Stoiximan Basket League, Λάρισα-Κολοσσός 83-82: Ιστορική πρόκριση στα ημιτελικά

Η Λάρισα χρειάστηκε το έξτρα πεντάλεπτο αλλά επικράτησε στο θρίλερ κόντρα στον Κολοσσό με 83-82 στο δεύτερο παιχνίδι της σειράς και με 2-0 νίκες προκρίθηκε για πρώτη φορά στα ημιτελικά της Basket League

5608039
Σε ένα παιχνίδι σκληρό και αμφίρροπο μέχρι και την τελευταία στιγμή, όπως είχε... υποσχεθεί από το Game 1 της Ρόδου, ο Μούντι «έδειξε» την παράταση διαμορφώνοντας το 72-72 της κανονικής περιόδου.

Η Λάρισα κατάφερε να επιβιώσει, επικράτησε του Κολοσσού με 83-82 και πήρε ιστορική πρόκριση στους «4» της Basket League

Ο αγώνας
Οι φιλοξενούμενοι πάτησαν καλύτερα στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και έφτασαν στο 2-10 με τον Ποτ μετά από περίπου τρία αγωνιστικά λεπτά, ενώ ο Κρουμπάλι διαμόρφωσε το 6-12 στο 5'. Ο Κολοσσός κατάφερε να κρατήσει την Λάρισα μακριά από το σκοράρισμα στο επόμενο διάστημα ανεβάζοντας παράλληλα τη διαφορά στους 12 πόντους (6-18) από τρίποντο του Μομίροφ. Παρόλα αυτά, Κρουμπάλι και Μούντι προσέφεραν 8 αναπάντητους πόντους στην ομάδα τους επιστρέφοντας στο ματς (14-18) λίγο πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου που έληξε με το 14-20 για τους Ροδίτες.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-ck84y5lujdz5)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-ck83ezzj40fl)

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου οι δύο ομάδες οδηγούνταν πιο δύσκολα στο καλάθι, ωστόσο ο Κολοσσός έφτασε στο +10 και το 16-26 με τον Φλόιντ στο 12ο λεπτό, το οποίο μετατράπηκε σε 22-26 από τους Μάριτς και Ζάρα μέχρι το 15'. Όσο ο Κολοσσός εκτελούσε... η Λάρισα αντιδρούσε και με δύο σουτ από την περιφέρεια των Ζάρα και Μούντι πήγε στο -2 (29-31) με 2'54'' στο ρολόι, ενώ έφτασε και στην ισοφάριση και το 31-31 ολοκληρώνοντας το σερί 9-0. Οι δύο ομάδες αποχώρησαν για τα αποδυτήρια με το 32-35 με την Λάρισα να έχει 46%στο δίποντο (6/13), 84% στις βολές (11/13) και 13 ριμπάουντ με 8 ασίστ. Από την άλλη, η στατιστική έδειχνε 36% στο δίποντο (7/19), το απόλυτο στις βολές (9/9), 26 ριμπάουντ και 10 ασίστ. Τα τρίποντα ήταν στο 25% και για τους δύο με 3/12 και 4/16.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-ck82eva4v3b5)

Το δεύτερο μισό του παιχνιδιού εκκίνησε με τον Φλόιντ να σκοράρει από τη μία πλευρά και τους Ζάρα-Μάριτς να δίνουν λύσεις στο σύνολο του Τακιανού (42-42). Ο Κολοσσός ξέφυγε για λίγο στο +5 και το 42-47, ενώ το επιμέρους 7-5 που έτρεξε η Λάρισα την έφερε σε απόσταση ενός πόντου (49-50) στο 27'. Τα ηνία ανέλαβε ο Σλαφτσάκης που με 5 προσωπικούς πόντους έδωσε αέρα στην ομάδα του Καντζούρη για το 51-57 με τον πίνακα να δείχνει το προβάδισμα των Ροδιτών με 54-59 καθώς οδηγούνταν στην τελευταία και καθοριστική περίοδο.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-ck82d0byetjt)

Με την είσοδο στο δεκάλεπτο, ο Παπαντωνίου έκλεισε ξανά την ψαλίδα του ματς στους 2 πόντους με τρίποντο γράφοντας το 57-59. Οι σκληρές άμυνες και τα λάθη είχαν θέση σε εκείνο το σημείο του παιχνιδιού, όπου η επίθεση βγήκε ψηλότερα και απανωτά σουτ από την περιφέρεια με Ζάρα και Μαργαρίτη έκαναν το 61-68 στο 36ο λεπτό. Ο Τσαϊρέλης κράτησε ζωντανούς τους γηπεδούχους με 5 δικούς του πόντους για να ακολουθήσει ο Καράμπελας και να στείλει την Λάρισα στο -2 (68-70) με κλέψιμο και λει απ στον αιφνιδιασμό. Ο Μούντι ήταν ψύχραιμος τόσο στις βολές, όσο και στην επόμενη επίθεση που έστειλε το ματς στην παράταση (72-72).

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-ck85fvp6ejdd)

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι ισοπαλίες συνεχίστηκαν, ενώ στο 2'49'' πριν το τέλος ο Μάριτς από τις βολές διαμόρφωσε το 79-77 και αργότερα το 81-78 για το +3 της Λάρισας για πρώτη φορά στο ματς. Ο Οικονομόπουλος έκανε το 83-82, σκορ με το οποίο επικράτησε η ομάδα του Τακιανού γράφοντας ιστορία.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 32-35, 54-59, 72-72, 83-82(παρ.)

Κολοσσός - Λάρισα 0-2
Game 1: Κολοσσός - Λάρισα 63-71
Game 2: Λάρισα - Κολοσσός 83-82

Ευλογιά των πιθήκων: Για ποιους πολίτες εξετάζει εμβολιασμό η Εθνική Επιτροπή

Ουκρανία: Η Ρωσία εξετάζει το σχέδιο Ντράγκι - O Ζελένσκι καλεί Πούτιν να συμφωνήσουν τερματισμό του πολέμου

Πάτρα: Νέα στοιχεία για την υπόθεση - Η μελανιά στην Τζωρτζίνα και τα μηνύματα της Πισπιρίγκου στους γιατρούς