Ο Φούντας άνοιξε τον δρόμο της νίκης στη DC United, γκολ σε δεύτερο σερί ματς - Δείτε βίντεο

Ο Ταξιάρχης Φούντας κέρδισε κι εκτέλεσε εύστοχα πέναλτι ανοίγοντας έτσι τον δρόμο της DC United προς τη νίκη επί της Σαρλότ (3-0), με το δεύτερο γκολ του μέσα σε μία εβδομάδα

foyntas
Ήταν να μην κάνει την αρχή στο σκοράρισμα φέτος ο Ταξιάρχης Φούντας.

Μετά το παρθενικό του γκολ στη σεζόν απέναντι στο Ορλάντο με ωραίο τελείωμα, ο Έλληνας επιθετικός της DC United βρήκε δίχτυα για δεύτερο σερί παιχνίδι μέσα σε μία εβδομάδα, ανοίγοντας το σκορ και τον δρόμο προς τη νίκη απέναντι στη Σαρλότ τα ξημερώματα της Κυριακής (3-0).

Ο βασικός στο πλευρό του Κρίστιαν Μπεντέκε στράικερ κέρδισε πέναλτι στο 31ο λεπτό και δύο λεπτά αργότερα, μετά και την εξέταση της φάσης από το VAR, ανέλαβε την εκτέλεση κι ευστόχησε για το 1-0. Μπεντέκε και Γκριν μετέτρεψαν σε θρίαμβο το βράδυ για την ομάδα της πρωτεύουσας των ΗΠΑ, η οποία και ανέβηκε στην 7η θέση της κατάταξης και το -7 από την κορυφή.