Stoiximan Basket League, ΠΑΟΚ - ΑΕΚ 81-73: Με... Λοβ και άμυνα στον «τελικό» του ΟΑΚΑ

Ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη και οδήγησε τη σειρά των play off της Basket League με την ΑΕΚ σε τρίτο και τελευταίο παιχνίδι - Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Ζερμέιν Λοβ και η άμυνα των ασπρόμαυρων

5302679
Ο ΠΑΟΚ ήταν διαβασμένος. Το πάθημα του ΟΑΚΑ έγινε κάτι παραπάνω από μάθημα. Με τους παίκτες του΄Αρη Λυκογιάννη να έχουν την ίδια ευστοχία πίσω από τη γραμμή των τριών πόντων.

Αλλά να παίζουν δυνατή και εξαιρετική άμυνα. Υποχρεώσαν την ΑΕΚ σε 14 λάθη στο πρώτο ημίχρονο και η διαφορά των 6 πόντων (40-34) μάλλον είναι μικρή, αναλογικά με την εικόνα στο παρκέ.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cbccn9t55rdd-sf)

Ο ΠΑΟΚ «πλήρωσε» τη χαμένη μάχη των ριμπάουντ, με την ΑΕΚ να μαζεύει παραπάνω από τα διπλάσια «σκουπίδια» (25-12), ενώ οι γηπεδούχοι, οι επιχείρησαν να τρέξουν σε κάθε πιθανή ευκαιρία, υπέπεσαν σε μικρά λάθη ή κακές εκτιμήσεις, με αποτέλεσμα να χάσουν πιθανούς πόντους.

Στην αρχή, το σκορ τράβηξε ο Λοβ. Μετά ανέλαβε ο Τσαλμπούρης και στη συνέχεια η ομάδα.

Η ΑΕΚ μετά το θετικό ξεκίνημα (15-11, 16-13) άρχισε να κυνηγάει στο σκορ, με τον Μέικον να της δίνει ανάσες (7π. στο πρώτο ημίχρονο) και τον Μορέιρα να κυνηγάει τις φάσεις.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό. Άμυνα και σκορ από τον Λοβ.

Η ΑΕΚ προσπαθούσε να μειώσει το σκορ, πλησίαζε, μονό και μόνο για να ξεφεύγει ο ΠΑΟΚ.

Ένα τρίποντο του Μπο Μπιτς έφερε τη διαφορά για πρώτη φορά στους 10 πόντους (74-64), ενώ δύο ελεύθερες βολές του Κακλαμανάκη έφεραν το +12, 3.40 πριν το τέλος.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cbccgcqtvczd-sf)

Η ΑΕΚ περιόρισε τα λάθη της (μόλις 3 στο δεύτερο ημίχρονο) κέρδισε τη μάχη των ριμπάουντ, αλλά είχε πολλές και άστοχες επιλογές.

Ο Λοβ ήταν ο πρώτος σκόρερ, ο Μάλκολμ Γκρίφιν τον σιγόνταρε (13π.), αλλά οι βοήθειες που έδωσαν οι Κάρτερ, Παπαντωνίου και Κακλαμανάκης ήταν πολύτιμες.

Η ΑΕΚ έχασε πολλά στην ατομική άμυνα, αυτό που της έδωσε τη νίκη την Τρίτη, αφού ο Λοβ έκανε ό,τι ήθελε, ενώ οι γηπεδούχοι μοίρασαν 20 ασίστ.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Υποχρέωσε την ΑΕΚ σε 19 λάθη (τα 14 στο πρώτο ημίχρονο), ο ΠΑΟΚ έδωσε 21 ασίστ για 9 λάθη και μέτρησε 46% στα τρίποντα.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ζερμέιν Λοβ με 16 πόντους και ο Μάλκολμ Γκρίφιν με 13 πόντους.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Ο Νώντας Παπαντωνίου έδωσε πολύτιμες λύσεις, και ο Γιώργος Τσαλμπούρης σκορ, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Οι Γιάνκοβιτς και Ματσιούλις, πέρα από τα ριμπάουντ (4 έκαστος) καμία προσφορά.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Το τρίποντο του Μπο Μπιτς που έφερε τον ΠΑΟΚ για πρώτη φορά στο +10, 74-64.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το καλάθι που δεν μπήκε ποτέ! Ο Κονατέ επιχείρησε να κάνει το κάρφωμα της χρονιάς και απέτυχε οικτρά!

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η ΑΕΚ τα λάθη και τις κακές επιλογές στην επίθεση. Ο ΠΑΟΚ τίποτα.

Τα δεκάλεπτα: 26-22, 40-34, 60-55, 81-73