Stoiximan Basket League, ΑΕΚ - Καρδίτσα 79-63: Με το δεξί η Ένωση! - Δείτε βίντεο

Η ΑΕΚ ξεκίνησε με εντυπωσιακή νίκη τη σεζόν στην Stoiximan Basket League, στα πρώτα γενέθλια του κλειστού των Άνω Λιοσίων, επικρατώντας με 79-63 της Καρδίτσας

5699322
Η ΑΕΚ δεν κρατήθηκε. Έσβησε το πρώτο κεράκι της στο κλειστό των Άνω Λιοσίων με μανία. Αχόρταγα. Και το γιόρτασε διαλύοντας την Καρδίτσα, για την 1η αγωνιστική της Basket League (79-63).

Πριν από ένα χρόνο, η ΑΕΚ έδινε το πρώτο ματς στο νέο της σπίτι, κόντρα στη Λάρισα. Μετά από 365 ημέρες η Ένωση επικράτησε ξανά. Με τρόπο διαφορετικό. Και επιβλητικό.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cnhm37p8w1fl)

Σε αυτό το ματς, μολονότι άργησαν για ένα δεκάλεπτο, έδωσαν σκορ και οι Έλληνες παίκτες της «Βασίλισσας», με την ΑΕΚ να μην αφήνει κανένα περιθώριο στην Καρδίτσα. Αν και είναι αλήθεια πως η νεοφώτιστη ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου είχε και τις δικές αδυναμίες στο παρκέ (21 λάθη).

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cnhllpjtpge9)

Συνολικά, τρεις παίκτες της ΑΕΚ είχε διψήφιο αριθμό πόντων: Φρέζιερ 14, Στρέλνιεκς 11 και Μίτσελ 13.

Όλα ήταν σχεδόν τέλεια στο παρκέ για την ΑΕΚ. Το πρώτο ημίχρονο απέναντι στην Καρδίτσα, στην πρεμιέρα της Basket League ήταν ένας ουσιαστικός μονόλογος για την ομάδα του Ηλία Καντζούρη.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cnhlkpzkscfd)

Η διαφορά των 22 πόντων (49-27) μπορεί να τα εξηγήσει όλα. Ωστόσο, απαιτούνται ορισμένα στοιχεία για να φτάσουμε εκεί.

Ο παράγοντας Στρέλνιεκς
Η Καρδίτσα προηγήθηκε με 9-5. Από εκείνο το σημείο και μετά η ΑΕΚ ξέσπασε. Η είσοδος του Γιάνις Στρέλνιεκς της έδωσε πόντους.

Η ΑΕΚ έτρεξε ένα σερί 16-0 για να κάνει το σκορ 21-9 και ουσιαστικά εκεί όλα τελείωσαν. Η Καρδίτσα έκανε πολλά λάθη στο πρώτο ημίχρονο (15), η ΑΕΚ πήρε 28 πόντους απ' αυτά. Μετρήστε και το εξαιρετικό 6/11 στα τρίποντα (ήταν και 6/9 προτού γίνουν δύο άστοχα στο τέλος της 2ης) και έχετε μία ιδέα τι έγινε.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cnhk96ce3375)

Η ΑΕΚ έπαιξε άμυνα πάνω στους περιφερειακούς της Καρδίτσας, πήγε το ματς κοντά στο καλάθι, ενώ όταν είχε την ευκαιρία έτρεξε.

Αν έλειπαν τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ, για τα οποία ο Καντζούρης «γκρίνιαξε» στους παίκτες του ακόμη και όταν το ματς ήταν στο 20 ποντους (7 πήρε η Καρδίτσα, η οποία «νίκησε» στα ριμπάουντ με 18-13), τότε η εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο θα άγγιζε το τέλειο.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cnhj192quvnd)

Στο ξεκίνημα της 3ης, η ΑΕΚ είχε ένα επιτραπόμενο διάστημα χαλάρωσης, με τη διαφορά να μην πέφτει κάτω από τους 20, αφού η Καρδίτσα είχε πολλές κακές επιλογές.

Τελικά, η φιλοξενούμενη κατάφερε να ρίξει τη διαφορά κάτω από τους 20 πόντους, χάρη σε ένα σερί 7-0 που έκανε το σκορ 60-44.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cnhj5d85j4xd)

Το τέταρτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε σε σχέση με τα προηγούμενα. Η ΑΕΚ επαναπαύθηκε στη διαφορά έχοντας ενα... νεκρό διάστημα 4.5 λεπτών, η Καρδίτσα δεν μπορούσε να απειλήσει και το ροζ φύλλο κατέληξε στην... εορτάζουσα.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στο σερί 16-0 της ΑΕΚ στην 1η περίοδο, όταν το 9-5 υπέρ της Καρδίτσας έγινε 21-9 με την ΑΕΚ να παίρνει κεφάλι στο σκορ.

MVP's: O Ακίλ Μίτσελ με 13 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ και ο Γιάνις Στρέλνιεκς με 11 πόντους και σημαντική βοήθεια στην αρχή του αγώνα, όταν και η ΑΕΚ πήρε τη διαφορά. Πρόσφερε και ο Φρέιζερ με 14 πόντους.

ΟΙ ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Ο Νίκος Περσίδης με 9 πόντους και 3/3 τρίποντα και βοήθειες στην άμυνα, αλλά και ο ΜακΓκρίφ με 7 πόντους, 9 ριμπάουντ.

Ο «ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ»: Πολλοί από την Καρδίτσα, ο Πρίζτετ βοήθησε ελάχιστα με 1/5 σουτ και 2 λάθη σε 21 λεπτά στο παρκέ.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η βράβευση του Γιάννη Μπουρούση πριν από την έναρξη της αναμέτρησης.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η Καρδίτσα ήταν πίσω με 20 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, αλλά κέρδιζε τη μάχη των ριμπάουντ με 18-13! Μαζί και τα 21 λάθη των φιλοξενούμενων.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η ΑΕΚ ήταν πανέτοιμη γι' αυτό το ματς. Φάνηκε από την επιθετική προσέγγισή της, αλλά περισσότερο από την άμυνά της. Σημαντικό ρόλο έπαιξε και η κακή εμφάνιση της Καρδίτσας.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-11, 49-27, 64-50, 79-63