Premier League, Άστον Βίλα - Έβερτον 2-1: Ο Τζέραρντ νίκησε τον Λάμπαρντ, πρώτο τρίποντο για τη Βίλα

Η Άστον Βίλα του Στίβεν Τζέραρντ νίκησε με 2-1 την Έβερτον του Φρανκ Λάμπαρντ στο «Βίλα Παρκ» και πήρε το πρώτο της τρίποντο στην Premier League - Παραμένουν στο «μηδέν» τα Ζαχαρωτά

000_32GF9Q8
Ο Στίβεν Τζέραρντ πήρε την πρώτη του «μονομαχία» ως προπονητής κόντρα στον άλλοτε συμπαίκτη του στην εθνική Αγγλίας και αντίπαλο στα γήπεδα της Premier League, Φρανκ Λάμπαρντ.

Δείτε τα γκολ ΕΔΩ.

Το ματς είχε ένταση και καλό ρυθμό. Στο 25' ο Γκόρντον έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μαρτίνες αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ μετά από εξέταση του VAR.

O Ντάνι Ινγκς άνοιξε το σκορ στο 31' με σουτ μέσα από την περιοχή μετά από πάσα του Γουότκινς.

Οι Villans έδειχναν να «καθαρίζουν» με ευκολία το παιχνίδι στο 86' όταν μετά από ασίστ «πάρε-βάλε» ο Μπουεντία έσπρωξε τη μπάλα σε κενή εστία.

Ένα λεπτό αργότερα οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο παιχνίδι μετά το αυτογκόλ του Ντίνιε. Η Έβερτον πίεσε και απείλησε μέχρι το τέλος των καθυστερήσεων, όμως δεν κατάφερε να βρει το γκολ που θα της έδινε τον πρώτο της βαθμό.