Basket League, Κολοσσός-Λαύριο 90-87: Με ανατροπή οι Ροδίτες

Ο Κολοσσός βρέθηκε στο -11 στο 25' όμως ολοκλήρωσε το comeback απέναντι στο Λαύριο, επικρατώντας με 90-87 και φτάνοντας τις τρεις συνεχόμενες νίκες στη regular season

Το αξιόμαχο Λαύριο... έμεινε από δυνάμεις στο τέταρτο δεκάλεπτο στη Ρόδο και ο Κολοσσός το εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο, κάνοντας επιμέρους σκορ 26-16 σε αυτό το διάστημα και φτάνοντας στη νίκη με το υπέρ του 90-87.

Το δίδυμο των Κατσίβελη (21π.), Ντίξον (16π.) έκανε τη διαφορά για την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου που ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στον α' γύρο της Basket League με ρεκόρ 6-5, μολονότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 50-61 στο 25' από το τρίποντο του Κόουλ.

Ο Κολοσσός Ρόδου βρήκε ρυθμό στην επίθεση στην πρώτη περίοδο του ματς με το Λαύριο, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο υπέρ του 28-20. Σε αυτό το διάστημα, οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου σούταραν με 76% στο δίποντο (10/13), έχοντας ως σημείο αναφοράς στην επίθεση τον Δημήτρη Κατσίβελη (9π.) και υποχρεώνοντας το Λαύριο σε 4 λάθη. Μάλιστα ο Κρις Κόφι ανέβασε τη διαφορά στο +13 για τους γηπεδούχους (35-22, 12') ενώ ο Κατσίβελης σκόραρε εκ νέου για το 39-27.

Σε εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με 10-0 σερί, μειώνοντας σε 39-37 με το τρίποντο του Αρ Τζέι Κόουλ. Μάλιστα η ομάδα του Χρήστου Σερέλη πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 48-49, βρίσκοντας σημαντικές λύσεις πίσω από τα 6μ.75. Το τρίτο δεκάλεπτο άρχισε με σερί 9-0 για το Λαύριο (48-58) ενώ ο Κόουλ ευστόχησε σε τρίποντο για το +11 των φιλοξενούμενων, κάνοντας το 50-61 στο 25'.

Ο Κολοσσός προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά όμως το Λαύριο άντεξε στην πίεση και προηγήθηκε με 64-71 στο 30'. Ακολούθως, οι Ζάρας και Κουζέλογλου έδωσαν λύσεις στην επίθεση του Λαυρίου, με τον Κένταλ Σμιθ να κρατάει όρθιους τους νησιώτες (80-82, 35') και τον Μάικλ Ντίξον να ισοφαρίζει σε 84-84 με δύσκολο layup. Ο Αμερικανός γκαρντ το πήρε πάνω του και με 2/2 βολές, έδωσε το προβάδισμα στους Ροδίτες μετά από πολλή ώρα (86-84). Οι γηπεδούχοι είχαν καλύτερες επιλογές στο φινάλε, επικρατώντας με 90-87.

Τα δεκάλεπτα: 28-20, 48-49, 64-71, 90-87.

Άγρια δολοφονία με μαχαίρι 31χρονου ξεναγού από δύο γυναίκες στη Βραζιλία - Δείτε βίντεο

Με πλαστικό όπλο ο ληστής στο εστιατόριο του Χιούστον - 9 φορές τον πυροβόλησε ο πελάτης

Αύριο η δίκη της Πισπιρίγκου για τη δολοφονία της Τζωρτζίνας - Τι λέει ο Κούγιας