NBA Finals, Γουόριορς - Σέλτικς 104-94: Μια νίκη μακριά από τον τίτλο οι «Πολεμιστές»

Οι Γουόριορς λύγισαν τους Σέλτικς με 104-94 κι έκαναν το 3-2 στη σειρά των NBA Finals, απέχοντας πια μια νίκη από την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Μεγάλη εμφάνιση από Γουίγκινς (26π.) και Τόμσον (21π.), «σίγησε» στην τελευταία περίοδο ο Τέιτουμ (27π.)

cats_32
Μια νίκη μακριά από την κατάκτηση του πρωταθλήματος απέχουν πια οι Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς, καθώς επικράτησαν στο Game 5 με 104-94 των Μπόστον Σέλτικς στο Chase Center, κάνοντας στο 3-2 στη συναρπαστική σειρά των εφετινών NBA Finals.

Οι Γουόριορς ξεκίνησαν καταπληκτικά το παιχνίδι κι είχαν το πάνω χέρι από νωρίς, ωστόσο είχαν να διαχειριστούν στη συνέχεια την πειστική αντίδραση των Σέλτικς. Παρ' όλα αυτά, ένα ξέσπασμα στην τελευταία περίοδο, σε συνάρτηση με την... κατάρρευση των φιλοξενούμενων, απλοποίησε τα πράγματα για τους Καλιφορνέζους που με ηγέτη τον Γουίγκινς έφτασαν στη σπουδαία επικράτηση, μετά από ένα απαιτητικό 48λεπτο, και παρά το γεγονός πως ο Στεφ Κάρι είχε μια μετριότατη βραδιά όντας... άσφαιρος από την περίμετρο.
Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-ckpjnni9t9ch)

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Άντριου Γουίγκινς με 26 πόντους, 13 ριμπάουντ και 2 ασίστ, με τον Κλέι Τόμσον να ακολουθεί με 21 πόντους με 5/11 τρίποντα, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Ο Στεφ Κάρι τελείωσε το ματς με 0/9 τρίποντα, έχοντας πάντως στο ενεργητικό του 16 πόντους, 8 ασίστ, 3 ριμπάουντ κι 1 κλέψιμο. Πολύτιμη για τους «Πολεμιστές» αποδείχθηκε κι η συνεισφορά των Γκάρι Πέιτον (15π., 5ριμπ.) και Τζόρνταν Πουλ (14π., 3/6τριπ.), με τον Ντρέιμοντ Γκριν να πηγαίνει στον πάγκο με έξι φάουλ σε 35 λεπτά, έχοντας 8 πόντους, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ κι 1 κλέψιμο.
Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-ckpjm6caiszt)

Σε ο,τι αφορά τους Σέλτικς, ο Τζέισον Τέιτουμ ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 27 πόντους, 10 ριμπάουντ και 4 ασίστ, όμως... σίγησε στην τελευταία περίοδο. Ο Μάρκους Σμαρτ είχε 20 πόντους και 3 ριμπάουντ, ενώ 18 και 10 πόντους αντιστοίχως σημείωσαν οι Τζέιλεν Μπράουν και Ρόμπερτ Γουίλιαμς.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά και προηγήθηκαν με 12-4 στο πέμπτο λεπτό με τον Ντρέιμοντ Γκριν να καρφώνει εντυπωσιακά έπειτα από πανέμορφη προσποίηση στον Ρόμπερτ Γουίλιαμς.

Ο Κλέι Τόμσον δεν άργησε να δημιουργήσει διψήφια διαφορά (17-6, 7'), με τον Στεφ Κάρι να μπαίνει κι εκείνος στο mix για το πρόωρο +16 (24-8, 10') των «Πολεμιστών». Η εναρκτήρια περίοδος έληξε με το σκορ στο 27-16 για τους Γουόριορς, οι οποίοι ήταν εμφανώς ανώτεροι των Σέλτικς στο ξεκίνημα.

Προσπάθησε ο Τέιτουμ, αλλά...

