Euroleague: «Άλωσε» ξανά την Πόλη η Μπασκόνια, επέστρεψε στις επιτυχίες η Παρτίζαν - Δείτε βίντεο

Η Μπασκόνια έφυγε με ένα μεγάλο διπλό με 76-70 από την έδρα της Φενέρ και μπήκε δυνατά στο κυνήγι της 4άδας - Η Βίρτους επικράτησε της Μακάμπι με 78-73 - Η Εφές τιμωρήθηκε στην έδρα της Παρτίζαν με 82-79

Δίχως απώλειες ολοκλήρωσε η Μπασκόνια τη «διαβολοβδομάδα» της Euroleague, γράφοντας μάλιστα το «δύο στα δύο» επί τουρκικών ομάδων. Μετά το «διπλό» επί της Αναντολού Εφές, οι Βάσκοι έκαμψαν την αντίσταση και της πρωτοπόρου Φενερμπαχτσέ στην Πόλη και με το τελικό 76-70, για την 14η αγωνιστική της διοργάνωσης, αύξησαν το ρεκόρ τους σε 9-5, «πιάνοντας» Ολυμπιακό και Ρεάλ στην τέταρτη θέση. Στον αντίποδα, η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη υπέστη την 4η ήττα της.

Η Μπασκόνια εξαργύρωσε το εντυπωσιακό της πρώτο ημίχρονο, όταν στο 20΄ εξασφάλισε «μαξιλαράκι» ασφαλείας 19 πόντων (33-52), το οποίο τη βοήθησε να αντέξει στο ξέσπασμα της Φενέρ στην επανάληψη, όταν άγγιξε την ανατροπή. Ωστόσο, με έμφαση στο κομμάτι της δημιουργίας (22 ασίστ) και οδηγούς της επίθεσης τους Μάρκους Χάουαρντ (15π.) και Πιέρια Χένρι (13π.), οι Βάσκοι κράτησαν το προβάδισμα και έφτασαν στο τελικό 76-70.

Από την τουρκική ομάδα ξεχώρισε ο Μάρκο Γκούντουριτς με 14 πόντους, ενώ ο Νικ Καλάθης έμεινε στο παρκέ για 35 λεπτά με απολογισμό 11 πόντους, 13 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 33-52, 56-67, 70-76

Βίρτους - Μακάμπι 78-73
Οι «γερόλυκοι» Μίλος Τεόντοσιτς, Ντάνιελ Χάκετ κι ο πολύπειρος Τορνικέ Σενγκέλια, έσπρωξαν τη Βίρτους Μπολόνια στη δεύτερη σερί νίκη της στην Euroleague. Οι Ιταλοί έκλεισαν τη «διαβολοβδομάδα» κάνοντας το 2/2 στην έδρα τους, καθώς μετά τη νίκη τους επί της Άλμπα, επικράτησαν κι επί της Μακάμπι Τελ Αβίβ με 78-73 σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, γεμάτο ανατροπές. Στο 6-8 ανέβηκε πλέον η ιταλική ομάδα, την ώρα που η Μακάμπι «έπεσε» στο 7-7.

Παρά τη μεγάλη αστοχία της έξω από τα 6,75μ. (5/21 τρίποντα) οι Ιταλοί βρήκαν τις λύσεις στα κρίσιμα σημεία απ’ τους αστέρες τους, οι οποίοι «έγραψαν» τους 42 από τους 78 πόντους της ομάδας τους (από 15 οι Χάκετ-Τεόντοσιτς και 12 ο Σενγκέλια). Οι Ισραηλινοί βρήκαν ρυθμό στην τρίτη περίοδο, όταν πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (60-57), έφτασαν το προβάδισμά τους στο +7 στο 32’ (66-59), όμως στη συνέχεια υπέστησαν "μπλακ-άουτ". Η Βίρτους με ένα 13-0 σερί ανέκτησε το προβάδισμα και στο φινάλε ο Χάκετ με καθοριστικά καλάθια, έριξε στο... καναβάτσο τους Ισραηλινούς.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 44-41, 57-60, 78-73

Παρτίζαν - Εφές 82-79
Έπειτα από έξι σερί ήττες η Παρτίζαν επέστρεψε στα ροζ φύλλα αγώνα, πετυχαίνοντας πολύ μεγάλη νίκη επί της πρωταθλήτριας Ευρώπης, Αναντολού Εφές, με 82-79 στην «Stark Arena» στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Euroleague. Οι Κέβιν Πάντερ, Ντάντε Έξουμ και Τζέιμς Νάναλι σημείωσαν από 18 πόντους κι έκαναν τη διαφορά για τους Σέρβους, που βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 5-9. Με δύο σερί ήττες ολοκλήρωσε τη «διαβολοβδομάδα» της η Αναντολού, που «έπεσε» στο 7-7.

Μετά από ένα «κλειστό» πρώτο δεκάλεπτο, όπου οι Τούρκοι «λαχτάρισαν» με τον τραυματισμό του Βασίλιε Μίτσιτς που έφυγε υποβασταζόμενος για τον πάγκο, η Αναντολού άρχισε να ανεβάζει... στροφές στη δεύτερη περίοδο, βλέποντας τον Σέρβο σούπερ σταρ να επιστρέφει στο παρκέ και τον Μπομπουά να σκοράρει με κάθε τρόπο. Το +9 του ημιχρόνου (37-28) έδινε μία σχετική ασφάλεια στην τουρκική ομάδα, από την στιγμή που και ο Ζίζιτς ήταν σε πολύ καλό βράδυ (20π.).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ωστόσο, οι Σέρβοι ξεκίνησαν την αντεπίθεσή του και με τριάδα «φωτιά» τους Νάναλι, Έξουμ και Πάντερ έφεραν το ματς στον πόντο. Στα μέσα της τελευταίας περιόδου η Παρτίζαν πέρασε μπροστά και κατάφερε να συντηρήσει ένα μικρό προβάδισμα ως το φινάλε, με τους παίκτες της να παραμένουν πολύ ψύχραιμοι στις βολές και να φτάνουν στη νίκη. Οι απέλπιδες προσπάθειες του Μπομπουά (30π., 5/8 τριπ.) δεν έφταναν, καθότι Μίτσιτς (2/9 τριπ.), Κλάιμπερν (7π, 1/7τριπ.) ήταν πολύ άστοχοι έξω από τα 6,75μ., ενώ ο Μπράιαντ έμεινε άποντος!

Ο Ιωάννης Παπαπέτρου ολοκλήρωσε τον αγώνα με 2 πόντους (1/4διπ.), 3 ριμπάουντ κι ένα κλέψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 14-10, 28-37, 53-54, 82-79

Ο Παναθηναϊκός πλησίασε σε απόσταση αναπνοής την Μπαρτσελόνα όμως δεν κατάφερε να ολοκληρώσει τη μεγάλη ανατροπή και γνώρισε την ήττα με 74-68. Έτσι το «τριφύλλι» έπεσε στο 6-8 στην κατάταξη της EuroLeague, γνωρίζοντας τη 12η σερί ήττα στη Βαρκελώνη. (Δείτε εδώ την ανάλυση του αγώνα)