Stoiximan Basket League, Προμηθέας - ΑΕΚ 77-75: Στα ημιτελικά οι Πατρινοί

Ο Προμηθέας επικράτησε της ΑΕΚ με 77-75 στην παράταση, έκανε το 2-0 στη σειρά  και προκρίθηκε στα ημιτελικά της Basket League - Πάλεψε ο Ανγκόλα (22 πόντους) ενώ τραυματίστηκε ο Ράουτινς

5609240
Ο Προμηθέας άντεξε στην απίστευτη αντεπίθεση της ΑΕΚ, πήρε τη νίκη με 77-75 στην παράταση και έκανε το 2-0 στη σειρά και την πρόκριση για τα ημιτελικά.

Αυτή είναι η πρώτη φορά που η ΑΕΚ μένει εκτός από τα ημιτελικά, μετά το 2018, ενώ ο Προμηθέας θα περιμένει πλέον τον νικητή του ζευγαριού Ολυμπιακός - Περιστέρι.

Τραυματίστηκε στο γόνατο και αποχώρησε πριν το τέλος της κανονικής περιόδου ο Άντι Ράουτινς.

Το ματς

Η ΑΕΚ εμφανίστηκε περισσότερο αποφασισμένη. Έπαιζε ολάκερη τη σεζόν, δεν μπορούσε να κάνει αλλιώς. Στηρίχθηκε στο ομαδικό της παιχνίδι και στο φετινό... αποκούμπι της, την άμυνα.

Μόνο που για το πρώτο ημίχρονο, ο δεύτερος παράγοντας άντεξε για 15 λεπτά. Ένα τρίποντο του Μπράιαν Ανγκόλα, το πρώτο σε έξι προσπάθειες στο πρώτο ημίχρονο, την έφερε μπροστά στο σκορ με 29-28.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-ck8z8mu2i8jt)

Εκεί ο Προμηθέας θυμήθηκε το ματς στα Άνω Λιόσια. Ενώ μέχρι εκείνο το σημείο είδε τον Μάρκους Φόστερ να δίνει σκορ (10π.), εμφανίστηκε ο συνδυασμός που έφερε το break: Τρίποντα και δύναμη κοντά στο καλάθι. Έστω και για λίγo.

Ένα σερί 11-0 έκλεισε το δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Σίμπσον να έχει δύο απανωτά τρίποντα και τον Τζεράι Γκραντ να πετυχαίνει καλάθι και φάουλ απέναντι στον Ιαν Χάμερ. Και πλέον ο Προμηθέας βρέθηκε για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά πόντων.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-ck8yys6l679l)

Η ΑΕΚ από τη στιγμή που πέρασε, προσωρινά, μπροστά στο σκορ μέτρησε 2 λάθη, 0/2 τρίποντα και 0/1 δίποντο. Για το πρώτο ημίχρονο, ο Προμηθέας, όπως και στα Λιόσια, βρήκε 18 πόντους (από τους 39) κοντά στο καλάθι.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Προμηθέας έκανε την πρόθεσή του πιο φανερή, με τον Γκραντ να παίρνει τις πρώτες επιθέσεις και να φέρνει τη διαφορά στους 12. Οι προσπάθειες του Μαυροειδή και του Κολόμ, έδωσαν ανάσα στην ΑΕΚ (43-36). Και η επιλογή του Κούρο Σεγκούρα να εφαρμόσει άμυνα ζώνης, κράτησαν την Ένωση κοντά στο σκορ, μέχρι τη λήξη της 3ης περιόδου.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-ck8xnzfyjrcx)

Τα τρίποντα της ΑΕΚ άλλαξαν το ματς

Η τελευταία... πράξη είχε πολλά και διάφορα. Από τη μία ο Τζεράι Γκραντ ήταν κυρίαρχος και από την άλλη, η ΑΕΚ αρνούνταν να παραδοθεί.

Ένα τρίποντο του Ράουτινς έφερε το σκορ στο 62-56, ενώ ένα άλλο (4:56 πριν το τέλος) από τον Κολόμ διαμόρφωσε το σκορ στο 65-59.

Και λίγο αργότερα, ήρθε το τρίτο απίθανο τρίποντο, αυτή τη φορά απ' τον Ανγκόλα (4/11 σε εκείνο το σημείο), με τη διαφορά να πέφτει στους 3 πόντους (65-62).

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-ck8x8og3ov1l)

Ο Προμηθέας εγκλωβίστηκε για μεγάλο διάστημα στην άμυνα της ΑΕΚ (4/23 τρίποντα), ενώ υπέπεσε σε πολλά λάθη.

