Σίξερς - Σέλτικς 116-115: Μυθικός Χάρντεν και η σειρά στο 2-2 - Δείτε βίντεο

Ο Τζέιμς Χάρντεν σταμάτησε στους 42 πόντους, ανάμεσά τους και το νικητήριο τρίποντο - Στις εξέδρες και ένα από τα θύματα του μακελειού στο Πανεπιστήμιο του Μίσιγκαν

Collage_Maker-08-May-2023-03-08-AM-1193
Οι Σίξερς συγκέντρωσαν όλα τους τα... όπλα. Δύο MVP με εμφανίσεις που επιβεβαιώνουν τον τίτλο από τον Τζέιμς Χάρντεν (42π., 6/9 τρίποντα) και τον Τζοέλ Εμπίντ (34π., 13 ριμπ.). Τον Τζούλιους Έρβινγκ, τον θρυλικό Ντόκτορ Τζέι σε ένα από τα θεωρεία του Wells Fargo Center.

Οι Σίξερς δεν θα μπορούσαν να χάσουν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν τη σειρά απέναντι στους Μπόστον Σέλτικς. Μέχρι τις αρχές της 4ης περιόδου ήταν μπροστά στο σκορ, με διαφορά που ήταν στο επίπεδο του διψήφιου. Με τον Χάρντεν να αναλαμβάνει δράση στη 2η περίοδο και τον Εμπίντ στη συνέχεια. Και όσο οι Σίξερς έβρισκαν λύσεις πίσω από τη γραμμή του τριπόντου (12/28 μετά από 39 λεπτά αγώνα), οι Σέλτικς μπορούσαν μόνο να ελπίζουν στη μείωση του σκορ για να μπουν ξανά στο ματς.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-csgerphjn39d)

Ανατροπή για τους Σέλτικς
Το πέτυχαν σε εκείνο το χρονικό σημείο, με το +16 των Σίξερς (η μεγαλύτερη διαφορά στο ματς) να γίνεται -6 (92-86), με τον Τζέισον Τέιτουμ να βρίσκει ρυθμό (16π.).

Σχεδόν τρία λεπτά γεμάτα από λάθη των Σίξερς, εξαιρετικές άμυνες των Σέλτικς και ένα σερί 10-0 έφερε την ομάδα του Ματσούλα μπροστά στο σκορ, 98-96.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε, αλλά πλέον οι Σέλτικς έπαιρναν πόντους από την περιφέρειά τους και... έξτρα πόντους από τις άμυνες του Αλ Χόρφορντ πάνω στον Τζοέλ Εμπίντ.

Και ενώ οι Κέλτες έτρεξαν ένα επί μέρους 17-4 σε διάστημα 5 λεπτών, ήρθε ο Πι Τζέι Τάκερ με ένα απίθανο επιθετικό ριμπάουντ, έβαλε το καλάθι, πήρε το φάουλ και έκανε το 105-105.

Δυο βολές του Σμαρτ έκαναν το 107-105 και ο Χάρτεν ισοφάρισε με λέι απ, 15.9 δεύτερα πριν το τέλος. Ο Ματσούλα δεν πήρε τάιμ άουτ, ο Σμαρτ είχε το τρίποντο μιας πιθανής νίκης, αλλά αστόχησε.

Με τους Σέλτικς μπροστά στο σκορ με 112-11, ο Εμπίντ πήγε στις βολές (56 δεύτερα πριν το τέλος). Ευστόχησε και στις δύο και το προβάδισμα άλλαξε χέρια (113-112).

Ένα μεγάλο τρίποντο του Τέιτουμ (33 δεύτερα στο ρολόι) έκανε το 115-113, με το κοινό να ζητάει επιθετικό φάουλ του σκόρερ πάνω στον Μάξεϊ.

Ο Χάρντεν απάντησε στα 18.3 με το δικό του τρίποντο (116-115), με τον Σμαρτ να ευστοχεί στο φινάλε, αλλά το σουτ ήταν εκτός χρόνου.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-csgefmagasjl)

Στις εξέδρες βρέθηκε, μετά από πρόσκληση του Χάρντεν και ο Τζον Χάο, ένα από τα θύματα (έμεινε παράλυτος) του μακελειού στο Πανεπιστήμιο του Μίσιγκαν.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-csgeh2zatjk9)

Τα δωδεκάλεπτα: 27-19, 59-50, 92-83, 107-107 (κ.α.), 116-115 (παρ.)

Tι σου φταίει το καημένο το ζωάκι, βρε κτήνος; - 2.500 καταγγελίες για κακοποίηση μέσα σε έξι μήνες

Τέξας: Η στιγμή που το αυτοκίνητο «θερίζει» πεζούς έξω από κέντρο μεταναστών - 7 νεκροί, δείτε βίντεο

Θεωρίες συνωμοσίας - Τι συμβαίνει με τα μυστηριώδη ιπτάμενα αντικείμενα και πόσο... UFO είναι;