Premier League, Άρσεναλ-Λίβερπουλ 3-2: «Κανονιές» τίτλου! - Δείτε τα γκολ

Η φετινή Άρσεναλ είναι ικανή για μεγάλα πράγματα, το απέδειξε στο ντέρμπι με τη Λίβερπουλ, αφού επικράτησε 3-2 και βρέθηκε μόνη πρώτη στην κορυφή της Premier League

26298919
Η ματσάρα στο Emirates βρήκε νικήτρια την απίθανη Άρσεναλ του Μίκελ Αρτέτα η οποία παρόλο που η Λίβερπουλ μπόρεσε να ισοφαρίσει δύο φορές, όντας ανώτερη από την αντίπαλο της πήρε το τρίποντο και φιγουράρει μόνη στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Δείτε ΕΔΩ τα γκολ

Κι αυτή η Άρσεναλ μπορεί να δίνει τέλος και σε αρνητικά σερί καθώς προέρχονταν από πέντε αγώνες χωρίς τρίποντο κόντρα στους κόκκινους, ενώ η σημερινή ήταν μόλις η δεύτερη στα τελευταία 20 μεταξύ τους παιχνίδια.

Το συγκρότημα του Μικέλ Αρτέτα μπήκε με το μαχαίρι στα δόντια και με τη συμπλήρωση εντός λεπτού άνοιξε το σκορ με τον Μαρτινέλι προκαλώντας σεισμό στο γήπεδο.

Η Λίβερπουλ μπήκε στον αγώνα μετά το 20' όταν άρχισε να πιέζει και τελικά βρήκε την ισοφάριση στο 34' με τον Νούνιες μετά από ασίστ του Ντίαζ. Λίγα λεπτά αργότερα όμως ο Κολομβιανός αποχώρησε τραυματίας (όπως κι ο Αλεξάντερ Άρνολντ στην ανάπαυλα) και στις καθυστερήσεις ο Μαρτινέλι σέρβιρε έτοιμο γκολ για το 2-1 του Σάκα.

Η Άρσεναλ στο 2ο ημίχρονο στα πρώτα πέντε λεπτά είχε τρεις κλασικές ευκαιρίες, αλλά δεν σκόραρε και στο 53' ο Φιρμίνιο μετά την ασίστ του Ζότα ισοφάρισε σε 2-2.

Τα πιτσιρίκια της Άρσεναλ συνήλθαν γρήγορα από το σοκ κι άρχισαν να πιέζουν ασφυκτικά για να έρθει στο 73' το πέναλτι του Τιάγκο στον Ζεσούς που μετέτρεψε σε γκολ ένα λεπτό αργότερα ο Σάκα.

Η Λίβερπουλ δεν μπόρεσε να βρει νέα απάντηση, κι έτσι γνώρισε τη δεύτερ ήττα στη σεζόν όπου παραμένει  χωρίς νίκη εκτός έδρας!!!

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής στην Premier League και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

Μπόρνμουθ-Λέστερ 2-1  (68' Μπίλινγκ, 71' Κρίστι-10' Ντάκα)

Τσέλσι-Γουλβς 3-0 (45' Χάβερτζ, 54' Πούλισικ, 89' Μπρόγια)

Μάντσεστερ Σίτι-Σαουθάμπτον 4-0 (20' Κανσέλο, 32' Φόντεν, 49' Μαχρέζ, 65' Χάαλαντ)

Νιούκαστλ-Μπρέντφορντ 5-1 (21', 56' Γκιμαράες, 28' Μέρφι, 82' Αλμιρόν, 90' αυτ. Πίνοκ-54' πεν. Τόνεϊ)

Μπράιτον-Τότεναμ 0-1 (22΄ Κέιν)

Κρίσταλ Πάλας-Λιντς 2-1 (24' Εντουάρ, 77' Εζε-10' Στράουκ)

Γουέστ Χαμ-Φούλαμ 3-1 (29' πεν. Μπόουεν, 62' Σκαμάκα, 90' Αντόνιο-5' Περέιρα)

Άρσεναλ-Λίβερπουλ 3-2 (1΄ Μαρτινέλι, 45΄+5, 76΄πεν. Σάκα - 34΄ Νούνιες, 53΄ Φιρμίνο)

Έβερτον-Μάντσεστερ Γ. 21:00