ATP Finals 2022, Τσιτσιπάς - Μεντβέντεφ 2-1 (6-3, 6-7, 7-6): Τεράστια ανατροπή για τον Στέφανο

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς νίκησε τον Ντανίλ Μεντβέντεφ μετά από μια επική μάχη 140 λεπτών και την Παρασκευή κόντρα στον Ρούμπλεφ διεκδικεί την πρόκριση του στα ημιτελικά των ATP Finals

25215139
TΤρομερή εμφάνιση και κατάθεση ψυχής από τον Στέφανο Τσιτσιπά σε έναν αγώνα δίχως αύριο στο Τορίνο όπου φιλοξενούνται οι ATP Finals. Κόντρα στον άσπονδο φίλο του Ντανίλ Μεντβέντεφ, ο Τσιτσιπάς έζησε ένα θρίλερ που φάνηκε αρχικά να γέρνει στη δική του πλευρά (είχε ματς πόιντς στο 2ο σετ), αλλά μετά έγειρε προς τον Ρώσο (όταν προηγήθηκε 3-5 στο τρίτο σετ) για να μπορέσει ο Έλληνας πρωταθλητής να κάνει μια φοβερή ανατροπή.

Ο Τσιτσιπάς ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι. Πέτυχε μπρέικ στο 2ο γκέιμ (2-0) και με το σερβίς του έφτασε στο 3-0. O Μεντβέντεφ μείωσε σε 3-1 και σε 4-2. Ο Τσιτσιπάς κράτησε έως το τέλος το σερβίς του και το έκλεισε στο 6-3.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-coe0v5ikxbtt)

Στο 2ο σετ ο Ρώσος έφτασε με άνεση στο 3-2 και με 4-3 όμως ο Έλληνας με love service game ισοφάρισε σε 4-4. Με δυσκολία ο Μεντβέντεφ απέκτησε προβάδισμα (5-4) και με love έφτασε στο 6-5.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-coe16n3lhc5d)

Ο Τσιτσιπάς έστειλε το σετ στο τάι μπρέικ. Ο Μεντβέντεφ ξεκίνησε με μίνι μπρέικ (1-2) και υπερασπίστηκε το σερβίς του για το 1-4. Ο Τσιτσιπάς πήρε πίσω το μίνι μπρέικ (4-4) και έφτασε στο 5-4.

Ο Μεντβέντεφ έσβησε το ματς πόιντ (6-6) και ο Τσιτσιπάς έσβησε με τη σειρά του το σετ πόιντ (7-7). Ο Τσιτσιπάς έχασε και 2ο ματς πόιντ (8-8) αλλά το ίδιο και ο Μεντβέντεφ (9-9, 2ο σετ πόιντ).

Έσβησε 3ο ματς πόιντ ο Μεντβέντεφ (10-10) και με το 4ο σετ πόιντ έφτασε στο 7-6 (11) και ισοφάρισε σε 1-1.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-coe26x26lcwh)

Η κορύφωη του θρίλερ στο τρίτο σετ
Στο τρίτο σετ μέχρι το 3-3 υπήρχε ισορροπία, αλλά εκεί η κούραση φάνηκε να καταβάλλει τον Στέφανο με τον Μεντβέντεφ να κάνει το πολυπόθητο μπρέικ.

Ο Έλληνας πρωταθλητής προσπάθησε να απαντήσει άμεσα και στο επόμενο γκέιμ είχε μπρέικ πόιντ, αλλά ο Μεντβέντεφ το έσβησε φτάνοντας στο 3-5.

Το ματς έμοιαζε να έχει χαθεί, αλλά σε εκείνο το σημείο ο Στέφανος έβγαλε τεράστια ψυχικά αποθέματα! Αρχικά κράτησε το σερβίς του μειώνοντας σε 4-5.

Έπρεπε όμως να βρει το μπρέικ και το έκανε με τον Μεντβέντεφ να κάνει το ένα λάθος πίσω από το άλλο, με τον Στέφανο να ισοφαρίζει και να προηγείται με 6-5.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-coe2xco7vn95)

Ο Ρώσος μπόρεσε να στείλει το ματς στο τάι μπρέικ, ωστόσο εκεί έπεσε σε τοίχο.

Ο ψύχραιμος Τσιτσιπάς απέφυγε τα λάθη, ο Μεντβέντεφ συνέχισε να τα κάνει με το σκορ να πηγαίνει στο 6-0 (!!!) και τον Έλληνα να πανηγυρίζει μια τεράστια νίκη.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-coe36jrsdjht)

Χειροπέδες σε 61χρονο που παρίστανε τον ιδιοκτήτη κατασκευαστικής - Είχε αποσπάσει τουλάχιστον 1 εκατ. ευρώ