EuroLeague: Η βαθμολογία μετά τις νίκες Παναθηναϊκού, Ρεάλ, Φενέρ και το «διπλό» του Ερυθρού Αστέρα - Δείτε βίντεο

Οι πράσινοι νίκησαν τη Μονακό και ισοβαθμούν με τη Φενέρμπαχτσε στο 13-8 - Η Ρεάλ πήρε στην παράταση τον ισπανικό «εμφύλιο» στην ιστορική βραδιά του Γιουλ

MixCollage-12-Jan-2024-01-16-AM-859
Ο Παναθηναϊκός AKTOR, σε αντίθεση με τον αγώνα του Μόντε Κάρλο, αυτή τη φορά επιβλήθηκε άνετα της Μονακό με τελικό σκορ 88-63 και έπιασε το 13-8, ρεκόρ το οποίο τον τοποθετεί σε τροχιά τετράδας μαζί με τη Φενέρμπαχτσε. Αυτή είναι η 3η νίκη του «τριφυλλιού» στα 4 πρώτα ματς του 2024 στην Euroleague. Λίγο νωρίτερα, η Φενέρ είχε επικρατήσει δύσκολα στην παράταση με 98-91 της Μπάγερν Μονάχου στην Κωνσταντινούπολη. Η Ρεάλ Μαδρίτης άντεξε σε ακόμη μία παράταση, θριαμβεύοντας στον ισπανικό «εμφύλιο» και παραμένοντας στην κορυφή της κατάταξης με ρεκόρ 19-2. Σπουδαίο «διπλό» για τον Ερυθρό Αστέρα, 76-62 από την έδρα της Αρμάνι.

Παναθηναϊκός - Μονακό 88-63
To τρίποντο.... παραλήρημα του πρώτου δεκαλέπτου (7/9 από τα 6,75) και η συγκλονιστική άμυνα, απλοποίησαν το έργο του Παναθηναϊκού, απέναντι στη Μονακό στο ΟΑΚΑ, συντρίβοντας τη με 88-63, για την 21η αγωνιστική της Euroleague.

Με την αποψινή τρίτη διαδοχική νίκη του και έβδομη στα τελευταία οκτώ ματς της Euroleague, το τριφύλλι παραμένει «αγκαλιά» με την τέταρτη θέση (ρεκόρ 13-8) και το πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι οφ. Στον αντίποδα, οι Μονεγάσκοι υπέστησαν τη δέκατη ήττα τους.

Ο Παναθηναϊκός χάλασε με το... καλησπέρα το μυαλό του Μάικ Τζέιμς (είχε 4 πόντους μέχρι το 30΄ και τελείωσε με μόλις 11π. τον αγώνα) και «βομβαρδίζοντας» από τα 6,75 τη Μονακό στο πρώτο δεκάλεπτο εξασφάλισε ένα μαξιλαράκι ασφαλείας 15 πόντων (27-12), το οποίο διεύρυνε στη συνέχεια της αναμέτρησης μέσα από την αμυντική διάρκεια, την κυριαρχία του Ματίας Λεσόρ μέσα στην αντίπαλη ρακέτα (23π., 9ρ., 5ασ., 3κλ.) και τον πάντα... ορεξάτο Κέντρικ Ναν στην περιφέρεια (21π.). Το επιπλέον κέρδος του «τριφυλλιού», πάντως, είναι ότι με δύο νίκες σε ισάριθμες συναντήσεις με τους Μονεγάσκους εφέτος, έχει το πάνω χέρι σε μία πιθανή ισοβαθμία. Από την Μονακό των 16 λαθών ο Ντονάτας Μοτιεγιούνας με 13 πόντους ήταν ο μοναδικός που έδειχνε να πιστεύει στο «διπλό».

Τα δεκάλεπτα: 27-12, 43-30, 64-44, 88-63

Panathinaikos AKTOR Athens-AS Monaco | Round 21 Highlights | 2023-24 Turkish Airlines EuroLeague

Ρεάλ Μαδρίτης -Βαλένθια 96-86 παρ
Η Ρεάλ Μαδρίτης άντεξε σε ακόμη μία παράταση, θριαμβεύοντας στον ισπανικό «εμφύλιο» της 21η αγωνιστικής στη Euroleague και παραμένοντας στην κορυφή της κατάταξης με ρεκόρ 19-2. Οι πρωταθλητές Ευρώπης επικράτησαν με 96-86 της Βαλένθια στο επιπλέον πεντάλεπτο (82-82κ.α.) του «Wizink Center», υποχρεώνοντας τις «νυχτερίδες» στην ενδέκατη ήττα τους, με την οποία... κατρακύλησαν εκτός δεκάδας.

