Premier League, Έβερτον - Μάντσεστερ Σίτι 0-3: Αγκαλιά με τον τίτλο οι Πολίτες

Με Χάαλαντ και Γκουντογκάν πέρασε από το Λίβερπουλ η Σίτι και βλέπει τον ημιτελικό με τη Ρεάλ - Συνεχίζει την μάχη παραμονής η Έβερτον

xaalanr
Η Μάντσεστερ Σίτι δεν έπεσε στην... παγίδα του «Γκούντισον Παρκ» και με κορυφαίο τον Γκουντογκάν επικράτησε 3-0 της Έβερτον. Οι «Πολίτες» έμειναν 22ο διαδοχικό ματς αήττητοι, είναι στο +4 από την Άρσεναλ και πιο κοντά στην κατάκτηση του τίτλου.

Δείτε ΕΔΩ τα γκολ

Σε τεντωμένο σχοινί η Εβερτον, στο +1 από την 18η θέση και το θρίλερ της παραμονής συνεχίζεται...

Η αμυντική παράταξη της Έβερτον έβαλε δύσκολα στη Σίτι, η οποία είχε τον έλεγχο, αλλά όχι και τον τρόπο να απειλήσει. Είναι χαρακτηριστικό, πως ο Χάαλαντ είχε μόλις μια επαφή με τη μπάλα στα πρώτα 30 λεπτά. H πρώτη πολύ καλή στιγμή της Μάντσεστερ ήρθε στο 35ο λεπτό και ήταν ένα μακρινό σουτ του Ρόδρι. Ωστόσο, η Σίτι χρειάστηκε... 118 δευτερόλεπτα για να «καθαρίσει» το ματς.

Στο 37ο λεπτό από σέντρα του Μαχρέζ ο Γκουντογκάν με τρομερό στοπάρισμα και σουτ χωρίς να βλέπει πέτυχε ένα από τα ωραιότερα γκολ της σεζόν. Ο ίδιος «σέρβιρε» το 2-0 στον Χάαλαντ, ο οποίος με κεφαλιά στο 39' «σφράγισε» τη νίκη.

Ο Γκουντογκάν διπλασίασε τα τέρματα του με υπέροχη εκτέλεση φάουλ στο 50ο λεπτό για το 3-0. Στο 66' η Έβερτον είχε δοκάρι με τον Ταρκόφσκι, αλλά ως εκεί... Η Σίτι κράτησε τη μπάλα, κατέβασε ρυθμό, με το βλέμμα να είναι στραμμένο στον επαναληπτικό ημιτελικό του Τσάμπιονς Λιγκ με την Ρεάλ Μαδρίτης.

Μητσοτάκης: Δεν υπάρχει κανένα περιθώριο συνεργασίας με το ΠΑΣΟΚ (βίντεο)