Ο Δημήτρης Αγραβάνης επέμεινε στη λύση του τριπόντου, αστόχησε εκ νέου, και ο Ανγκόλα που θύμισε κάτι από τον Κολομβιανό πριν την αποχή του, να μειώνει στην ελάχιστη διαφορά (65-64) και ας μην μπήκε το καλάθι (αντικανονικό κόψιμο του Γκραντ).

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-ck8x7bzyq3td)

Το ρολόι σε εκείνο το σημείο έδειχνε 1:40 για τη λήξη. Η ΑΕΚ υποχρεώθηκε να αγωνιστεί για το υπόλοιπο του ματς χωρίς τον Ραουτινς που αποχώρησε τραυματίας στο γόνατο, μετά από σύγκρουση με τον Φόστερ.

Ο απίθανος Ανγκόλα!

Ο Μαυροειδής αστόχησε, το ίδιο και ο Σίμπσον, με τον Μπράιαν Ανγκόλα να αναλαμβάνει για άλλη μία φορά να δώσει τη λύση!

Ο Κολομβιανός κέρδισε βολές και ευστόχησε στη μία για την ισοφάριση (65-65). Το ρολόι σε εκείνο το σημείο έδειχνε 42 δεύτερα για τη λήξη.

Ο Ανγκόλα συνέχισε απτόητος και στην άμυνα! Έκλεψε την μπάλα από τον Σίμπσον, αλλά η ΑΕΚ δεν αξιοποίησε την επίθεσή της, με τον γκαρντ της ΑΕΚ να κάνει λάθος πάσα!

Και ο Ρέι, που κυνήγησε τον αιφνιδιασμό, κέρδισε φάουλ από τον Πετρόπουλο. Νέα κατοχή και τελευταία ευκαιρία για τον Προμηθέα, 9 δεύτερα πριν το φινάλε! Και ενώ οι Πατρινοί είδαν την τελευταία κατοχή να γίνεται... καταστροφή, ο Φόστερ διεκδίκησε το τζάμπολ και η κατοχή έμεινε στον Προμηθέα.

Αλλά και πάλι, στη νέα ευκαιρία, δεν κατάφεραν να εκδηλώσουν επίθεση. Παράταση στο ματς! Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Φιλιππάκος, προτού αποβληθεί από το ματς με πέντε φάουλ, πρόλαβε να δώσει το προβάδισμα (67-65) προτού κάθε ομάδα να κάνουν από ένα λάθος.

Η ΑΕΚ είχε τις λύσεις στην παράταση, πότε με τον Ανγκόλα, πότε με τον Μαυροειδή, με τον Προμηθέα να κυνηγάει στο σκορ στα μισά της παράτασης (71-70). Ο Πετρόπουλος έδωσε για πρώτη φορά αέρα τριών πόντων στην ΑΕΚ με δίποντο (73-70). Ο Ρέι ισοφάρισε με απίθανο τρίποντο από τα 7 μέτρα!

Ο Κολόμ ήταν ψύχραιμος με 2/2 βολές για το 75-73. Ο Γκραντ το πήρε.. προσωπικά, μετά από επιθετικό ριμπάουντ έβαλε το καλάθι, πήρε και το φάουλ. Αλλά αστόχησε στη βολή. Και η ισοπαλία ήταν ξανά γεγονός (75-75).

Ο Σίμπσον βρέθηκε ξανά στη γραμμή των βολών, αφού κάθε φάουλ οδηγούσε εκεί. Ο Αμερικανός δεν αστόχησε για το 77-75.

Στην επόμενη φάση οι διαιτητές καταλόγισαν επιθετικό φάουλ στον Χάμερ (αποβλήθηκε με 5 φάουλ), στην προσπάθειά του να κάνει σκριν στον Κολόμ.

Το ρολόι έγραφε 36.4 δεύτερα για το φινάλε. Ο Άντριτς αστόχησε, το ίδιο και ο Ανγκόλα σε μακρινό τρίποντο. Τελικό σκορ 77-75 και οι Πατρινοί στον επόμενο γύρο.

Ευλογιά των πιθήκων: Πόσο μολυσματική είναι, ποιοι θα εμβολιάζονται

Μακελειό σε σχολείο στο Τέξας: Μυστήριο με τα κίνητρα του έφηβου που σκότωσε 19 παιδιά και 2 ενήλικους

Αγωνία για την εξαφάνιση του 6χρονου στην Κηφισιά - «Άγνωστος με κουκούλα τον άρπαξε από το σπίτι του»