Ευρωμπάσκετ 2022, Ισπανία-Γαλλία 88-76: Πανάξιοι πρωταθλητές Ευρώπης οι Ισπανοί

Η παγκόσμια πρωταθλήτρια Ισπανία πανηγύρισε το 4ο της χρυσό (και 7ο σερί μετάλλιο) σε Ευρωμπάσκετ μια τρομερή εμφάνιση στον τελικό του Βερολίνου - Απίθανο ματς από τον Χουάντσο Ερνανγκόμεθ με 27 πόντους (7/9 τρίποντα, 2/2 δίποντα, 2/2 βολές)

eurobasket
Αυτή η δυναστεία δεν μπορεί να καταστραφεί. Η Ισπανία θα είναι για πάντα εδώ. Μία εξαιρετική μπασκετική σχολή, μία ξεχωριστή μπασκετική κουλτούρα που ήρθε στο Βερολίνο και πήρε τα πάντα. Επικράτησε της Γαλλίας στον τελικό του EuroBasket 2022 με σκορ 88-76 και κατέκτησε το πρώτο χρυσό μετάλλιο μετά το 2015.

Ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ έκανε ένα απίθανο ματς, με 27 πόντους και 7/9 τρίποντα! Από κοντά σε απόδοση ο αδερφός του, Γουίλι με 14 πόντους και ο Χάιμε Φερνάντεθ με 13 πόντους και 4 κλεψίματα!

Ο τελικών των βολών! Μέχρι το σκορ να γίνει 5-1, οι δύο ομάδες σκόραραν μόνο με βολές. Ο Εβάν Φουρνιέ σταμάτησε αυτό το... ανυπόφορο σερί.

Με τη Γαλλία να έχει ήδη προχωρήσει στην πρώτη αμυντική αλλαγή της. Ο Αλμπισί που ξεκίνησε πάνω στον Μπράουν, έδωσε τη θέση του στον Ερτέλ, αφού ο Κολέ ήθελε περισσότερο δημιουργία.

Αυτό το στοιχείο είχε η Ισπανία, με τον Γουίλι Ερνανγκόμεθ να κερδίζει κατά κράτος τον Ρούντι Γκομπέρ και να έχει 6 από τους 9 πόντους της ομάδας του, μέχρι το 9-3.

Το καλάθι του Λορέντζο Μπράουν, έφερε τη διαφορά στο +9 από νωρίς για την Ισπανία (14-5). Η Ισπανία πέρασε το όριο των 10 πόντων, όταν μετά από τρία (!) διαδοχικά κλεψίματα του Χάιμε Φερνάντεθ, ο Γουίλι κάρφωσε για το 18-7.

Ένα γαλλικό σερί 5-0 μείωσε τη διαφορά, μέχρι που ήρθε ο Ρούντι Φερνάντεθ. Τρίποντο και 23-14!

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cmzqxw1o9fyx)

Στο ρεσιτάλ του Χουάντσο Ερνανγκόμεθ!
Το 2ο δεκάλεπτο ξεκίνησε με δυο διαδοχικά τρίποντα του Χουάντσο Ερνανγκόμεθ. Και το σκορ να διαμορφώνεται σε 29-14, μέσα σε... σκάρτα 12 αγωνιστικά λεπτά.

Ο Κολέ άλλαξε την άμυνα του σε ζώνη, μα ο Χουάντσο σκόραρε ξανά και ξανά από τα 6.75 (35-16). Μέσα σε 4:51 στο παρκέ είχε 12 πόντους με 4/5 τρίποντα.

Και ενώ η Ισπανία έβγαζε απίστευτη ενέργεια στην άμυνα (6 κλ.), τα μακρινά σουτ ήταν εγγύηση (8/11 τρίποντα) με το σκορ 41-22!

Και δεν υπήρχε... φρένο. Ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ συνέχισε το απίθανο κρεσέντο, συμπληρώνοντας 6/7 τρίποντα (18π.), ο αδελφός του σκόραρε μπροστά στον Γκομπέρ και η διαφορά στο σκορ ξεπέρασε και τους 20 πόντους (47-26).

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cmzrcs6xmwwp)

Η Γαλλία δεν μπορούσε να παρατήσει το ματς τόσο νωρίς. Βρήκε σκορ (σερί 11-0), έπαιξε άμυνα και προτού τελειώσει το δεκάλεπτο είχε ρίξει τη διαφορά στους 10 (47-37).

