Stoiximan Basket League, Λαύριο-Κολοσσός 83-77: Πήρε τη ματσάρα και συνεχίζει το σερί

Το Λαύριο (12-4) παραμένει on fire, επικρατώντας του Κολοσσού (6-10) με 83-77 σε εξ αναβολής αγώνα για τη 15η αγωνιστική και έφτασε τις 15 νίκες στα τελευταία 16 ματς σε Stoiximan Basket League και Κύπελλο

layriokolossoss
Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη συνεχίζει με το… γκάζι πατημένο, ξεπερνώντας το εμπόδιο του Κολοσσού στο κλειστό της Λαυρεωτικής με MVP τον Τάισον Κάρτερ και επιβεβαιώνοντας πως βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση. Από τις 22 Νοεμβρίου ως το βράδυ της Τετάρτης 10/3, το Λαύριο μετράει 15 νίκες σε 16 αγώνες! Μοναδική… ανορθογραφία ήταν η ήττα από τον Προμηθέα με 90-88 στην Πάτρα στις 23/1!

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-c9ty44f7vmdl-sf)

Ο ΑΓΩΝΑΣ
Το Λαύριο βρήκε ρυθμό στην επίθεση στα πρώτα λεπτά του αγώνα με τον Κολοσσό, εκεί όπου τα τρία συνεχόμενα τρίποντα των Κόζι και Σάβατζ έκαναν το 24-17 στο 9:07 για την ομάδα του Χρήστου Σερέλη. Μάλιστα οι γηπεδούχοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο υπέρ τους +9 (26-17) με τον Ανοσίκε ενώ ο Μαστρογιαννόπουλος ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα, κάνοντας το 28-17 από τη γραμμή των βολών. Εν συνεχεία ο Ντιαλό διατήρησε τη διαφορά στο +10 για το Λαύριο (39-29, 16:32) που πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 44-38, έχοντας ως κορυφαίο σκόρερ τον Ανοσίκε (12π., 6ριμπ.) και σουτάροντας με 70% στο δίποντο (12/17).

Στην τρίτη περίοδο ο Κολοσσός βελτίωσε την άμυνά του, εκμεταλλεύτηκε τις κακές επιλογές των γηπεδούχων, έκανε επιμέρους σκορ 8-15 και προηγήθηκε με 52-53 στο 30’. Οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ στο τελευταίο δεκάλεπτο, εκεί όπου ο Ντιαλό έκανε… airball σε βολή με τον δείκτη του σκορ 60-63! Ο Καντέρ σκόραρε για το 61-65 με layup ενώ το Λαύριο επέμεινε δίχως επιτυχία στο μακρινό σουτ… Ο Κάρτερ με 2/2 βολές μείωσε σε 63-65 στο 38:30 κόντρα στο Λαύριο που είχε συνεχόμενες κακές επιλογές! Ο Ξανθόπουλος αστόχησε ελεύθερος σε τρίποντο από τη γωνία κι εν συνεχεία ο Ντέιβις τελείωσε τη φάση με κάρφωμα για το 65-65 στα 11.2’’! Ο Ουότσον πήρε την επίθεση όμως αστόχησε σε τρίποντο και το ματς πήγε στο έξτρα πεντάλεπτο.

Εκεί το Λαύριο πέρασε την μπάλα κοντά στο καλάθι και ο Ντιαλό σκόραρε για το +4 (72-68) ενώ ο Κάρτερ έδωσε… αέρα έξι πόντων στους γηπεδούχους με 2/2 βολές στα 2:36 για το τέλος (74-68). Ο Καντέρ είχε 0/2 βολές με τον δείκτη του σκορ στο 74-70 και ο Κάρτερ έδωσε πολύ μεγάλο πλεονέκτημα στο Λαύριο με γκολ-φάουλ (77-70) στα 57.5 δευτερόλεπτα για το φινάλε! Ακολούθως ο Μουράτος από τη γραμμή των βολών έκανε το 79-72 για το Λαύριο που κράτησε το προβάδισμα ως το φινάλε.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Το Λαύριο πέρασε την μπάλα στο ζωγραφιστό στην παράταση και είχε καλύτερες επιλογές από τον Κολοσσό που τελείωσε τον αγώνα με 5/31 τρίποντα.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Κάρτερ βοήθησε το Λαύριο με 24 πόντους και 9 ριμπάουντ!

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Ντιαλό τελείωσε τον αγώνα με 11 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ουότσον του Κολοσσού είχε 2/8 σουτ σε 20:10.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Η απόδοση του Λαυρίου στα τελευταία 2’ της παράτασης.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Κολοσσός τις επιδόσεις στο τρίποντο, το Λαύριο το αντίστοιχο στις βολές.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 44-38, 52-53, 65-65 κ.α., 83-77 παρ.

ΕΠΟ: Ανακοίνωσε επίσημα την υποψηφιότητά του για την προεδρία ο Ζαγοράκης

Ολυμπιακός - Άρσεναλ: Τα «ερυθρόλευκα» κανόνια θέλουν να γράψουν ιστορία!

Μήνυμα Μαρινάκη για τα 96 χρόνια του «δαφνοστεφανωμένου»: Ο Ολυμπιακός είναι τρόπος ζωής