Ιτούδης μετά τον αποκλεισμό της Ελλάδας στο Ευρωμπάσκετ: «Πρώτος εγώ αναλαμβάνω την ευθύνη»
Ο Δημήτρης Ιτούδης μετά τον αποκλεισμό από τη Γερμανία στάθηκε στο αν έληξε άδοξα η πορεία μετά τις προσδοκίες που δημιούργησε η Εθνική και αναφέρθηκε στους Ομπστ και Βάγκνερ που μας... σκότωσαν
Το ταξίδι της Εθνικής μας ολοκληρώθηκε άδοξα στο Eurobasketμετά την ήττα από τη Γερμανία, με τον Δημήτρη Ιτούδη να μιλά στην ΕΡΤ μετά το τέλος του ματς. Ο προπονητής της Ελλάδας στάθηκε στο δίδυμο Βάγκνερ και Ομπστ, ενώ βγήκε μπροστά, αναλαμβάνοντας την ευθύνη.
«Αναμφίβολα η Γερμανία άξιζε τη νίκη, ήταν καλύτερη σήμερα. Ομπστ και Βάγκνερ είχαν 10/14 τρίποντα οι δυο τους και ήταν φοβερό. Μας πληγώσαν αρκετά. Αμυντικά δεν πήγε σωστά το πλάνο μας απο την αρχή. Εμείς κυνηγούσαμε το σκορ. Προφανώς κάτι αφήσαμε εμείς κάτι που δεν έπρεπε να αφήσουμε, τα οff screen του Ομπστ και τα pick n' roll», ανέφερε αρχικά.
Για το αν έληξε άδοξα η πορεία μετά τις προσδοκίες που δημιούργησε η Εθνική μας: «Τη λέξη "άδοξα" θα πρέπει να το αναλύσουμε, να δούμε τι σημαίνει "άδοξα". Στον αθλητισμό υπάρχει η κακη μέρα, η αστοχία. Δεν παίζεις μόνος σου. Η Γερμανία ήταν καλύτερη, παίζει και ο αντίπαλος. Αναλαμβάνω την εθύνη, πρώτος εγώ αναλαμβάνω την ευθύνη. Όταν στη ζωή πέφτεις, πρέπει να βρεις τον τρόπο να ξανασηκωθεις. Θα δείξει η πορεία στο μέλλον αν θα μπορέσουμε να ξανασηκωθούμε. Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον κόσμο που ήταν εδώ. Η ομάδα έδωσε τον καλύτερο της ευατό μέχρι εδώ, δεν καταφέραμε όμως να προχωρήσουμε. Τους ευχαριστούμε με όλη μας την καρδιά που μας ενίσχυσαν»
Η MINOAN LINES προσφέρει πλέον καθημερινές προσεγγίσεις από και προς το λιμάνι του Αδάμαντα σε μόλις 3 ώρες και 50 λεπτά, συνδέοντας το νησί απευθείας με τον Πειραιά και το Ηράκλειο Κρήτης.
Κατά τη διάρκεια αυτών των χρόνων επιβεβαιώνει την ηγετική της θέση στο κλάδο με θετικούς δείκτες ανάπτυξης και πλέον προχωρά στην υλοποίηση ενός ισχυρού πλάνου επενδύσεων
Μέσω του NBG Business Seeds, η Τράπεζα είναι δίπλα στις επιχειρήσεις, σε κάθε βήμα, προσφέροντας όχι μόνο χρηματοδότηση, αλλά και την απαραίτητη υποστήριξη, εργαλεία και δικτύωση.