Champions League, Ατλέτικο Μαδρίτης - Φέγενορντ 3-2, Αντβέρπ - Σαχτάρ 2-3: «Ματσάρες» με ανατροπές και 10 γκολ - Βίντεο

Η Φέγενορντ προηγήθηκε δύο φορές στη Μαδρίτη, αλλά η Ατλέτικο πήρε τη νίκη με 3-2 - Η Αντβέρπ προηγήθηκε 2-0 στο ημίχρονο με τη Σαχτάρ να επικρατεί με 3-2  αφού οι Βέλγοι έχασαν πέναλτι στο 90'+6'

atletiko_madrid
Με δύο εκπληκτικά ματς άνοιξε η αυλαία της δεύτερης ημέρας της 2ης αγωνιστικής των ομίλων του Champions League.

Ατλέτικο Μαδρίτης-Φέγενορντ 3-2

Η Ατλέτικο Μαδρίτης βρέθηκε δυο φορές πίσω στο σκορ, ωστόσο με κορυφαίο τον Μοράτα και τον Ομπλακ να βάζει... στοπ, επικράτησε 3-2 εντός έδρας της Φέγενορντ. Ηταν η πρώτη νίκη για τους Μαδριλένους, οι οποίοι βρέθηκαν στην κορυφή του ομίλου. Ντεμπούτο στο Champions League για τον Ηλία Κωστή, ο οποίος μπήκε στο 90' στη θέση του Μοράτα.

Oι Ολλανδοί μπήκαν δυνατά στο ματς και μόλις στο 7ο λεπτό άνοιξαν το σκορ. Ο Ουέντα βγήκε τετ α τετ και σε κόντρα με Όμπλακ και Ερμόσο είδε τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα από το πόδι του Ισπανού.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cvztot8ibfvd)

Η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση και στο 12' ήρθε η ισοφάριση με ιδανικό τελείωμα του Μοράτα.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cvztxxo2ei2x)

Η Ατλέτικο είχε τον έλεγχο, πίεσε, πλησίασε στο γκολ με τον Μοράτα, ωστόσο η Φέγενορντ ήταν αυτή που πήρε ξανά προβάδισμα στο 33΄. Έπειτα από εκτέλεση φάουλ ο Χάντσο βρέθηκε αμαρκάριστος στο δεύτερο δοκάρι και με διπλή προσπάθεια νίκησε τον Όμπλακ.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cvzubs9ky8n5)

Στο 39' η Φέγενορντ πλησίασε το τρίτο τέρμα, αλλά ο Τράουνερ δεν μπόρεσε από κοντά να σκοράρει. Η Ατλέτικο απάντησε με ισοφάριση στην τελευταία φάση του α' μέρους. Έπειτα από φάση διαρκείας στην άμυνα της Φέγενορντ, ο Γκριεζμάν βρέθηκε στην καρδιά της περιοχής και με υπέροχο γυριστό «κρέμασε» τον αντίπαλο κίπερ.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cvzuhpfch7g9)

Ιδανικό ξεκίνημα για τους Μαδριλένους στην επανάληψη, αφού στο 47' πήρε το προβάδισμα. Μετά από σέντρα του Μολίνα ο Μοράτα ξεπετάχτηκε στην καρδιά της περιοχής και με προβολή διαμόρφωσε το 3-2.

Οι Ολλανδοί προσπάθησαν να ισοφαρίσουν και στο 60' βρέθηκαν πολύ κοντά, αλλά ο Όμπλακ είχε πάλι τη λύση. Ο Σλοβένος ήταν εντυπωσιακός, αφοού στην τελευταία φάση του αγώνα είχε τρομερή επέμβαση στο σουτ του Μίντεχ.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cvzw0z57r089)

Αντβέρπ-Σαχτάρ 2-3

Μια αγωνιστική σκληρό μάθημα για τις πρωτάρες του Champions League. Όπως η Ουνιόν έτσι και η Αντβέρπ προηγήθηκε στο πρώτο μέρος με δυο γκολ αλλά σαν άλλη... Μπράγκα η Σαχτάρ έκανε σπουδαία ανατροπή και πήρε τη νίκη με 3-2. Έχασε πέναλτι σε «νεκρό» χρόνο ο Αλντερβάιρελντ.

