Βόλεϊ γυναικών, Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 3-1: Μια νίκη μακριά από το πρωτάθλημα

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-1 σετ του Παναθηναϊκού στο Ρέντη είναι πλέον στο 2-1 στις νίκες στους τελικούς της Α1 γυναικών και θέλει μια ακόμη νίκη για να κατακτήσει το πρωτάθλημα  - Την Τρίτη (10/5) στον Άγιο Θωμά ο 4ος τελικός

5587775
Μία νίκη μακριά από το πρωτάθλημα Ελλάδας βρίσκεται ο Ολυμπιακός, ο οποίος μετά από δύο ώρες αγώνα λύγισε στο «Μελίνα Μερκούρη» με 3-1 σετ τον Παναθηναϊκό και έκανε το 2-1 στη σειρά των τελικών.

Ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε βελτιωμένος σε σχέση με το πρώτο παιχνίδι στο Ρέντη και παρόλο που βρέθηκε με 2-0 σετ πίσω στο σκορ, αφού μείωσε σε 2-1 σετ, ήταν μπροστά σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του τέταρτου, ωστόσο με τη βοήθεια και του κόσμου οι ερυθρόλευκες ανέτρεψαν το εις βάρος του σκορ και πήραν τη νίκη με 3-1 σετ.

Ο τέταρτος τελικός είναι προγραμματισμένος για τη Τρίτη 10 Μαΐου στις 21.00 στο κλειστό του Αγίου Θωμά.

Στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα τριών πόντων με δύο συνεχόμενες επιθέσεις της Κατερίνας Γιώτα και με άσσο της Στέλλας Χριστοδούλου, αναγκάζοντας τον Μπράνκο Γκάιτς να καλέσει άμεσα τάιμ άουτ με το σκορ στο 8-5. Οι «ερυθρόλευκες» παρέμεναν σταθερά μπροστά στο σκορ, ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε συνεχώς να επανέλθει, κυρίως με τις επιθέσεις της Μανωλίνας Κωνσταντίνου.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cjsvcjh55xap)

Μία επίθεση στο φιλέ της Κατερίνας Γιώτα, ένα μπλοκ της Εύας Χαντάβα στη Σάσκια Χίπε και ένα λάθος της Μαριάνα Κόστα έφερε τις πράσινες μπροστά στο σκορ με 19-18. Με επίθεση της Χίπε και μπλοκ της Χριστοδούλου ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά με +2 (23-21), όμως δύο λάθη των αθλητριών του Κάρλο Παρίζι έφερε το σετ στα ίσια (23-23). Η Σάλας παρά την κακή της υποδοχή τελείωσε την επίθεση για το 24-23 και στην επόμενη φάση η Γκρόθες κάρφωσε άουτ για το 25-23.

5587383_2
5587411_2
5587473_2

Συναρπαστικό ήταν το δεύτερο σετ, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί πόντο πόντο μέχρι το 12-12. Ο Ολυμπιακός σε εκείνο το σημείο ξέφυγε με +4 (16-12) με τρεις πόντους της Βίλμα Σάλας και ένα μπλοκ της Μαριάνα Κόστα. Με νέο μπλοκ της Βραζιλιάνας ακραίας έγινε το 20-16, με τον Παναθηναϊκό όμως να επιστρέφει μετά το τάιμ άουτ του Μπράνκο Γκάιτς και να ισοφαρίζει σε 20-20 με δύο συνεχόμενα μπλοκ σε Χίπε και Κόστα. Οι ερυθρόλευκες ξέφυγαν εκ νέου με +2 (23-21) με στοπ της Εμμανουηλίδου στη Γκρόθες, η Κόστα με τον ίδιο τρόπο αλλά στην Κωνσταντίνου διαμόρφωσε το 24-22 και στη συνέχεια η Σάλας στη κόντρα επίθεση έκανε το 25-22.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cjsw0wy2vh6x)

Τα... ρέστα του έπαιξε ο Παναθηναϊκός στο τρίτο σετ, με τις Εύα Χαντάβα και Μάρετ Γκρόθες να τον κρατούν ζωντανό, τελειώνοντας τις κρίσιμες επιθέσεις στο φινάλε του σετ. Παρά το γεγονός ότι με το σκορ στο 11-11 οι πράσινες δεν είχαν πλέον στη διάθεσή τους να ζητήσουν βίντεο τσεκ (το ζήτησαν δύο φορές και δεν δικαιώθηκαν) αλλά ούτε και τάιμ άουτ, με τον Μπράνκο Γκάιτς να τα έχει εξαντλήσει, κατάφεραν να μειώσουν σε 2-1 σετ. Με μπλοκ της Ειρήνης Χατζηευστρατιάδου ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 21-18, η Εύα Χαντάβα μεγάλωσε και άλλο τη διαφορά (22-18) και παρά την αλλαγή του Κάρλο Παρίζι στα άκρα με την Μαρία Γενιτσαρίδη αντί της Μαριάνα Κόστα, ο Παναθηναϊκός με δύο συνεχόμενους πόντους της αρχηγού του, Εύα Χαντάβα διαμόρφωσε το 25-20.

Πολλές ανατροπές και συγκινήσεις είχε το τέταρτο σετ, με τον Ολυμπιακό να κάνει την ανατροπή. Στο ξεκίνημα του σετ όμως ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που μπήκε πιο δυνατά και προηγήθηκε με 10-7. Με επίθεση της Χαντάβα έγινε το 16-12, αλλά σιγά σιγά ο Ολυμπιακός έβρισκε λύσεις στην επίθεση από Σάλας και Χίπε, ενώ η Εμμανουηλίδου με εντυπωσιακό μονό μπλοκ στην Γκρόθες ισοφάρισε για την ομάδα του Πειραιά σε 20-20. Ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά με 23-22 με πρώτο χρόνο της Χατζηευστρατιάδου, όμως η ίδια αστόχησε στο σερβίς για το 23-23, η Χριστοδούλου στη συνέχεια μετά από εκατέρωθεν άμυνες πλάσαρε έξυπνα για το 24-23, αλλά η Χαντάβα ισοφάρισε σε 24-24. Η ίδια όμως αστόχησε στην επόμενη επίθεση και η Σάλας στη κόντρα έκανε το 26-24 για το τελικό 3-1 σετ.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Πρέντζας, Επόπτες: Χατζηβασιλείου, Μαλλιάρα, Γραμματεία: Ψάρρα, Παρατηρητής Αγώνα: Μαυρικίδης, Παρατηρητής Διαιτησίας: Γεωργουλέας, Διαιτητής Challenge: Κουτσούλας.