Premier League: Περίπατος με Τσιμίκα για Λίβερπουλ - Πειστικές νίκες για Τσέλσι, Γουότφορντ - Δείτε τα γκολ

Ξεκίνημα με το δεξί για Τσέλσι, Έβερτον και Γουότφορντ, ηττήθηκε η Γουλβς του Σα στο Λέστερ στα ματς της 1ης αγωνιστικής της Premier League

24578191
Αγριεμένη ξεκίνησε την Premier League η Λίβερπουλ, που πέρασε με σχετική άνεση (0-3) από την έδρα της Νόριτς.

Για την ομάδα του Κλοπ αγωνίστηκε και στα 90 λεπτά ο Κώστας Τσιμίκας, ενώ από την πλευρά των γηπεδούχων έπαιξε μόνο ο Δημήτρης Γιαννούλης, αφού ο Χρήστος Τζόλης έμεινε στον πάγκο.

Παράλληλα, οι «κόκκινοι» συνέχισαν την εξαιρετική παράδοση που έχουν με τα «καναρίνια», από τα οποία έχουν να χάσουν εδώ και 27 χρόνια (13-2-0)!

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cdjgaks29npt-sf)

Το ματς ήταν αρκετά ισορροπημένο στο πρώτο 20λεπτο, με τους γηπεδούχους να κοιτούν στα μάτια τη Λίβερπουλ και να δείχνουν διάθεση να το παλέψουν.

Η καλύτερη ευκαιρία πάντως σε αυτό το διάστημα ανήκε στους φιλοξενούμενους, με την κεφαλιά του Ζότα στο 11’ να απομακρύνεται σε κόρνερ από τον Κρουλ.

Από την άλλη, η ομάδα του Φάρκε είχε τη δική της καλή στιγμή στο 20’, με τον Πούκι να φεύγει στην πλάτη της άμυνας, αλλά να αποτυγχάνει στο τετ-α-τετ με τον Άλισον.

Στο 26’, οι παίκτες του Κλοπ κατάφεραν να ξεκλειδώσουν την αντίπαλη άμυνα, με τον Σαλάχ να σερβίρει στον Ζότα, ο οποίος σούταρε με δύναμη μέσα από την περιοχή και νίκησε τον αντίπαλο γκολκίπερ για το 0-1.

Το γκολ αυτό έκοψε τα… πόδια των ποδοσφαιριστών της Νόριτς, που «σίγησαν» και απώλεσαν την ορμή που είχαν μέχρι εκείνο το σημείο.

Στο δεύτερο μέρος, οι «κόκκινοι» ήλεγξαν πλήρως την κατάσταση και στο 65’ διπλασίασαν τα τέρματά τους, με τον Σαλάχ να στρώνει στον αμαρκάριστο Φιρμίνο, που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-2.

Έντεκα λεπτά αργότερα (76’), ο Αιγύπτιος εξτρέμ έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα, αφού νίκησε με καταπληκτικό σουτ τον Κρουλ και διαμόρφωσε το τελικό 0-3.

Λίγες ημέρες μετά την κατάκτηση του Ευρωπαϊκού Super Cup, η Τσέλσι μπήκε ιδανικά στη σεζόν και στην Premier League, νικώντας με 3-0 την Κρίσταλ Πάλας.

Οι Λονδρέζοι καθάρισαν ουσιαστικά το ματς από το πρώτο ημίχρονο, με γκολ των Μάρκος Αλόνσο (27’) και Πούλισικ (40’), με τον Τσαλόμπα να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα στο 57ο λεπτό.

Τριάρα και για την Έβερτον, που παρότι βρέθηκε να χάνει από τη Σαουθάμπτον, επικράτησε τελικά 3-1 στο «Γκούντισον Παρκ» και μπήκε με το δεξί στην εποχή Μπενίτεθ.

Ο Άρμστρονγκ έβαλε μπροστά τους «αγίους» στο 22’, με Ριτσάρλισον (47’), Ντουκουρέ (76’) και Κάλβερτ-Λιούιν (81’) να ανατρέπουν τα δεδομένα στο δεύτερο μέρος.

Την έκπληξη έκανε η Γουότφορντ, που επιβλήθηκε 3-2 της Άστον Βίλα χάρη σε τέρματα των Ντένις (10’), Σαρ (42’) και Ερνάντες (67’). Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν με τον ΜακΓκιν (70’) και Ινγκς (90+7' πέν.).

Ντεμπούτο με τη Γουλβς έκανε ο Ζοσέ Σα, που είδε τον Βάρντι να τον νικά στο 41ο λεπτό και να χαρίζει στη Λέστερ τη νίκη με 1-0.

Τέλος, η Μπράιτον πήρε σημαντική εκτός έδρας νίκη με 2-1 (73’ Μοπέ, 78’ ΜακΆλιστερ – 2’ Ταρκόφσκι) επί της Μπέρνλι, ξεπερνώντας το ότι έμεινε πίσω στο σκορ μόλις στο 2’.

Αναλυτικά, το πρόγραμμα της 1ης αγωνιστικής:
Παρασκευή (13/8)
Μπρέντφορντ-Άρσεναλ 2-0 (22' Κάνιος, 73' Νόργκααρντ)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cdip4shth3up-sf)

Σάββατο (14/8)
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Λιντς 5-1 (30', 54', 60' Μπρούνο Φερνάντες, 52' Γκρίνγουντ, 68' Φρεντ - 48' Έιλινγκ)

Γουότφορντ-Άστον Βίλα 3-2 (10' Ντένις, 42' Σαρ, 67' Ερνάντες - 70' ΜακΓκιν, 90+7' πέν. Ινγκς)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cdjd8ze473pd-sf)

Έβερτον-Σαουθάμπτον 3-1 (47' Ριτσάρλισον, 76' Ντουκουρά, 81' Κάλβερτ-Λιούιν - 22' Άρμστρονγκ)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cdjd1f40099l-sf)

Λέστερ-Γουλβς 1-0 (41' Βάρντι)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cdjdece5bp8p-sf)

Μπέρνλι-Μπράιτον 1-2 (2' Ταρκόφσκι - 73' Μοπέ, 78' ΜακΆλιστερ)