Premier League, Νιούκαστλ - Άρσεναλ 0-2: Μεγάλο διπλό και στο -1 από την κορυφή - Δείτε τα γκολ

Η Άρσεναλ με μπροστάρη τον Όντεγκααρντ πέρασε από το «Σεντ Τζέιμς Παρκ», επικράτησε 2-0 της Νιούκαστλ και βρέθηκε στο -1 από τη Σίτι

Arsenal
Δεύτερο διαδοχικό ντέρμπι, δεύτερη νίκη για την Άρσεναλ! Οι Λονδρέζοι μετά το τρίποντο κόντρα στην Τσέλσι, πέρασαν από το «Σεντ Τζέιμς», επικράτησαν 2-0 της Νιουκάστλ και βρέθηκαν στο -1 από την κορυφή της Premier League. Οι Gunners είχαν τύχη που έλειψε στα προηγούμενα ματς και διατήρησαν τις ελπίδες τίτλου. Στο +4 από τη Λίβερπουλ, αλλά με ματς λιγότερο οι «Καρακάξες», οι οποίες είχαν δυο δοκάρια.

Δείτε ΕΔΩ τα γκολ και τα καλυτερα στιγμιότυπα.

Η Νιούκαστλ μπήκε δυνατά, απείλησε πρώτη, μόλις με τη συμπλήρωση 75 δευτερολέπτων, όταν ο Μέρφι έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι. Αντίθετα, η Αρσεναλ ήταν πιο κυνική και στο 14ο λεπτό άνοιξε το σκορ. Ο Οντεγκααρντ με υπέροχο σουτ έξω από την περιοχή, δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Πόουπ, φτάνοντας έτσι τα 15 γκολ στη φετινή Premier League.

Ακολούθησαν δύο μεγάλες ευκαιρία των Λονδρέζων στο 20ο και το 23ο λεπτό, με τον Σάκα και τον Γκάμπριελ Μαρτινέλι να είναι οι πρωταγωνιστές, αλλά τον γκολκίπερ Πόουπ να κρατά το μηδέν. Η Άρσεναλ είχε τον έλεγχο και θα μπορούσε στις καθυστερήσεις του α' μέρος να «κλειδώσει» το ματς, αλλά ο Οντεγκααρντ έχασε μοναδική ευκαιρία.

Εντυπωσιακός ο ρυθμός με το... καλησπέρα της επανάληψης, αφού σε ένα τέταρτο χάθηκαν μεγάλες φάσεις. Ο Ίσακ σημάδεψε το δοκάρι από κοντά, ενώ στη συνέχεια ο Ράμσντεϊλ είχε εξαιρετική αντίδραση σε προσπάθεια του Σουηδού. Η Άρσεναλ απάντησε και στο 52’, ο Μαρτινέλι είδε τη μπάλα να σταματά στο δοκάρι. Με τη συμπλήρωση μίας ώρας, ο Τσάκα πρόλαβε τον Γουίλοκ πριν ο τελευταίος βρει δίχτυα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο και στο 72' «κλείδωσαν» τη νίκη. Ο Μαρτινέλι έκανε το γύρισμα και ο Σερ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος και η Άρσεναλ παρέμεινε όρθια...