La Liga: Ουέσκα για σωτηρία, έκοψε τα όνειρα της Αθλέτικ Μπιλμπάο για Ευρώπη

Με ψυχωμένη εμφάνιση, η ομάδα του Δημήτρη Σιόβα πήρε τη νίκη επί της Αθλέτικ Μπιλμπάο με «χρυσό» σκόρερ των Ραμίρεζ στο 67', ξεφεύγοντας στους δύο πόντους από τη ζώνη του υποβιβασμού

Huesca
Ζωντανή στη μάχη της παραμονής έμεινε η Ουέσκα, με την ομάδα του Δημήτρη Σιόβα, ο οποίος αγωνίστηκε σε όλο το 90λεπτό, να καταθέτει ψυχή και να παίρνει μια τεράστιας ψυχολογικής και βαθμολογικής σημασίας νίκη επί της Αθλέτικ Μπιλμπάο (1-0).

Αποτέλεσμα με το οποίο βγήκε από τη ζώνη του υποβιβασμού μετά από καιρό και πλέον βρίσκεται στο +2 από τη 18η Βαγιαδολίδ, η οποία όμως έχει έναν αγώνα λιγότερο, δύο στροφές πριν την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος. Από την άλλη, οι Βάσκοι έχασαν σημαντικό έδαφος στη μάχη της Ευρώπης, αφού έμειναν στο -6 από την επτάδα.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι γηπεδούχοι ήταν κυρίαρχοι στον αγωνιστικό χώρο του «Εστάντιο Ελ Αλκοράζ», με το γκολ που έκρινε τελικώς την αναμέτρηση να έρχεται στο 61ο λεπτό, με σουτ του Ραμίρεζ και την ασταθή απόκρουση του Σιμόν.

Την ίδια ώρα, η Θέλτα επιβεβαίωσε την ανοδική πορεία στην οποία βρίσκεται, επικρατώντας 1-0 της Χετάφε στο «Μπαλαΐδος» με τέρμα του Νολίτο στο 21ο λεπτό. Ετσι, οι γηπεδούχοι έφτασαν τις τέσσερις διαδοχικές νίκες, μειώνοντας τη διαφορά από την έβδομη θέση και τη Βιγιαρεάλ στους δύο πόντους, με τη μάχη της Ευρώπης να μαίνεται.

Αναλυτικά η 36η αγωνιστική:
Τρίτη 11/5
Οσασούνα-Κάντιθ 3-2 (38', 75' Μπούντιμιρ, 86' πέν. Τόρες / 49' πέν. Σάπονιτς, 90' Περέα)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cbaneztgotgh-sf)

Έλτσε-Αλαβές 0-2 (40' Χοσέλου, 54' Ριόχα)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cbaovrdf4kbd-sf)

Λεβάντε-Μπαρτσελόνα 3-3 (57' Mελέρο, 59' Μοράλες, 83' Σέρχιο Λεόν - 25' Μέσι, 34' Πέδρι, 64' Ντεμπελέ)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cbar2ntuorpl-sf)