Bundesliga, Γκλάντμπαχ - Μπάγερν Μονάχου 3-2: Φωτιά στο πρωτάθλημα

Ο Ουπαμεκανό αποβλήθηκε στο 8', η Μπάγερν έχασε από τη Γκλάντμπαχ και εάν κερδίσει η Ουνιόν τη Χέρτα ανεβαίνει στην κορυφή

26831311
Ο Νταγιό Ουπαμεκανό αντίκρισε την κόκκινη κάρτα μόλις στο 8ο λεπτό και η Μπάγερν Μονάχου πλήρωσε αυτή την αποβολή με την ήττα της με 3-2 στην έδρα της Γκλάντμπαχ, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Bundesliga, δίνοντας νέα σημασία στη διεκδίκηση του τίτλου, καθώς αν νικήσει αύριο η Ουνιόν Βερολίνου, στην έδρα της, τη Σάλκε, θα βρεθεί στην κορυφή της βαθμολογίας.

5-Goal-Spectacle! | Borussia M'gladbach - Bayern München 3-2 | Highlights | MD 21 – Bundesliga 22/23

Η αποβολή του Γάλλου σέντερ μπακ «πλήγωσε» την ομάδα της Βαυαρίας, η οποία προσπάθησε, αλλά δεν μπόρεσε να αντισταθμίσει το αριθμητικό μειονέκτημα.

Η Μπορούσια προηγήθηκε με τον Στιντλ (13'), οι πρωταθλητές ισοφάρισαν με τον Τσούπο-Μοτίνγκ (35'), αλλά στη συνέχεια οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν και πήραν τη μεγάλη νίκη με τα γκολ των Χόμφαν (55') και Τουράμ (84'), ενώ η Μπάγερν μείωσε στο τελικό σκορ με γκολ του Τελ στις καθυστερήσεις.

Στο μεταξύ η Φράιμπουργκ επιβεβαίωσε τα προγνωστικά και πήρε τη νίκη στην έδρα της Μπόχουμ με 2-0, ενώ η Λειψία κατάφερε να πάρει τη σπουδαία νίκη μέσα στην έδρα της Βόλφσμπουργκ με 3-0.

Τέλος, η Στουτγκάρδη με τον Κωνσταντίνο Μαυροπάνο ξανά στο κέντρο της άμυνας της πραγματοποίησε την καλύτερη φετινή εμφάνιση της και επικράτησε με 3-0 της Κολωνίας.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ, η βαθμολογία και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 21ης αγωνιστικής στην Bundesliga:

Άουγκσμπουργκ-Χοφενχάιμ 1-0