Euroleague, Ερυθρός Αστέρας - Ολυμπιακός 87-79: Έχασε και περιμένει για την πρωτιά

Κακός ο Ολυμπιακός ηττήθηκε στην Σερβία και θα περιμένει την τελευταία αγωνιστική της Euroleague για να μάθει εάν θα τερματίσει στην κορυφή

5855914
Ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα στο Βελιγράδι από τον Ερυθρό Αστέρα (87-79) και έτσι η κατάκτηση της πρώτης θέσης στην Euroleague με μαθηματικό τρόπο πήρε παράταση.

Για να τερματίσει πρώτος θα πρέπει να κερδίσει την Μεγάλη Πέμπτη την Μπασκόνια στο ΣΕΦ είτε να χάσει η Ρεάλ και η Μπαρτσελόνα στην τελευταία αγωνιστική.

Δείτε ΕΔΩ τις καλύτερες στιγμές του αγώνα

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έπαιξε το γνωστό καλό της μπάσκετ για μία περίοδο, την πρώτη.

Στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» του Βελιγραδίου έβγαλαν μεγαλύτερη επιθετικότητα, είχαν τον απόλυτο έλεγχο του ρυθμού και νίκησαν για για τέταρτη διαδοχική φορά τον Ολυμπιακό.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να αποδίδει πολύ καλύτερο μπάσκετ και ειδικά στην επίθεση να μετακινεί άριστα τη μπάλα. Αρχικά ο Φαλ «πλήγωσε» την άμυνα των γηπεδούχων από κοντά αναγκάζοντας την να κλείσει. Γουόκαπ και Κάνααν όμως με σουτ από τα 6.75 έκαναν το 8-15 (5'). Ο Βιλντόζα προσπάθησε να διατηρήσει την ομάδα του κοντά στο σκορ, όμως με 6/8 τρίποντα (ακολούθησαν από Βεζένκοβ, Παπανικολάου) αυτό δεν ήταν εύκολο (19-30, 8'). Στο τελευταίο δίλεπτο ο Καμπάτσο δημιούργησε για τον Πετρούσεφ και αυτός έκλεισε το δεκάλεπτο στο 26-30.

Στη δεύτερη περίοδο ο «δαιμόνιος» Αργεντινός γκαρντ συνέχισε να ταλαιπωρεί την άμυνα του Ολυμπιακού ο οποίος με τη σειρά του είδε το ποσοστά του να μειώνονται όμως παρέμενε ακόμη μπροστά στο σκορ (33-36, 15'). Αυτό όμως δεν κράτησε. Στην επίθεση κυριάρχησε η βιασύνη και στην άμυνα ο Ερυθρός Αστέρας βρήκε πρόσθετους πρωταγωνιστές (Μίτροβιτς) με αποτέλεσμα να προσπεράσει με 43-39 (18'). Η είσοδος των Γουόκαπ, Παπανικολάου και Φαλ βελτίωσε άμεσα την άμυνα των Πειραιωτών και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 45-47.

Οι Σέρβοι μπήκαν με μεγαλύτερη επιθετικότητα στο παρκέ και με τρομερή άμυνα κράτησαν τον Ολυμπιακό χωρίς σκορ για 4:24. Σε αυτό το διάστημα ο Καμπάτσο είχε δώσει προβάδισμα 7 πόντων στην ομάδα του (54-48). Η ταυτόχρονη παρουσία στο παρκέ Γουόκαπ και Σλούκα φάνηκε να αλλάζει έστω και λίγο την επιθετική λειτουργία με τον Ελληνα γκαρντ να αφήνει τη δημιουργία για χάρη της εκτέλεσης (56-52, 28'), αλλά αποδείχτηκε απλά ένα ξέσπασμα (63-54, 29').

Το τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τρίποντα από Σλούκα και Βεζένκοβ, όμως η διαφορά δεν άλλαξε αφού και ο Χόλαντ με 3/3 σουτ από τα 6.75 κι άλλα τόσο μέσα από τη γραμμή πρόσφερε λύσεις στους γηπεδούχους (80-71, 35'). Ο Σλούκας είχε συνδεθεί με το αντίπαλο καλάθι όμως χρειαζόταν να βγουν κι άλλοι συμπαίκτες του μπροστά στο τελευταίο πεντάλεπτο.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Ο Ερυθρός Αστέρας έπαιξε καλύτερα από τη δεύτερη περίοδο κι ύστερα. Στην προσπάθεια αντίδρασης των «ερυθρόλευκων» του Πειριαά στο τελευταίο δεκάλεπτο, απάντησε αρχικά ο Χόλαντ και εν συνεχεία όταν το σκορ ήταν 83-77 χάθηκε ένα αμυντικό ριμπάουντ και ο Πετρούσεφ με δεύτερη ευκαιρία έκανε το 85-77. Χρόνος δεν υπήρχε για κάτι περισσότερο.

O MVP: Ο Φακούντο Καμπάτσο έπαιξε 29:04 και είχε 20 πόντους (4/5διπ., 2/4τριπ., 6/6βολ.), 8 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 ριμπάουντ και 2 λάθη.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Δε βοήθησαν οι Μπλακ, Κάνααν, Λαρεντζάκης, Μπολομπόι και Φαλ. Μακριά από τον καλό τους εαυτό και αρκετά άστοχοι.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Τζον Χόλαντ ολοκλήρωσε με 17 πόντους και ο Λούκα Βιλντόζα με 12 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Οι νικητές σούταραν με 57.1% στα δίποντα και με 41.7% στα τρίποντα κι είχαν 19 ασίστ για 14 λάθη. Ο Ολυμπιακός είχε αντίστοιχα 56.3% στα δίποντα, 34.4% στα τρίποντα, 19 ασίστ για ισάριθμα λάθη.

ΤΙ ΕΙΧΕ ΣΥΜΒΕΙ ΣΤΟΝ Α' ΓΥΡΟ: Ο Ερυθρός Αστέρας είχε επικρατήσει στο ΣΕΦ. Γενικά προερχόταν από τρεις διαδοχικές νίκες επί των «ερυθρόλευκων».

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Αυτή ήταν η τέταρτη σερί νίκη του Ερυθρού Αστέρα επί του Ολυμπιακού.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Οι γηπεδούχοι έπαιξαν καλύτερο μπάσκετ και κυρίως αγωνίστηκαν με περισσότερη ενέργεια και επιθετικότητα. Τρομερή άμυνα με χέρια παντού και γενικά με διάθεση να «παλέψουν».

Ο Ολυμπιακός μετά το υπέροχο ξεκίνημα του στην επίθεση πίστεψαν πως θα επικρατούσαν μέσα από την λειτουργία τους στην μπροστινή πλευρά του παρκέ. Τα ποσοστά έπεσαν, τα λάθη αυξήθηκαν και η ήττα ήρθε λογικά.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-30, 45-47, 65-59, 87-79