Euroleague, Ολυμπιακός-Ερυθρός Αστέρας 86-90: Τον «καθάρισε» ο Βιλντόζα

Ο Ερυθρός Αστέρας (8-7) υποχρέωσε τον Ολυμπιακό (9-6) σε δεύτερη διαδοχική οριακή ήττα -  Τρομερός ο Λούκα Βιλντόζα με 22 πόντους και 8 ασίστ

5686958
Ο Ερυθρός Αστέρας νίκησε (86-90) για τρίτη διαδοχική φορά τον Ολυμπιακό και τον υποχρέωσε σε δεύτερη σερί οριακή ήττα βγάζοντάς τον από την πρώτη «τετράδα» της κατάταξης. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν έπαιξε καλή άμυνα, έδωσε ρυθμό στους Σέρβους οι οποίοι εκμεταλλευόμενοι τη φόρμα τους πέτυχαν την 12η νίκη τους στα τελευταία 13 παιχνίδια.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να αισθάνονται άνετα στο παρκέ και να είναι συνδεδεμένες με το καλάθι από μακρινή απόσταση. Τα τρίποντα των Κάνααν, Παπανικολάου και Μπολομπόι από τη μία, αυτά των Λάζιτς, Νέντοβιτς από την άλλη και το σκορ στα ύψη (13-12, 6’). Ο Ερυθρός Αστέρας βρήκε καλύτερο ρυθμό και εκμεταλλευόμενος την κάκιστη άμυνα των «ερυθρόλευκων» του Πειραιά προηγήθηκαν με 15-21 (9’). Στο τελευταίο λεπτό ένα 7-0 διά χειρός Βεζένκοβ άλλαξε τα δεδομένα στον πίνακα του σκορ (22-21) στο τέλος της περιόδου.

Ο Ολυμπιακός με τους Σλούκα, ΜακΚίσικ, Λαρεντζάκη και Μπλακ διόρθωσε σε σημαντικό βαθμό την άμυνά του κάνοντας τη ζωή των φιλοξενούμενων δύσκολη. Στην άλλη πλευρά ο Σλούκας μοίραζε ασίστ και ο ΜακΚίσικ με 6 πόντους κι ο Μπλακ με άλλους 5 έκαναν το 36-28 (15’). Ο Σλούκας άφησε για λίγο τη δημιουργία και πήγε στην εκτέλεση κι έτσι με 2/2 τρίποντα έστειλε τη διαφορά στους 12 πόντους (42-30, 17’). Βιλντόζα και Μίτροβιτς βρήκαν πάντως να βοηθήσουν την ομάδα τους να αντιδράσει και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 45-41.

Ο Μπαρτζώκας έριξε στο παρκέ τον Φαλ και ο Γάλλος βοήθησε να στην επίθεση όμως κάθε φορά που ο Ολυμπιακός είχε την ευκαιρία να ξεφύγει κάτι λάθος έκανε και ο Αστέρας το εκμεταλλευόταν (53-51, 25’). Ο Παπανικολάου με 2/2 σουτ από τα 6.75 έδωσε σημαντική «ανάσα» στους Πειραιώτες που ξέφυγαν με 59-51 (27’), όμως ξανά οι Σέρβοι αντέδρασαν. Οχι μόνο πλησίασαν με το τρίποντο του Πετρούσεφ αλλά προσπέρασαν με καλάθι του Μίτροβιτς (60-61, 29’).

Το τρίποντο του Ντόμπριτς νωρίς στο τελευταίο δεκάλεπτο έδωσε προβάδισμα 6 πόντων στην ομάδα του (62-68, 31’), αλλά δεν σταμάτησε εκεί. Ο Σέρβος φόργουορντ σκόραρε με άνεση από τα 6.75, ο Πετρούσεφ τον μιμήθηκε κι ο Ερυθρός Αστέρας ξέφυγε με 65-76 (35’). Τα περιθώρια στένεψαν αρκετά για τον Ολυμπιακό και έψαχνε μία ύστατη αντίδραση. Το τρίποντο του Λαρεντζάκη, η βελτιωμένη εικόνα της άμυνας και οι πόντοι του Μπλακ μείωσαν σε 75-79 (37’) και λίγο αργότερα ο Βεζένκοβ σε 79-82 (38’). Ο Ερυθρός Αστέρας με δυσκολία έβρισκε τις λύσεις που ήθελε, αλλά κι ο Ολυμπιακός ήθελε να εξαντλήσει τις πιθανότητες της ανατροπής και ο Μπλακ με 2/2 βολές έκανε το 84-86 (45’’ για τη λήξη). Η τελευταία άμυνα βγήκε, ο Σλούκας όμως αστόχησε και οι βολές του Βιλντόζα χάρισαν τη νίκη στους Σέρβους.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Με το σκορ στο 79-82 οι διαιτητές μετέτρεψαν το κόψιμο του Παπανικολάου σε βολές του Βιλντόζα, όμως ο Λαρεντζάκης με τρίποντο μείωσε σε 82-84. Το lay up του Ντόμπριτς και οι βολές του Μπλακ δεν άλλαξαν τη διαφορά. Στο τέλος η άμυνα βγήκε όμως το σουτ του Σλούκα 5’’ πριν τη λήξη δεν βρήκε στόχο και επήλθε η ήττα.

MVP: Ο Λούκα Βιλντόζα σε 27:03 πρόσφερε 22 πόντους (33/5διπ., 2/7τριπ., 10/11βολ.), 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ κι ένα λάθος.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Σε καλό βράδυ οι Μίτροβιτς (13π., 7ρ.), Πετρούσεφ (14π.), Νέντοβιτς (12π.) και Ντόμπριτς στο τελευταίο δεκάλεπτο (12π.).

Ο «ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ»: Ο Πίτερς σε 13 λεπτά δεν πρόσφερε κάτι. Κι άλλοι δεν έπαιξαν καλά βέβαια...

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Οι νικητές είχαν 11/24 τρίποντα (45%) και 20/27 (74%). Παράδοξο στατιστικό τα λάθη με 7 για τον Ολυμπιακό και 16 για τους Σέρβους.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Ο Ολυμπιακός ήθελε να αντιδράσει μετά την ήττα από την Βιλερμπάν όμως τις δύο φορές που ξέφυγε στο σκορ είδε τον Ερυθρό Αστέρα να επιστρέφει. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έπαιξε κακή άμυνα, έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να βρουν ρυθμό από μέση και μακρινή απόσταση και μετά δεν σταματούσαν.

Βίρτους Μπολόνια - Φενέρμπαχτσε (21:30)

Πισπιρίγκου: Στέλνει εξώδικα σε 5 ιατροδικαστές - Θα διεκδικήσει αποζημίωση 1 εκατ. ευρώ από τον Λέων

Έκθεση ΕΟΔΥ: Μειώθηκαν τα κρούσματα κορωνοϊού, αυξήθηκαν της γρίπης - Τα στοιχεία

«Πόρτα» στον Salt Bae από τον τελικό Kυπέλλου των ΗΠΑ μετά τα όσα έκανε στο Μουντιάλ