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cmzrd13v7y4h)

Μετά τη διακοπή, το γαλλικό σερί συνεχίστηκε και σταμάτησε στο 16-0 (47-42), με τον Ταρπέι να έχει «αφοπλίσει» τον Λορέντζο Μπράουν.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cmzs9oyecaxd)

Και όσο έυκολα έχασε τη διαφορά η Ισπανία, με τον ίδιο τρόπο την πήρε πίσω, 58-46, με διαδοχικά κλεψίματα και φάσεις που τελειώσαν κοντά στο καλάθι (μετά από 25' η Ισπανία έχει 16 ασίστ, 9 κλεψίματα).

O Οκόμπο ήρθε ξανά από τον πάγκο, όπως και στο πρώτο μέρος, και έδωσε λύσεις στη Γαλλία. Ένα δικό του τρίποντο μείωσε το σκορ σε 63-57 και ενώ το ματς είχε μπει στο τελευταίο λεπτό του 3ου δεκάλεπτου.

Μόνο που ο τελευταίος λόγος άνηκε στον Ρούντι: τρίποντο και 66-57! Αν και το highlight ήταν η απίθανη τάπα του Γκαρούμπα στον Οκόμπο!

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cmzsgm85nce9)

Στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, ο Εβάν Φουρνιέ ανέλαβε να οδηγήσει τη Γαλλία, με τέσσερις πόντους (τρίποντο και μία βολή από τεχνική ποινή).

Εκεί ήρθε ξανά ο Χουάντσο με το 7ο τρίποντό του για το 71-61. Με την Ισπανία να συνεχίζει με αμείωτο ρυθμό το αμυντικό σεμινάριο (11 κλεψ.).

O Μπράουν πήρε μπροστά και πρόσφερε σημαντικούς πόντους, ένα λέι απ του έκανε το σκορ 80-68. Με τη νίκη να πλησιάζει στους Ισπανούς.

Μία τέχνική ποινή που δέχτηκε ο Ερτέλ για διαμαρτυρία, έφερε τον Λορέντζο Μπράουν στις βολές. Ευστόχησε σε τρεις βολές και το σκορ έγινε 88-73 με ένα λεπτό στο ρολόι.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cmzsrmye4ud5)

Η Ισπανία είχε ήδη στρογγυλοκαθίσει στο θρόνο της. Ως η απόλυτη κυρίαρχος στην Ευρώπη.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Η Γαλλία μείωσε τη διαφορά στους 8 πόντους στο ξεκίνημα της 4ης περίοδου, άμεσα οι Ισπανοί την ανέβασαν ξανά με διαδοχικά κλεψίματα και μεγάλα καλάθια.

MVP: O Χουάντσο Ερνανγκόμεθ με 27 πόντους και 7/9 τρίποντα!

ΟΙ ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Όπως κάθε φορά αρκετοί, ο Μπράουν είχε 14 πόντους, 11 ασίστ, ο Χάιμε Φερνάντεθ 13 πόντους, 4 κλεψίματα.

Ο «ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ»: Μοιρασιά ανάμεσα σε Αλμπισί (1π.) και Γκομπέρ (6π. Με μόλις δύο προσπάθεις). Ο δεύτερος έπρεπε να βοηθήσει περισσότερο την ομάδα του.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα 6/7 τρίποντα του Χουάντσο Ερνανγκόμεθ στο πρώτο ημίχρονο. Και τα 7/9 μέχρι το φινάλε. Μαζί και τα 12 ισπανική κλεψίματα.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η Ισπανία δεν έκανε τίποτα παραπάνω απ' ότι στα προηγούμενα ματς. Άμυνα που... σκοτώνει, μεγάλα σουτ και έφτασε κάτι παραπάνω από δίκαια στη νίκη και στο χρυσό μετάλλιο. Η Γαλλία ξεκίνησε φοβισμένα, γύρισε το ματς, αλλά δεν είχε άλλες λύσεις.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-14, 47-37, 66-57, 88-76

Μάρθα Καραγιάννη: Ένα κορίτσι για φίλημα που άφησε μοναδική σφραγίδα στον ελληνικό κινηματογράφο

Βασίλισσα Ελισάβετ: Αύριο η ημέρα της κηδείας της – Παρόντες ξένοι ηγέτες και βασιλείς

Τραγωδία στις Σέρρες - Συγκλονίζει ο αδερφός του 69χρονου: «Τρία λεπτά έμεινε πάνω του το μεγάλο κλαδί και έπαθε ασφυξία»