Αναντολού Εφές - Παρτίζαν 81-79: Στον τελικό του τουρνουά «Παύλος Γιαννακόπουλος» οι Τούρκοι - Βίντεο

Η Αναντολού Εφές ανέτρεψε διαφορά 13 πόντων στο πρώτο ματς για τουρνουά «Παύλος Γιαννακόπουλος» κόντρα στην Παρτίζαν και πήρε τη... δραματική νίκη-πρόκριση (81-79) για τον τελικό της Κυριακής (24/9, 20:00)

5977652
Χορταστικό ήταν το ορεκτικό που σερβιρίστηκε στο ανακαινισμένο ΟΑΚΑ και πιο συγκεκριμένα στην αναμέτρηση της Παρτίζαν με την Εφές.

Αν μη τι άλλο ήταν μια πολύ καλή πρόβα... Euroleague καθώς υπήρχε σασπένς έως και τα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα. Τελικά η τουρκική ομάδα ήταν η νικήτρια με 81-79 παίρνοντας και το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό του 5ου τουρνουά «Παύλος Γιαννακόπουλος». Η ομάδα του Ερντέμ Τσαν είχε πολυφωνία με τέσσερις «διψήφιους» έχοντας ως καλύτερους, τους Κλάιμπερν (16π., 8ριμπ.), Μπράιαντ (15π., 4ασ.), Μπομπουά (11π., 3/5τρ.) και Γουίλις (11π., 3/4τρ.)

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cvqf8f4r2n5d)

Για την Παρτίζαν που είχε σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα το προβάδισμα στο σκορ, ο Ντανίλο Άντζουσιτς ήταν ο πρώτος σκόρερ με 23 πόντους και 5/8 τρίποντα, ενώ ο Κέβιν Πάντερ πρόσθεσε άλλους 17 πόντους με 3/4 δίποντα και 3/5 τρίποντα.

Ο Ντανίλο Άντζουσιτς ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής του πρώτου ημιχρόνου (15π., με 2/2δίπ., 3/5τρ., 2/2β.) δίνοντας το έναυσμα στην Παρτίζαν για το προβάδισμα των 11 πόντων (12-23) με το τέλος του α' δεκαλέπτου. Είναι χαρακτηριστικό ότι η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς είχε πάρει νωρίς διψήφια διαφορά στο σκορ (9-19 στο 8') την οποία και φρόντισε να διατηρήσει καθ' όλη τη διάρκεια της πρώτης περιόδου. Αντίθετα η Εφές μπήκε «μουδιασμένη» και άστοχη στο ματς ωστόσο αυτό ήταν κάτι που άρχισε να αλλάζει σταδιακά.

Είναι χαρακτηριστικό ότι ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο έχοντας πραγματοποιήσει σερί 8-0 με το οποίο μείωσε στη μία κατοχή (20-23). Η επιθετική πολυφωνία για την Εφές σε συνδυασμό με την καλή της άμυνα μετέτρεψαν το ματς και πάλι σε ντέρμπι. Μάλιστα το επιμέρους σκορ έφτασε και το 13-3 για την ομάδα του Ερντεμ Τσαν με αποτέλεσμα να μειώσει στον πόντο (25-26) επιστρέφοντας πλήρως στο παιχνίδι. Πάντερ και Άντζουσιτς έφεραν και πάλι την Παρτίζαν στο +7 (27-35) αλλά και πάλι η Εφές έκλεισε το ημίχρονο σε απόσταση μίας κατοχής (40-43).

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και η 3η περίοδος στο ΟΑΚΑ. Η Παρτίζαν άνοιγε την ψαλίδα της διαφοράς στέλνοντας για πρώτη φορά τον δείκτη του σκορ στο +13 (42-55 στο 26') και έδειχνε να ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα. Ο Ομπράντοβιτς ανακάτευε συνέχεια την τράπουλα έχοντας δει την πεντάδα των Γιάραμαζ, Άντζουσιτς, Νάναλι, Λεντέι, Καμίνσκι να είναι άκρως αποτελεσματική. Μπομπουά και Μπράιαντ βοήθησαν την Εφές να μειώσει σε 52-59 ενώ το 3ο δεκάλεπτο έκλεισε στο 54-61 για την Παρτίζαν.

Όπως αποδείχθηκε εκ των υστέρων η αντεπίθεση της Εφές συνεχίστηκε όπως είχε συμβεί και στην 1η περίοδο με αποτέλεσμα να φτάσει σ' επιμέρους 29-9 κάνοντας την ανατροπή στο ματς με αποτέλεσμα να πάρει προβάδισμα με 71-64 στο 35'. Ο Γουίλ Κλάιμπερν ήταν εκείνος που είχε πάρει την μπαγκέτα της Αναντολού πριν «ξεκολλήσει» ο Πάντερ την ομάδα του στο σκοράρισμα.

Η Εφές διατηρούσε το προβάδισμα στο σκορ (76-70 στο 37') αλλά η Παρτίζαν «απάντησε» στο τέλος και με επιμέρους 9-2 πήρε προβάδισμα με 79-78 στο 1:11 για το τέλος. Στα 57'' ο Μπράιαντ έφερε το ματς στα ίσια (79-79) με 1/2 βολές ενώ ο Πάντερ αστόχησε σε τρίποντα. Στα 14'' ένα φόλοου του Τόμπσον έφερε την Αναντολού μπροστά στο σκορ (81-79) ενώ στην τελευταία φάση του αγώνα ο Λεντέι αστόχησε ενώ ο Σμάιλαγκιτς αστόχησε σε δεύτερη προσπάθεια, σε μια φάση που ο Ομπράντοβιτς διαμαρτυρήθηκε έντονα για φάουλ.

Τα δεκάλεπτα: 12-23, 40-43, 54-61, 81-79.

Βόλος: Αυτός είναι ο Αλβανός που κρατούσε φυλακισμένη και βασάνιζε την 22χρονη σύζυγό του

Λίγο μετά την απογείωση κατέπεσε το μονοκινητήριο αεροσκάφος στη Θήβα - Νεκρός ο 37χρονος χειριστής

Προεκλογική αυλαία στον ΣΥΡΙΖΑ: Στην παιδική χαρά με το παιδί της το πρωί η Έφη, σε πάρτι νεολαίας το βράδυ ο Στέφανος