H Ισπανία το χάλκινο μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Φουκουόκα

Η Ισπανία κράτησε τη Σερβία στα πολύ χαμηλά, επικράτησε με 9-6 και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Φουκουόκα

spain_polo_
Η Ισπανία μπορεί να μην υπερασπίστηκε με επιτυχία τον τίτλο της παγκόσμιας πρωταθλήτριας στην υδατοσφαίριση ανδρών, όμως δεν θα φύγει με άδεια χέρια από τη Φουκουόκα.

Με όπλο την αμυντική λειτουργία στο 2ο ημίχρονο, νίκησε τη Σερβία με 9-6 και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο. Για τους Ισπανούς είναι το 9ο συνολικά μετάλλιο σε παγκόσμιο πρωτάθλημα, που μεταφράζονται σε τρία χρυσά, τέσσερα ασημένια και δύο χάλκινα.

Σε αντίθεση με το ματς των δύο ομάδων στη φάση των ομίλων, οι Σέρβοι ήταν ανταγωνιστικοί μέχρι ένα σημείο. Το παιχνίδι πήγαινε γκολ-γκολ ως το τέλος του ημιχρόνου, με τον Γρανάδος να διαμορφώνει με πέναλτι το 6-5 στα τελευταία δευτερόλεπτα της δεύτερης περιόδου.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν τελείως διαφορετικό, αφού οι Ισπανοί δέχθηκαν μόλις ένα γκολ, προηγήθηκαν 9-5 και η Σερβία απλά μείωσε στην εκπνοή του μικρού τελικού με τον Μιλόγεβιτς στο τελικό 9-6

Τα οκτάλεπτα: 3-3, 2-3, 0-2, 1-1

Σερβία (Ούρος Στεβάνοβιτς): Ράσοβιτς 3, Μιλόγεβιτς 2, Γιάκσιτς 1.

Ισπανία (Νταβίντ Μάρτιν): Γρανάδος 3, Περόνε 2, Μουναρίθ 1, Σαναούχα 1, Ταχούλ 1, Μπούστος 1.

Οι ΗΠΑ νικώντας το Μαυροβούνιο με 17-15 στα πέναλτι (καν. αγ. 12-12) κατάλεβαν την 7η θέση.

Μετά το αδιέξοδο για τον Δήμο Αθηναίων ο ΣΥΡΙΖΑ γυρνά στην υποψηφιότητα Παππά - Όλο το παρασκήνιο

Αισιοδοξία για την τουριστική κίνηση τον Αύγουστο - Τα 11 νησιά με πληρότητα πάνω από 90%