Ευρωβόλεϊ ανδρών: Τα γκρέμισε όλα στο φινάλε η Εθνική - Τσάμπα ήττα με 3-2 από την Ουκρανία

Μια τεράστια ευκαιρία για να πανηγυρίσει μια νίκη μισή-πρόκριση έχασε η Εθνική ομάδα που ηττήθηκε με 3-2 από την Ουκρανία στην πρεμιέρα του Α' ομίλου του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος στην Κρακοβία

GRE-UKR1
Κόντρα στην ομάδα έκπληξη του προηγούμενου Ευρωβόλεϊ, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα για τρία σετ ήταν εντυπωσιακό, ωστόσο πλήρωσε την απειρία της (Κασαμπαλής, Μούχλιας, Ανδρεόπουλος έπαιξαν για πρώτη φορά σε Ευρωπαϊκό. έχοντας γενικά ελάχιστη διεθνή εμπειρία) και το γεγονός ότι δεν σκότωσε τον αντίπαλο της στο δεύτερο σετ.

Κι όταν λογικά η Ουκρανία έβγαλε αντίδραση, ισοφαρίζοντας για δεύτερη φορά στο σκορ, δυστυχώς καταρρεύσαμε χάνοντας με κάτω τα χέρια το τάι μπρέικ, «μουτζωρώνοντας» την εξαιρετική μας εικόνα μέχρι εκείνη τη στιγμή.

Σ' ένα Ευρωπαϊκό όμως δεν υπάρχει χρόνος για δάκρυα, η Εθνική πρέπει να κρατήσει τον βαθμό και την εμφάνιση μέχρι το 5ο σετ και να δει τη συνέχεια, όσο δύσκολη κι αν είναι αυτή (πλέον καλούμαστε να νικήσουμε Πορτογαλία, Βέλγιο και να πάρουμε ότι μπορούμε από Πολωνία, Σερβία).

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cdzhxgez9aq1-sf)

Το πρώτο σετ θα μπορούσε να χαρακτηριστεί και ιδανικό για την εθνική με εξαίρεση την περιστροφήγ στο φινάλε όπου κολλήσαμε στα σερβίς του Ιερεσένκο. Είχαμε από την αρχή το προβάδισμα (μόνο στο 11-12 προηγήθηκε η Ουκρανία) με τον Κασαμπαλή να φορτώνει μεν τον Πρωτοψάλτη (14 μπάλες, 17 οι υπόλοιποι), αλλά χωρίς υπερβολές. Κι αφού οι Ουκρανοί μας έκαναν ένα δώρο (στο 12-12 ο Πλοτνίσκι κάρφωσε μέσα, οι διαιτητές έδειξαν έξω, αλλά δεν ζητήθηκε τσάλεντζ) ξεφύγαμε με
15-12 για να φτάσουμε στο 22-17. Εκεί ο Ιερεσένκο μας έβαλε δύσκολα μειώνοντας σε 22-21, αλλά ο Πρωτοψάλτης μας ξεκόλλησε για το 24-21 κι ο ίδιος έκλεισε το σετ.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με τον πόντο της διοργάνωσης που πήρε ο Θανάσης Πρωτοψάλτης, με τον Έλληνα ακραίο να ίπταται πάνω από τα διαφημιστικά μπάνερ για την άμυνα και ο ίδιος τελείωσε την επίθεση για το 3-1 με την εκπληκτική εθνική να φτάνει στο 10-5.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cdz8t7rku7e9-sf)

Τα σερβίς του Τεριομένκο όμως έφεραν τα πάνω κάτω (10-10) κι η Ουκρανία προηγήθηκε με 11-12, ωστόσο εξίσου γρήγορα ήρθε και η δική μας αντίδραση με τον Πετρέα να σκεπάζει το φιλέ και με συνεχόμενα δικά του μπλοκ να φτάσουμε στο 18-15 και μέχρι το 22-19 είχαμε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα. Δυστυχώς όμως ο Πλοτνίσκι πήρε την αλλαγή, πήγε στο σερβίς και το σκορ έγινε 22-22 (άσος και άουτ Ανδρεόπουλος). Η Ουκρανία έφτασε σε σετ μπολ με κόντρα του Τεριομένκο (άμυνα στην πάιπ του Πρωτοψάλτη), το οποίο έσβησε ο Ζουπάνι, αλλά ο διαγώνιος της Εθνικής έχασε το σερβίς (ακυρώνοντας την αλλαγή για μπλοκ του Ράπτη) κι αμέσως μετά ήρθε ο άσος του Βιέτσκι για το τέλος του σετ. Αρχικά οι διαιτητές έδωσαν άουτ, αλλά οι Ουκρανοί ζήτησαν τσάλεντζ και το κέρδισαν.

Η απάντηση της εθνικής ήρθε στο τρίτο σετ που δεν ξεκίνησε το ίδιο καλά, καθώς η Ουκρανία προηγήθηκε 6-8 και έφτασε στο +3 το οποίο διατήρησε μέχρι το 111-4. Εκεί ο Κασαμπαλής έβαλε ξανά στο ματς τον Μούχλια και μαζί με το μπλοκ του Παπαλεξίου ισοφαρίσαμε 15-15. Ο απίθανος Πλοτνίσκι με νέο άσο διαμόφωσε το 16-18, όμως με πρωταγωνιστή τιον Πετρέα η Ελλάδα ξέφυγε με 22-19 και 24-20 για να κλείσει το σετ ο Ζουπάνι.

Στο τέταρτο σετ όμως φάνηκε να μένουμε από δυνάμεις και ιδέες κι η Ουκρανία με τον Πλοτνίσκι να πυροβολεί από το σερβίς ξέφυγε με 7-12. Η Εθνική έριξε τη διαφορά στους 2 πόντους, αλλά χάσαμε τρεις σημαντικές κόντρες για να μειώσουμε κι άλλο με τους Ουκρανούς να ανοίγουν τη διαφορά και να στέλνουν το ματς στο τάι μπρέικ.

Εκεί ο Αννδρεόπουλος ξεκίνησε με τον Ζουπάνι στη διαγώνιο, αλλά με μπλοκ του Πλοτνίσκι και δικό του άουτ η Ουκρανία προηγήθηκε 0-2 και στο 1-2 ο Πλοτνίσκι μας αποτελείωσε με τα σερβίς του. Το σκορ πήγε στο 1-7, η Εθνική δεν μπορούσε να βρει τρόπο να αντιδράσει κι έτσι ξεκίνησε με ήττα χάνοντας μια τεράστια ευκαιρία...

Διαιτητές: Ροντρίγκεζ, Κούρτις.