Premier League, Μάντσεστερ Σίτι - Τότεναμ 3-3: Χωρίς νικητή η ματσάρα στο Etihad - Δείτε τα γκολ

Η Τότεναμ των αμέτρητων απουσιών προηγήθηκε, βρέθηκε πίσω στο σκορ δύο φορές κι αφού είδε τους γηπεδούχους να χάνουν πολλές ευκαιρίες κατάφερε να βρει γκολ ισοφάρισης στο 90'...

28015292
Η Τότεναμ ξέρει να δυσκολεύει για τα καλά τον Πεπ Γκουαρδιόλα (ακόμη δεν έχει πανηγυρίσει γκολ στο νέο γήπεδο των Σπερς), κάτι που αποτυπώθηκε και στο αποψινό ματς στο «Έτιχαντ». Η Σίτι είχε τις ευκαιρίες, δεν τελείωσε το ματς στο α’ μέρος, όταν είχε δυο δοκάρια και η Τότεναμ με εξαιρετικά διαστήματα στην επανάληψη πήρε την ισοπαλία (3-3). Στο -3 από την κορυφή της Premier League η Μάντσεστερ, πέρασε στην 5η θέση η ομάδα του Ποστέκογλου.

Δείτε ΕΔΩ τα γκολ και τα καλυτερα στιγμιότυπα.

Απίθανο α' μέρος, γκολ, ευκαιρίες, με τη Σίτι να έχει περισσότερες... απαντήσεις από την Τότεναμ. Οι «Πολίτες» ήταν αυτοί που μπήκαν πιο δυνατά στο ματς, έχασαν διαδοχικές ευκαιρίες με τον Ακάντζι και τον Ντοκού, ωστόσο, η Τότεναμ ήταν αυτή που βρήκε δίχτυα. Τρομερή αντεπίθεση από τους Spurs με τον Σον να ξεφεύγει στην πλάτη του Ντοκού και να εκτελεί τον Έντερσον στο τετ-α-τετ για το 1-0. Η αντεπίθεση ήταν άμεση και στο 9' ήρθε η ισοφάριση για τους «Πολίτες». Έπειτα από εκτέλεση φάουλ με σέντρα προς την περιοχή ο Σον έβαλε άτσαλα το πόδι του κι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Η Σίτι είχε το μομέντουμ πίεσε ασφυκτικά και στο 12ο λεπτό ο Χάαλαντ έχασε μοναδική ευκαιρία για να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του. Η Τότεναμ αδυνατούσε να δημιουργήσει, οι γηπεδούχοι έβρισκαν χώρους και απειλούσαν. Στο 30' ο Ντοκού βρέθηκε σε θέση βολής, όμως η μπάλα από το σουτ σταμάτησε στο δοκάρι! Ενα λεπτό αργότερα οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα, όταν… έκρυψαν την μπάλα στην αντίπαλη περιοχή, ο Αλβαρες βρήκε τον Φόντεν, ο οποίος με ιδανικό πλασέ πέτυχε το 2-1. Οι «Πολίτες» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο 35’ ο Άλβαρες βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά το διαγώνιο σταμάτησε στο δοκάρι. Ούτε ο Χάαλαντ όμως κατάφερε να σκοράρει λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε το ρυθμό του πρώτου, όμως η Τότεναμ κατάφερε να βγει από την περιοχή της, να πάρει μέτρα και να γίνει πιο απειλητική. Ετσι, στο 69ο λεπτό, ο ΛοΣέλσο πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή και με υπέροχο τελείωμα πέτυχε το 2-2. Η Σίτι αντέδρασε, πίεσε και με την είσοδο του Γκρίλις έγινε πιο επιθετική. Στο 82ο λεπτό, ο Χάαλαντ μοίρασε υπέροχα και ο Γκρίλις με προβολή έσπασε την… κατάρα, αφού βρήκε δίχτυα έπειτα από 26 ματς. Η ομάδα του Ποστέκογλου βρίσκει δίχτυα ή δέχεται μετά το 90’ κι αυτό επιβεβαιώθηκε για δέκατη φορά φέτος. Οι Spurs είχαν σφυγμό και με κεφαλιά του Κολουσέφσκι πήραν τον πολύτιμο βαθμό.

Αναλυτικά τ' αποτελέσματα και η βαθμολογία:
Άρσεναλ-Γουλβς 2-1 (6' Σάκα, 13' Οντεγκααρντ-86' Κούνια)

Μπρέντφορντ-Λούτον 3-1 (49' Μοπέ, 56' Μι, 82' Μπαπτίστ-76' Μπράουν)

Μπέρνλι-Σέφιλντ Γιουν. 5-0 (1' Ροντρίγκες, 29' Λάρσεν, 73' Αμπντουνί, 75' Κολεόσο, 80' Μπράουνχιλ)

Νότιγχαμ Φόρεστ-Έβερτον 0-1 (67' ΜακΝιλ)

Νιούκαστλ-Μάντσεστερ Γ. 1-0 (55΄ Γκόρντον)

Μπόρνμουθ-Άστον Βίλα 2-2 (10' Σεμένιο, 52' Σολάνκε-22' Μπέιλι, 90' Γουότκινς)

Τσέλσι-Μπράιτον 3-2 (17', 65' πεν. Φερνάντες, 21' Κόλγουϊλ-43' Μπουανανότε, 90'+ Πέδρο)

Λίβερπουλ-Φούλαμ 4-3 (20', 88' Αρνολντ, 39' ΜακΑλιστερ, 87' Εντο-25' Γουίλσον, 45'+ Τετέ, 80' Ντεκόρντοβα)

Γουέστ Χαμ-Κρίσταλ Πάλας 1-1 (13' Κούντους-53' Εντουάρ)

Μάντσεστερ Σίτι-Τότεναμ 3-3 (9' αυτ. Σον, 31' Φόντεν, 81' Γκρίλις-6' Σον, 69' Λο Σέλσο, 90' Κουλουσέφσκι)