Οι φιλοξενούμενοι πάντως κατάφεραν να ρίξουν σε μονοψήφια επίπεδα την διαφορά στην β' περίοδο με Τέιτουμ και Σμαρτ να μειώνουν σε 32-24 (16'). Παρά την αντίδραση των «Κελτών», οι παίκτες του Κερ συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο της κατάστασης (43-32, 22'). Ο Κάρι έγινε «διψήφιος» με 10 πόντους και διαμόρφωσε με λέι απ το 51-39 του ημιχρόνου, με τους Γουόριορς να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με ένα +12 που φάνταζε δίκαιο με βάση την εικόνα του ματς.
Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-ckph61pch1f5)

Στην επανάληψη, η φυσιογνωμία του τελικού άλλαξε εντελώς. Με 10-0 σερί οι Σέλτικς γύρισαν στο ματς (51-49, 26'), με τον Τέιτουμ να οδηγεί επιθετικά την ομάδα του. Λίγο αργότερα ο Σμαρτ ισοφάρισε (55-55) ενώ στην αμέσως επόμενη φάση ο Χόρφορντ έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (58-55, 30').

Ο Σμαρτ στα μισά της γ' περιόδου έγραψε το 61-57, με το επί μέρους σκορ σε εκείνο το χρονικό σημείο να είναι στο 22-8 υπέρ των μεταμορφωμένων -προς το καλύτερο- Σέλτικς.
Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-ckpijruflhs9)

Ανατροπή στην... ανατροπή

1'20'' πριν το φινάλε του δωδεκαλέπτου, ο Πουλ με τρίποντο κράτησε ζωντανούς τους Γουόριορς (71-70) που στο μεσοδιάστημα έβρισκαν σκορ μόνον από τον Τόμσον. Ο Πέιτον έγραψε το 72-71 και ξεσήκωσε εκ νέου το Chase Center, με τον Πουλ να διατηρεί το ισχνό προβάδισμα των γηπεδούχων με τρομερό buzzer beater τρίποντο στην εκπνοή της γ' περιόδου.
Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-ckpiwu3p4pvl)

Το Game 5 παρέμεινε στην... κόψη του ξυραφιού και στα πρώτα λεπτά της καθοριστικής περιόδου. Ο Γουίγκινς με δίποντο κι ο Πουλ από την γραμμή των προσωπικών έστειλαν στο +5 (79-74, 38') τους Γουόριορς, προσφέροντας... ανάσες στην επίθεση τους κι ενώ ο Στεφ Κάρι βρισκόταν στον πάγκο. 9'31'' πριν το φινάλε, ο Τόμσον «πυροβόλησε» για το 82-74, φτάνοντας παράλληλα τους 18 πόντους. Λάθη κι αστοχία έφεραν ξανά τους Σέλτικς σε μειονεκτική θέση, με τον Πουλ να δίνει αβαντάζ 11 πόντων (85-74) στους Καλιφορνέζους. 3'42'' πριν την λήξη, ο Γουίγκινς έστειλε την διαφορά στους 14 (93-79) μετατρέποντας σε απόλυτο φαβορί πια τους Γουόριορς.

Το «κλείδωσε» ο Γουίγκινς

Οι Σέλτικς συνέχισαν στο μεταξύ να έχουν κακές επιλογές, ενώ ενδεικτικό είναι πως στα 8 πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου, πέτυχαν όλους κι όλους 4 πόντους, σκοράροντας με... το σταγονόμετρο. Ο Γουίγκινς «χτύπησε» ξανά με εντυπωσιακό κάρφωμα δύο λεπτά πριν το τέλος, για να «γράψει» το 99-84 και να σφραγίσει ουσιαστικά το 3-2 στους NBA Finals. Στο τελευταίο λεπτό ο Κερ έριξε στο παρκέ τους παγκίτες και το ενδιαφέρον όλων στρέφεται πια στο Game 6 της Βοστώνης (17/6), το οποίο θα κρίνει αν θα υπάρξει στέψη ή... παράταση σε αυτήν.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-16, 51-39, 75-74, 104-94.

Game 7: Γουόριορς - Σέλτικς Δευτέρα 20/06 03:00*

Ελληνοτουρκικά: Προεκλογικό αγώνα... πάνω στην Ελλάδα στήνει ο Ερντογάν - Συναγερμός στην Αθήνα για προβοκάτσιες

Fuel pass: Έρχεται γενναία παρέμβαση, αυξημένη επιδότηση στα νησιά

Μύκονος: Οι τρελές τιμές στα top 10 μαγαζιά - Ξαπλώστρες από €700 και τραπέζια των €20.000