Premier League, Τσέλσι-Γουεστ Μπρομ 2-5: Απίθανο διπλό και ελπίδες παραμονής - Δείτε τα γκολ

Ζωντανή στο κυνήγι της παραμονής στην Premier League η Γουέστ Μπρομ, που πέρασε με επιβλητικό τρόπο από την έδρα της Τσέλσι (2-5) - Με 10 παίκτες για μία περίπου ώρα οι γηπεδούχοι

Chelsea
Σοκ και δέος! Η Γουέστ Μπρομ αποδεικνύεται… κακός δαίμονας για την Τσέλσι, αφού μετά το 3-3 του πρώτου γύρου, έκανε παρέλαση στο «Στάμφορντ Μπριτζ» φτάνοντας σε ένα σπουδαίο διπλό (2-5).

Κατά συνέπεια, διεκόπη το αήττητο σερί των 14 αγώνων -σε όλες τις διοργανώσεις- που έτρεχαν οι «μπλε» υπό τις οδηγίες του Τούχελ. Επίσης, αυτό ήταν το πρώτο διπλό της Γουέστ Μπρομ στο «σπίτι» των Λονδρέζων από το 1978, με την ομάδα του Αλαρντάις να ελπίζει πλέον σε παραμονή, αν και παραμένει στο -7 από τη 17η θέση.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cae4qwwzdd41-sf)

Από την άλλη, η Τσέλσι υπέστη μια ήττα-μαχαιριά στην κούρσα για την τετράδα, με τον Τιάγκο Σίλβα να χαρακτηρίζεται μοιραίος, αφού αποβλήθηκε στο 29’.

Τα πράγματα ξεκίνησαν ιδανικά για τους γηπεδούχους, καθώς προηγήθηκαν στο 27’, με τον Πούλισικ να παίρνει το ριμπάουντ μετά το δοκάρι στην εκτέλεση φάουλ του Μάουντ και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Τζόνστον για το 1-0.
Παρ’ όλα αυτά, τα δεδομένα άλλαξαν μόλις δύο λεπτά αργότερα, καθώς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Τιάγκο Σίλβα και άφησε τους «μπλε» με 10 παίκτες για περίπου μία ώρα.

Κάτι που εκμεταλλεύτηκε δεόντως η Γουέστ Μπρομ, που βρήκε δύο τέρματα στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με τον Περέιρα (45’+2’, 45’+4’) κι ενώ στο 45’+3’ ο Φίλιπς είχε δοκάρι!

Στο 55’ οι Λονδρέζοι άγγιξαν το 2-2, ωστόσο το δοκάρι σταμάτησε την προσπάθεια του Αλόνσο και στο 63’ οι φιλοξενούμενοι έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη τους, με τον Ρόμπινσον να εκτελεί τον Μεντί με εξαιρετικό σουτ στην κίνηση, μέσα από την περιοχή (1-3).

Πέντε λεπτά αργότερα ο Ντιανέ διαμόρφωσε το 1-4 σε ιδανική αντεπίθεση της ομάδας του Αλαρντάις, ενώ στο 71’ ο Μάουντ μείωσε απλά. Το μαρτύριο για την Τσέλσι δεν είχε τελειωμό, με τον Ρόμπινσον να γράφει το τελικό 2-5 στις καθυστερήσεις (91’).

Αυτό ήταν το πρώτο εντός έδρας παιχνίδι των «μπλε» υπό τις οδηγίες του Τούχελ που δέχονται γκολ, ενώ για πρώτη φορά μετά από 10 χρόνια μάζεψαν 5 φορές την μπάλα από τα δίχτυα τους σε αγώνα πρωταθλήματος στο «Στάμφορντ Μπριτζ».

Αναλυτικά, το πρόγραμμα της 30ης αγωνιστικής:
Σάββατο (3/4)
Τσέλσι-Γουέστ Μπρομ 2-5 (27' Πούλισικ, 71' Μάουντ - 45'+2', 45'+4' Περέιρα, 63', 91' Ρόμπινσον, 68' Ντιανέ)

Λιντς-Σέφιλντ Γιουνάιτεντ (17:00)
Λέστερ-Μάντσεστερ Σίτι (19:30)
Άρσεναλ-Λίβερπουλ (22:00)