Stoiximan Basket League, ΠΑΟΚ-Περιστέρι 85-66: Επιβλητικός

Ο ΠΑΟΚ (12-8) είχε εύκολο απόγευμα κόντρα στο Περιστέρι (10-11) αφού το νίκησε με 85-66

paokperisteribaskett
Ο ΠΑΟΚ πήρε μία άνετη νίκη με επιβλητικό τρόπο αφού επικράτησε του Περιστερίου με 85-66.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cal0y0naw2mp-sf)

Το παιχνίδι ξεκίνησε χωρίς ρυθμό με τις δύο ομάδες να κάνουν διαδοχικά λάθη και να παίρνουν βιαστικές επιλογές στην επίθεση. Ο ΠΑΟΚ με τον Μπιτς κατάφερε να πάρει μία μικρή διαφορά την οποία φρόντισε να διευρύνει στην δεύτερη περίοδο.

Τέρνερ, Κονατέ και Παπαντωνίου απέκτησαν επαφή με το αντίπαλο καλάθι την ώρα που οι φιλοξενούμενοι περίμεναν τα πάντα από τον Πέτεγουεϊ και κάπως έτσι η διαφορά πήγε σε διψήφιο επίπεδο πόντων (42-31, 19').

Οι Θεσσαλονικείς δεν ήθελαν να δώσουν δικαιώματα στο Περιστέρι και με τον Γκρίφιν να βγαίνει αφηνιασμένος από τα αποδυτήρια, προηγήθηκαν με ακόμη μεγαλύτερη διαφορά (57-40, 26'). Τζόουνς και Πέτεγουει κατάφεραν να ρίξουν λίγο την διαφορά (57-46, 27'), ωστόσο οι γηπεδούχοι δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι και με τρίποντο του Τέρνερ έκαναν το 70-51 (30').

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Οι παίκτες του Περιστερίου παρά την διάθεσή τους δεν είχαν τρόπο να μπουν στην διεκδίκηση της νίκης. Από την άλλη ο Λυκογιάννης είδε τους δικούς του παίκτες να μένουν σοβαροί, συγκεντρωμένοι και την διαφορά να φτάνει τους 22 πόντους (79-57, 36').

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ανώτερος ο ΠΑΟΚ σε δίποντα (62% - 50%), τρίποντα (37% - 25%), και λάθη (14-21)

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μπο Μπιτς τελείωσε με 17 πόντους και 7 ριμπάουντ ενώ ο Έλστον Τέρνερ είχε 15 πόντους με 3/3 δίποντα και 3/3 τρίποντα.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Σε 23 λεπτά συμμετοχής ο Βαγγέλης Μάντζαρης σκόραρε έναν πόντο με 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ κι ένα λάθος.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Ζερμέιν Λοβ πρόσφερε 14 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Ο ΠΑΟΚ έκλεισε την τρίτη περίοδο με επιμέρους σκορ 13-5 και ξέφυγε με 19 πόντους βάζοντας τέλος στα όποια όνειρα των φιλοξενούμενων.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο ΠΑΟΚ τίποτα, το Περιστέρι τα 21 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 43-34, 70-51, 85-66

Στάνισλαβ Τριφόνοφ: Ο τηλεαστέρας που μπαίνει στη Βουλή και ανατρέπει το πολιτικό σκηνικό στη Βουλγαρία

Κορωνοϊός - Γερμανία: Πάνω από 17.800 οι μολύνσεις - Υπέκυψαν 104 ασθενείς σε μία μέρα