Euroleague, Παναθηναϊκός-Ζάλγκιρις 73-71: Το έκανε θρίλερ, αλλά πανηγύρισε στο φινάλε

Ο Παναθηναϊκός δεν ήταν καλός, αλλά ήταν πιο ψύχραιμος στο φινάλε και πανηγύρισε δευτερη συνεχόμενη νίκη στην Euroleague

6029404
Ιδιαίτερα νευρικό ήταν το ξεκίνημα του αγώνα για τον Παναθηναϊκό. Είναι χαρακτηριστικό ότι έπρεπε να περάσουν σχεδόν τέσσερα λεπτά για να βρει σκορ με τρίποντο του Μήτογλου. Έως εκείνο το σημείο οι «πράσινοι» είχαν 0/3 εντός παιδιάς και 2 λάθη. Η διορθωτική κίνηση ήταν άμεση από τον Αταμάν καθώς πέρασε στο παρκέ τον Λεσόρ αντί του Κώστα Αντετοκούνμπο. Η «ζώνη» της Ζάλγκιρις είχε δυσκολέψει αρκετά τους «πράσινους» οι οποίοι έβρισκαν με μεγάλη δυσκολία τον δρόμο για το αντίπαλο καλάθι. Και αυτό λόγω της πίεσης που δέχθηκαν με αποτέλεσμα να υποπέσουν σε έξι λάθη στο πρώτο δεκάλεπτο και να βρεθούν πίσω στο σκορ με 13-15.

Ένα διάστημα όπου ο Μήτογλου είχε πετύχει τους 7 πόντους της ομάδας του (έχοντας μαζέψει και 3 ριμπάουντ) ωστόσο οι «πράσινοι» είχαν κλείσει το δεκάλεπτο με 6 λάθη και μόλις 3 ασίστ, σουτάροντας με 4/9 εντός παιδιάς και με μόλις 3/7 βολές. Την ίδια ώρα η Ζάλγκιρις μετρούσε 5 λάθη για ισάριθμες τελικές πάσες, έχοντας επίσης 5/13 δίποντα, 1/2 τρίποντα και 2/2 βολες.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Λιθουανοί μπήκαν καλύτερα και βρέθηκαν να προηγούνται με 18-21 έχοντας σταματήσει κάθε προσπάθεια των «πρασίνων» στην επίθεσή του. Η δυνατή (στα όρια του φάουλ ή ακόμα και τα ξεπερνούσε) άμυνα ήταν εκείνη που έκανε την διαφορά για λογαριασμό της Ζάλγκιρις και σε συνδυασμό με την ευστοχία στα τρίποντα (5/9 στο ημίχρονο) βρέθηκε στο +7 (29-36) δύο λεπτά πριν από το ημίχρονο. Ένα μικρό ξέσπασμα του Παναθηναϊκού έφερε το ματς στον πόντο (35-36) για να κλείσει το πρώτο μισό του αγώνα με την ομάδα του Μακσβίτις να έχει το προβάδισμα με 36-39.

Στο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός είχε 11/17 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 8/17 βολές (!), 8-2 ριμπάουντ και 5 ασίστ για 6 λάθη (σ.σ. κανένα στην 2η περίοδο). Αντίστοιχα η Ζάλγκιρις (Μπιρούτις 9π., 3ριμπ.) είχε 10/21 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 4/5 βολές, 16-6 ριμπάουντ και 7 ασίστ για 11 λάθη.

Το σκηνικό του αγώνα δεν άλλαξε ούτε μετά την έναρξη της 3ης περιόδου. Η Ζάλγκιρις μέσα από την άμυνά της δεν έδινε τίποτε εύκολο στον Παναθηναϊκό ωστόσο δεν μπόρεσε να ξεφύγει με περισσότερους από τέσσερις πόντους (42-46 στο 24'). Ο εξαιρετικός Ντίνος Μήτογλου με δύο σερί τρίποντα έφερε την ομάδα του μπροστά στο σκορ με 47-46 στο 26' και ουσιαστικά έδωσε την σπίθα που έλειπε έως εκείνο το σημείο.

Τουλάχιστον αυτό είχε αρχίσει να φαίνεται αλλα ο Κεβάριους Χέιζ με 4 σερί πόντους έδωσε εκ νέου στην ομάδα του προβάδισμα με 47-50 πριν ισοφαρίσει με τρίποντο ο Γκραντ στους 50 πόντους στο 28'. Το 3ο δεκάλεπτο έκλεισε με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 53-52 έχοντας τον Μήτογλου σε εξαιρετικό βράδυ καθώς είχε κλείσει την περίοδο με 17 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4/4 ριμπάουντ. Ο Ρόλαντ Σμιτς ήταν ο παίκτης ο οποίος έκανε την ζημιά στον Παναθηναϊκό καθώς είχε πετύχει τους 12 πρώτους πόντους της ομάδας του στο τελευταίο δεκάλεπτο για τη διατήρηση των ηνίων του αγώνα (62-64) έως και το 35'.

Κρατούσε μόνος του επιθετικά την Ζάλγκιρις καθώς ήταν... ξεκάθαρο ότι ένιωθε να πετούσε βότσαλα στον ωκεανό. Το ματς οδηγήθηκε στις λεπτομέρειες. Αν και οι πράσινοι βρέθηκαν στο +3 (67-64) η Ζάλγκιρις με 4-0 πήρε προβάδισμα με 67-68. Τα πάντα κρίθηκαν στο τέλος. Ο Παναθηναϊκός έχανε ευκαιρίες να καθαρίσει το ματς με το σκορ στο 69-68. Ο Σλούκας ωστόσο έκανε ένα καθοριστικό κλέψιμο στην επίθεση της Ζάλγκιρις και με 2/2 βολές στα 21'' έδωσε προβάδισμα με 71-68 στην ομάδα του.

Ο Μπράντι Μάνεκ με τρίποντο στα 13'' έφερε το ματς στα ίσια (71-71) και η τελευταία επίθεση του ματς ανήκε στον Παναθηναϊκό. Ο ΣΛούκας με 1/2 βολές έγραψε το 72-71, ο Έβανς έκανε λάθος στην επίθεση της Ζάλγκιρις και ο Γκριγκόνις με 1/2 βολές στο τέλος διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 13-15, 36-39, 53-52, 73-71.