μακάμπι ανέβασε την ένταση στην άμυνα, βρήκε ρυθμό στην επίθεση και με επιμέρους 14-1 πήρε προβάδισμα επτά πόντων (43-36) με τη λήξη του ημιχρόνου. Το τελευταίο τετράλεπτο του α' μέρους ήταν και το χειρότερο για τους «πράσινους» οι οποίοι είχαν χάσει τη συγκέντρωσή τους και την επαφή με το σκορ.

Στο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός μέτρησε στο ημίχρονο 7/18 δίποντα, 5/16 τρίποντα, 7/10 βολές, 12-13 ριμπάουντ και μόλις πέντε ασίστ για 7 λάθη. Αντίστοιχα η Μακάμπι είχε 9/19 δίποντα, 6/14 τρίποντα, 7/8 βολές, 10-5 ριμπάουντ και 9 ασίστ για 3 λάθη.

Οι «πράσινοι» συνέχισαν να κάνουν λάθη στην 3η περίοδο, δεν είχαν καθόλου δημιουργία, η επίθεση ήταν αρκετά στατική και η πλήρης και αθλητική Μακάμπι φρόντισε να το εκμεταλλευτεί και μάλιστα με το παραπάνω. Προηγήθηκε με +13 πόντους (55-42 στο 24') ελέγχοντας πλήρως τον ρυθμό του αγώνα. Η ελληνική ομάδα έμοιαζε ανήμπορη να αντιδράσει παρουσιάζοντας πολλά σημάδια κόπωσης, ψυχολογικής και σωματικής.

Μέχρι που ο Αταμάν χρησιμοποίησε σχήμα με τους Γκραντ, Γκριγκόνις, Καλαϊτζάκη, Χουάντσο και Αντετοκούνμπο οι οποίοι «έδεσαν» την άμυνα και έβαλαν δύσκολα στους παίκτες του Όντεντ Κάτας. Αργά αλλά σταθερά πραγματοποίησαν την ανατροπή στο σκορ, αρχικά με σερί 10-0 μειώνοντας στους τρεις πόντους, μια διαφορά που έμεινε έως και το τέλος του 3ου δεκαλέπτου (62-59). Οι Αντετοκουνμπο (8π., 2ταπ.) και Καλαϊτζάκης (7π., 3ριμπ.) ήταν εκείνοι που έκαναν και τη (μεγαλύτερη) διαφορά σ' εκείνο το σημείο.

Αν και οι «πράσινοι» είχαν πλησιάσει και στο καλάθι (66-64 στο 32') στη συνέχεια η Μακάμπι βρήκε λύσεις με ατομικές ενέργειες του Μπάλντγουιν και βρέθηκε εκ νέου στο +7 (73-66) πέντε λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα. Όσο και αν ήταν αποτελεσματικός ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης, η έλλειψη του Κέντρικ Ναν ο οποίος είχε ενοχλήσει στον αγκώνα και δεν μπόρεσε να επιστρέψει στο παρκέ, είχε μειώσει σημαντικά τις λύσεις του Παναθηναϊκού. Στο 37' η διαφορά έφτασε στο +9 (75-66) και παρά την ύστατη προσπάθεια των «πρασίνων» δεν μπόρεσαν να πραγματοποιήσουν την ολική ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 43-36, 62-59, 90-75.