Ευρωμπάσκετ 2022, Φινλανδία - Κροατία 94-86: Μάρκανεν από άλλον πλανήτη και στους «8»

Ο Λάουρι Μάρκανεν έκανε το παιχνίδι της ζωής του (43π., 9ριμπ.) και χάρισε τη νίκη στη Φινλαδία επί της Κροατίας με 94-86 - Στον προημιτελικό κόντρα στους Ισπανούς

26177713_2
Η Φινλανδία προκρίθηκε στον προημιτελικό του Eurobasket μετά τη νίκη της επί της Κροατίας με 94-86 και εκεί θα αντιμετωπίσουν την Ισπανία.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι για 37 λεπτά, αλλά στο τέλος οι νικητές βρήκαν μεγάλα σουτ και με τον Λάουρι Μάρκανεν να κάνει ό,τι θέλει στο παρκέ πανηγύρισαν την είσοδό τους στους «8». κάτι που είχε συμβεί τελευταία φορά το 1967!

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cmtngmkk75e1)

Οι Φινλανδοί έπαιζαν μπάσκετ σε μία άλλη ταχύτητα από αυτή που μπορούσαν να ακολουθήσουν οι Κροάτες. Με 3/3 τρίποντα από τους Σάλιν και Μαχούνι, αλλά κι με ένα εντυπωσιακό coast to coast κάρφωμα του Μάρκανεν το σκορ έγινε 13-6 (4’). Η εμπειρία και το ατομικό ταλέντο των Μπογκντάνοβιτς και Σάριτς βοήθησαν την ομάδα τους να αντιδράσει και με σερί οκτώ αναπάντητων πόντων ισοφάρισαν σε 18-18 (9’).

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cmto3xnw72ft)

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με την Κροατία να διατηρεί τον καλό ρυθμό που είχε βρει στο φινάλε του προηγούμενου (20-25, 11’), όμως ο πολυτάλαντος Μάρκανεν έβρισκε τρόπους να «τιμωρήσει» την έτσι κι αλλιώς χαλαρή άμυνα των αντιπάλων του (27-25, 13’). Το παιχνίδι παρέμενε ντέρμπι αφού καμία εκ των δύο ομάδων δεν μπορούσε να ξεφύγει. Οι Κροάτες έβγαζαν στο παρκέ τις προσωπικότητές τους και οι Φινλανδοί την αθλητικότητά τους και έτσι το ημίχρονο έληξε με οριακή διαφορά (45-43).

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cmtnth6juiu1)

Η τρίτη περίοδος είχε πολύ ωραίο μπάσκετ, οι δύο ομάδες λειτουργούσαν στοχευμένα επιθετικά κι έβρισκαν τις λύσεις. Οι Φινλανδοί με την γρήγορη κυκλοφορία της μπάλας και οι Κροάτες με το να ακουμπάνε την μπάλα στο low post και από εκεί να δημιουργούν υπέρ τους καταστάσεις (55-56, 25’). Ο Μάρκανεν με τον Μπογκντάνοβιτς δεν είχαν σταματημό και στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου η Φινλανδία ήταν μπροστά με 67-65.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cmtnp7vxknoh)

Η πρόκριση στον προημιτελικό του Eurobasket θα κρινόταν στην τελευταία περίοδο. Το μπάσκετ που έπαιζαν οι δύο αντίπαλοι ήταν εκπληκτικό και ο Μάρκανεν με τον Μπογκντάνοβιτς ξεδίπλωναν στο παρκέ το αστείρευτο ταλέντο τους (74-74, 34’). Η Φινλανδία μπήκε στο τελευταίο τρίλεπτο με υπέρ της διαφορά 8 πόντων χάρη σε εύστοχο τρίποντο του Σάλιν (85-77, 37’) και το ματς δεν είχε επιστροφή.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Με το σκορ ισόπαλο στους 77 πόντους οι Φινλανδοί βρήκαν μεγάλα σουτ ενώ οι Κροάτες πήραν κακές αποφάσεις σε άμυνα και επίθεση. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα ένα σερί 10-0 και ουσιαστικά έκρινε την πρόκριση.

MVP: Ο Λάουρι Μάρκανεν σμπαράλιασε την άμυνα της Κροατίας ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 43 πόντους (17/23διπ., 2/6τριπ., 3/4β.), 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cmtm84oqcki9)

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Πολύτιμη βοήθεια από τον Σάσο Σάλιν που είχε 17 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Καλός και ο Μαχούνι με 16 πόντους.

Ο «ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ»: Μακριά από τον καλό του εαυτό έμεινε ο Μάριο Χεζόνια ο οποίος είχε 9 πόντους με 3/7 σουτ, αλλά ήταν αρκετά κακός στα αμυντικά του καθήκοντα.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Ο Ζούμπατς αντιμετώπισε πρόβλημα τραυματισμού και για αυτό το λόγο αγωνίστηκε μόλις 3 λεπτά. Το πρόβλημα το είχε πριν το τζάμπολ της αναμέτρησης.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα 12 εύστοχα τρίποντα και τα μόλις 7 λάθη των Φινλανδών.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Εκπληκτικό παιχνίδι μεταξύ δύο ομάδων που έπαιζαν διαφορετικό μπάσκετ. Οι Φινλανδοί αγωνίστηκαν σε υψηλή ταχύτητα και οι Κροάτες με το μυαλό και την εμπειρία τους. Μάρκανεν οι μεν, Μπογκντάνοβιτς οι δε.

Η Φινλανδία νίκησε δικαίως και εκμεταλλεύτηκε το μικρό rotation των Κροατών αφού ο Μουλαομέροβιτς έπαιξε όλο το παιχνίδι με εφτά παίκτες ουσιαστικά.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-21, 45-43, 67-65, 94-86

Η ιστορία του «Λίθου του Πεπρωμένου» που θα ταξιδέψει από τη Σκωτία στο Λονδίνο για τη στέψη του Καρόλου

Μητσοτάκης στη ΔΕΘ: Η Τουρκία ανατίναξε τις γέφυρες επικοινωνίας, δεν είπα εγώ Ερντογάν γιοκ

Δένδιας κατά Τουρκίας: Πηγή εντάσεων και αστάθειας η παραβίαση των κανόνων του Διεθνούς Δικαίου