Wimbledon, Τιμ - Τσιτσιπάς 2-3: Πρόκριση με ανατροπή στον 2ο γύρο

O Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε με 3-2 σετ του Ντομινίκ Τιμ και θα παίξει την Πέμπτη (μετά τις 20:00) με τον Άντι Μάρεϊ για μια θέση στον 3ο γύρο

tsitsipas_stefanos
Στον 2ο γύρο του Wimbledon προκρίθηκε ο Στέφανος Τσιτσιπάς.

Ο Έλληνας τενίστας επικράτησε με 3-6, 7-6 (1), 6-2, 6-7 (5), 7-6 (8) του Ντομινίκ Τιμ στην πρεμιέρα του στο Wimbledon και θα παίξει την Πέμπτη (μετά τις 20:00) με τον Άντι Μάρεϊ για μια θέση στους "32".

Το παιχνίδι ξεκίνησε την Τρίτη αλλά διακόπηκε λόγω βροχής στο 3-6, 4-3. Συνεχίστηκε την Τετάρτη και μετά από 3.55 (σύνολο) ο Έλληνας τενίστας πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Στο box του ήταν ο πατέρας και η μητέρα του και όταν κέρδισε με 2-0 σετ την Ρισκ εμφανίστηκε και το κορίτσι του η Πάουλα Μπαντόσα.

Οι άσοι ήταν 15-13 για τον Τιμ. Ο Τσιτσιπάς είχε 69 winners (63) ενώ τα αβίαστα λάθη ήταν 46-32 για τον Τιμ. Τα μπρέικ πόιντ ήταν 1/3 (Τιμ) και 2/11.

Ο αγώνας

Οι δύο τενίστες ξεκίνησαν εξαιρετικά στο σερβίς τους και ο Τιμ έφτασε στο 3-2. Με την 2η ευκαιρία ο Αυστριακός έκανε μπρέικ και προηγήθηκε με 4-2.

Ο Τιμ θα κλείσει το σετ στο 6-3 σε 33'. Οι άσοι ήταν 4-0 για τον Αυστριακό, οι winners 11-6 ενώ ο Έλληνας είχε 13 αβίαστα λάθη (5 ο Τιμ).

Στο 2ο σετ ο Τσιτσιπάς προηγήθηκε 2-1 με το σερβίς του και με 4-3. To παιχνίδι διακόπηκε λόγω βροχής έχοντας συμπληρωθεί 59'. Το παιχνίδι συνεχίστηκε την Τετάρτη με τον Στέφανο να φτάνει σε μπρέικ πόιντ (σετ πόιντ) αλλά ο Ντομινίκ το έσβησε για το 5-5.

Ο Τιμ έστειλε το σετ στο τάι μπρέικ και εκεί ο Τσιτσιπάς έφτασε στο 3-0 με 2 μίνι μπρέικ. Ο Έλληνας έκλεισε το σετ στο 7-6 (1).

Στο 3ο ο Τιμ έσβησε 5 μπρέικ πόιντ και προηγήθηκε με 2-1 αλλά ο Τσιτσιπάς έκανε μπρέικ (3-2)! Το υπερασπίστηκε με το σερβίς του για το 4-2 και πέτυχε και νέο μπρέικ (5-2)! Τελικά έκλεισε το σετ στο 6-2.

Ο Τσιτσιπάς είχε μπρέικ πόιντ στο 1ο γκέιμ του 4ου σετ αλλά δεν το αξιοποίησε και ο Τιμ έφτασε στο 1-0. Ο Αυστριακός πήγε στο 2-1 και στο 3-2. Το σετ οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ αφού κανείς από τους δύο δεν "έσπασε" το αντίπαλο σερβίς.

Ο Τιμ έφτασε στο 6-3 και παρότι ο Στέφανος έσβησε 2 σετ πόιντ πήρε το σετ με 7-6 (5) στο σερβίς του.

Στο 5ο σετ ο Έλληνας προηγήθηκε με 2-1 και 3-2 και έσβησε μπρέικ πόιντ στο 7ο γκέιμ για το 4-3.  Ο Τσιτσιπάς είχε ματς πόιντ στο 12ο γκέιμ αλλά ο Τιμ το έσβησε και έστειλε το σετ στο τάιμ μπρέικ.

Εκεί ο Στέφανος κέρδισε με 7-6 (8) με το 3ο ματς πόιντ.  Αυτή ήταν η 5η νίκη του Τσιτσιπά επί του Τιμ σε δέκα αγώνες.

«Μας είπαν ότι δεν άντεξε η καρδούλα του μικρού» - Θρήνος για τα αδέλφια που «έφυγαν» σε 6 ώρες

Τα πρώτα 24ωρα της νέας Βουλής: H ορκωμοσία, η εκλογή προέδρου, οι κόντρες και τα... στυλιστικά

Σάλος στην Ιταλία για τον υφυπουργό Πολιτισμού: Έχω κοιμηθεί με 1.500 γυναίκες, «όργανο γνώσης» το ανδρικό μόριο