Οι Μαδριλένοι είχαν τον έλεγχο μέχρι το 30΄, αλλά ο Ντέιβις ολοκλήρωσε από τα 6,75 ένα επιμέρους σκορ 6-15 της Βαλένθια, με το οποίο όχι μόνο πέτυχε την ανατροπή, αλλά βρέθηκε στο 36΄ στο +6 (64-70). Ωστόσο, Χεζόνια, Γιουλ από την περιφέρεια και Ταβάρες κοντά στο καλάθι επανέφεραν προς στιγμή την τάξη, γράφοντας στα 3΄΄ για τη λήξη το 82-79. Η Ρεάλ, πάντως, υπολόγιζε δίχως τον Χάρπερ, ο οποίος στην εκπνοή ευστόχησε σε ένα ασύλληπτο τρίποντο, ισοφαρίζοντας σε 82-82 και στέλνοντας το ματς στην παράταση. Στο επιπλέον πεντάλεπτο, όμως, οι γηπεδούχοι δεν είχαν... όρεξη για νέο θρίλερ, όπως το πρόσφατο με την Αναντολού Εφές που κρίθηκε στις 4 παρατάσεις, και με ένα επιμέρους σκορ 14-4 «καθάρισαν» τον αγώνα.

Κορυφαίος των νικητών, που είδαν τον Σέρχιο Γιουλ (16π.) να συμπληρώνει 1.047 αγώνες καριέρας με τη φανέλα της Ρεάλ και να γίνεται ο πρώτος παίκτης στην Ιστορία της με τα περισσότερα ματς, ο Φακούντο Καμπάτσο με 19 πόντους και 4/6 τρίποντα, ενώ νταμπλ νταμπλ σημείωσε ο υπερπολύτιμος Έντι Ταβάρες με 18 πόντους και 19 ριμπάουντ. Από τη Βαλένθια πάλεψαν οι Μπράντον Ντέιβις και Κρις Τζόουνς, με 19 και 17 πόντους, αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 35-40, 58-55, 82-82κ.α., 96-86 παρ.

Αρμάνι Μιλάνο - Ερυθρός Αστέρας 62-76
Με σπουδαίο «διπλό» στο Μιλάνο επέστρεψε στις νίκες ο Ερυθρός Αστέρας, μετά τη... σφαλιάρα που δέχθηκε από τη Βιλερμπάν. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου πέρασε νικηφόρα με 76-62 από την έδρα της Αρμάνι, για την 21η αγωνιστική της Euroleague, βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 9-12 και υποχρεώνοντας τους Ιταλούς στη δωδέκατη ήττα τους.

Η διάρκεια των Σέρβων σε άμυνα και επίθεση στο πρώτο ημίχρονο, τους χάρισε μία διαφορά ασφαλείας 16 πόντων στο 20΄ (31-47) και τους βοήθησε να μετατρέψουν σε τυπική διαδικασία το υπόλοιπο της αναμέτρησης.

Πρώτος σκόρερ των νικητών με 22 πόντους ο Ρόκας Γκιεντράιτις, ενώ από την Αρμάνι ξεχώρισε ο Τζιορντάνο Μπορτολάνι με 14.

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 31-47, 47-57, 62-76

Milan-Zvezda | Round 21 Highlights | 2023-24 Turkish Airlines EuroLeague

Φενέρμπαχτσε - Μπάγερν 98-91
H Φενερμπαχτσέ κατάφερε να υπερασπιστεί στην παράταση (81-81κ.α.) την έδρα της απέναντι στη μαχητική Μπάγερν Μονάχου, πανηγυρίζοντας την τρίτη διαδοχική νίκη της και 13η στο σύνολο, με την οποία παρέμεινε στο... κόλπο της τετράδας. Η τουρκική ομάδα επικράτησε με 98-91 των Γερμανών, για την 21η αγωνιστική της Euroleague, υποχρεώνοντας τους φιλοξενούμενους στην τέταρτη σερί ήττα τους και 13η στο σύνολο.

Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο ήταν ανταγωνιστική σε όλο το 40λεπτο, εξαργυρώνοντας την ευστοχία της από μέση και μακρινή απόσταση, αλλά και τον έλεγχο των επιθετικών ριμπάουντ, στοιχεία τα οποία την επέτρεψαν να... ισοσταθμίσει την μεγάλη εμφάνιση του Σκότι Γουίλμπεκιν (30π. με 6/10 τρίποντα), που οδηγούσε την επίθεση της Φενέρ. Ο ίδιος μάλιστα ήταν αυτός που που με τρίποντο υπό πίεση διαμόρφωσε το 81-78 στα 10΄΄ για τη λήξη της κανονικής διάρκειας, πριν κάνει λάθος στην τελευταία επίθεση της Μπάγερν και με φάουλ του σε προσπάθεια του Φρανσίσκο από τα 6,75 στείλει τον αντίπαλο στη γραμμή των βολών, όπου με 3/3 έγραψε το 81-81 και οδήγησε το ματς στην παράταση. Το επιπλέον πεντάλεπτο όμως εξελίχθηκε σε... μονόλογο των γηπεδούχων, οι οποίοι με επιμέρους σκορ 17-10 έφτασαν στο τελικό 98-91.

Άξιος συμπαραστάτης του Γουίλμπεκιν, ο Ντισόν Πιέρ με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ 13 πρόσθεσε ο Τάιλερ Ντόρσεϊ. Ο Νικ Καλάθης έμεινε στο παρκέ για 31 λεπτά με απολογισμό 6 πόντους, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ ο Γιώργος Παπαγιάννης αγωνίστηκε για μόλις 5 λεπτά, μένοντας στους 2 πόντους. Από την Μπάγερν πάλεψε ο Σιλβέιν Φρανσίσκο με 21 πόντους, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 38-39, 57-59, 81-81, παρ. 98-91