Πρωταγωνιστής της ομάδας του Μαρκ Φαν Μπόμελ πρώτο ημίχρονο ήταν το wonder kid, Αρτούρ Βερμέερεν, ο οποίος δημιούργησε και τα δυο γκολ των νταμπλούχων Βελγίου. Στο 3ο λεπτό ο νεαρός χαφ έκλεψε την μπάλα από τον Ρακίτσκι, πάσαρε στον Μούγια, ο οποίος έκανε μια ντρίμπλα και εκτέλεσε μέσα από την περιοχή για το 1-0.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cvztmglqsknd)

Στο 33' ο 18χρονος μέσος έβγαλε μια υπέροχη κάθετη μπαλιά, ο Μπαλικουίσα έφυγε στην πλάτη της άμυνας, βγήκε τετ α τετ με τον Ρίζνικ και πλάσαρε για το 2-0, το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cvzua7itut7d)

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο δεύτερο μέρος και βρήκαν γρήγορα το γκολ που τους έβαλε στο ματς. Στο 48' το δυνατό μακρινό σουτ του Σουντακόβ βρήκε στο δοκάρι, ο Μπιτέζ νίκησε τον Ναζάρινα, η μπάλα βρήκε ξανά στο δοκάρι και τελικά ο Σίκαν με κεφαλιά μείωσε σε 2-1.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cvzuuual6wmh)

Οι Ουκρανοί έφεραν το ματς στα ίσα στο 71' με μπόλικη δόση τύχης. Ο Ρακίτσκι εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα βρήκε στον Μπαλικουίσα και κατέληξε στα δίχτυα της ομάδας του.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cvzvd8epxn4h)

Πέντε λεπτά αργότερα, στο 76', η Σαχτάρ ολοκλήρωσε την ανατροπή. Στο 76' ο Μπιτέζ, ο οποίος στην προσπάθειά του να αποτρέψει το κόρνερ έδωσε.... πάσα στον Ναζαρίνα, ο οποίος με τη σειρά του σέρβιρε στον Σίκαν που σκόραρε σε κενή εστία για το 3-2.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cvzvg70yewpt)

Στην τελευταία φάση του ματς η Αντβέρπ είχε την ευκαιρία να σώσει έστω τον βαθμό. Στο 90+6' ο Αλντερβάιλερντ δοκίμασε το πόδι του, η μπάλα βρήκε στο απλωμένο χέρι του Στεπανένκο και ο διαιτητής έδωσε με τη μία το ξεκάθαρο πέναλτι. Ο αρχηγός των Βέλγων ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα άουτ, με την ομάδα του Φαν Μπόμελ να παραμένει στο μηδέν μετά από δυο αγωνιστικές και τη Σαχτάρ να κάνει βαθμολογικό σεφτέ.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cvzvtbshvetd)

2η αγωνιστική
Ατλέτικο Μαδρίτης - Φέγενορντ 3-2 (14΄, 47΄ Μοράτα, 45΄+4 Γκριεζμάν - 7΄ αυτ. Ερμόσο, 34΄ Χάντσκο)

Σαχτάρ Ντόνετσκ (Ουκρανία) - Πόρτο (Πορτογαλία) 1-3

Αντβέρπ - Σαχτάρ Ντόνετσκ 2-3 (3΄ Μούγια, 33΄ Μπαλικβισά - 48΄, 76΄ Σίκαν, 71΄ Ρακίτσκι)
22:00 Πόρτο - Μπαρτσελόνα

Μπαρτσελόνα 3
Πόρτο 3
Σαχτάρ Ντόνετσκ 3
Αντβέρπ 0

Τα αποτελέσματα των αγώνων που διεξήχθησαν την Τρίτη 3 Οκτωβρίου και οι βαθμολογίες των ομίλων
1ος ΟΜΙΛΟΣ
Γαλατασαράι (Τουρκία) - Κοπεγχάγη (Δανία) 2-2

Μπάγερν (Γερμανία) - Μάντσεστερ Γ. (Αγγλία) 4-3

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Γαλατασαράι 2-3 (17', 67' Χόιλουντ - 23' Ζαχά, 71' Ακτούρκογλου, 82' Ικάρντι)
Κοπεγχάγη - Μπάγερν Μονάχου 1-2 (53' Λεράγκερ - 67' Μουσιάλα, 83' Τελ)

Άρσεναλ (Αγγλία) - Αϊντχόφεν (Ολλανδία) 4-0

Λανς - Άρσεναλ (25' Τόμασον, 69' Ουαχί - 14' Ζεσούς)
Αϊντχόφεν - Σεβίλη 1-2 (86' πεν. Ντε Γιονκ - 68' Γκούντελι, 87' Εν Νεσίρι)

Μπράγκα (Πορτογαλία) - Νάπολι (Ιταλία) 1-2

Ουνιόν Βερολίνου - Μπράγκα 2-3 (30΄,37΄ Μπέκερ - 41΄ Νιακατέ, 51΄ Μπρούμα, 90+4΄ Αντρέ Κάστρο)
Νάπολι - Ρεάλ Μαδρίτης 2-3  (19' Όστιγκαρντ, 54' πεν. Ζιελίνσκι - 27' Βινίσιους, 34' Μπέλιγχαμ, 78' αυτ. Μέρετ)