Eredividie, Ουτρέχτη-Άγιαξ 4-3: Ο κατήφορος του Αίαντα συνεχίζεται

Ανατροπή στην ανατροπή, επτά γκολ, αλλά μία ακόμη ήττα για τον Άγιαξ που παρέμεινε στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας του ολλανδικού πρωταθλήματος

27838265
Ο αγωνιστικός κατήφορος του Άγιαξ δεν έχει τελειωμό, με τον αντίπαλο της ΑΕΚ να γνωρίζει την εκτός έδρας ήττα στην Ουτρέχτη, παρόλο που κατάφερε να ανατρέψει το 2-0 με το οποίο βρέθηκε να χάνει στο 48'.

Δείτε ΕΔΩ τα γκολ.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 44ο λεπτό με τον Φλαμίνγκο και στο 48΄ διπλασιάσαν τα τέρματα τους με τον Φαν Ντερ Χουρν. Ο «Αίαντας» αντέδρασε άμεσα και δραστικά, με αποτέλεσμα να μειώσει πέντε λεπτά αργότερα με τον Χλίνσον, ο οποίος στο 55ο λεπτό «έφερε το ματς στα ίσα».

Η ολική ανατροπή για την ιστορική ομάδα, ήλθε στο 64ο λεπτό με το πέναλτι του Μπεργκβάϊν, όμως ο νεοεισελθείς Τούνστρα έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ματς, ισοφαρίζοντας σε 3-3 στο 71ο λεπτό. Στο 88ο λεπτό, ο διαιτητής του αγώνα, Ντένις Χίγκλερ, αποφάσισε να διακόψει προσωρινά την αναμέτρηση, μετά από ρίψη αντικειμένων στον αγωνιστικό χώρο.

Ύστερα από περίπου 20 λεπτά, ο αγώνας άρχισε εκ νέου, με την Ουτρέχτη να φθάνει σε μία απίστευτη ανατροπή, καθώς στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Φράουλο διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Ο προπονητής του Αγιαξ, Μόρις Στάϊν, χρησιμοποίησε τους Γκόρτερ (74΄ λ.τρ. Ραμάτζ), Σόσα (90+5΄ Ακπομ), Χάτο, Σουτάλο, Γκααεϊ, Ταχίροβιτς (90+5΄ Φαν Ντε Μπούμεν), Χλίνσον, Τέϊλορ, Φορμπς (59΄ Μπεργκχουϊς), Μπρομπέι, Μπεργκβάϊν.