Stoiximan Basket League, ΠΑΟΚ-Προμηθέας 81-78: Πήρε ρεβάνς και συνεχίζει να ανεβαίνει!

Ο ΠΑΟΚ (8-7) επικράτησε του Προμηθέα (9-5) με σκορ 81-78, πήρε ρεβάνς από τους Πατρινούς για τον αποκλεισμό στα ημιτελικά του Κυπέλλου και συνεχίζει να ανεβαίνει στην κατάταξη της Stoiximan Basket League

paokpromi
Στις 12/2, ο Προμηθέας πέρασε νικηφόρα από την PAOK Sports Arena, αφήνοντας εκτός τελικού Κυπέλλου τους «ασπρόμαυρους».

Το απόγευμα του Σαββάτου 6/3, η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη πήρε ρεβάνς για εκείνο τον αποκλεισμό και συνεχίζει να κοιτάζει ψηλά όσον αφορά το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα στη βαθμολογία.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-c9qfmd69zj7d-sf)

Ο ΑΓΩΝΑΣ
Ο Προμηθέας Πατρών είχε το προβάδισμα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στην PAOK Sports Arena, εκεί όπου ο Τζεράι Γκραντ ευστόχησε για το 10-17 στο 8:10 ενώ η ομάδα του Μάκη Γιατρά έκλεισε το δεκάλεπτο στο υπέρ της 13-18, σουτάροντας 7/12 δίποντα, μοιράζοντας 5 ασίστ και υποχρεώνοντας τον ΠΑΟΚ σε 6 λάθη. Ακολούθως, ο «Δικέφαλος «ισορρόπησε» το ματς. Ο Προμηθέας προηγήθηκε με 17-23 όμως ο Έλστον Τέρνερ πέτυχε 7 συνεχόμενους πόντους δίνοντας το προβάδισμα στους γηπεδούχους (24-23, 13:33)! Μάλιστα η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 34-27, βελτιώνοντας τα ποσοστά της στην επίθεση και εκμεταλλευόμενη τις κακές επιλογές και τα λάθη των Πατρινών.

Στη συνέχεια ο Βαγγέλης Μαργαρίτης ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα, κάνοντας το 37-27 στο 21:42 ωστόσο ο Προμηθέας δεν επέτρεψε στους «ασπρόμαυρους» να ξεφύγουν στο σκορ, μειώνοντας σε 41-38 με τον Μιχάλη Λούντζη στο 24:50. Παρ’ όλα αυτά, ο ΠΑΟΚ άντεξε στην πίεση και προηγήθηκε με 56-51 στο 30’. Ο Κακλαμανάκης ήταν πρωταγωνιστής των τελευταίων λεπτών για τον «Δικέφαλο», σκοράροντας πέντε συνεχόμενους πόντους για το 72-66 στα 2:30 για το φινάλε. Ο Γιαννόπουλος προσπάθησε να κρατήσει όρθιο τον Προμηθέα (76-73). Ο Λοβ έκανε το 78-73 από τη γραμμή των βολών στα 50’’ ενώ ο ΠΑΟΚ έφτασε στη νίκη με 81-78.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο ΠΑΟΚ σούταρε με 50% στο τρίποντο (10/20), περιόρισε τα λάθη του στην πίεση του Προμηθέα και πήρε αυτοπεποίθηση στο δεύτερο ημίχρονο.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Έλστον Τέρνερ έκανε καταπληκτική εμφάνιση με 28 πόντους και 2 ριμπάουντ.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Γκρίφιν βοήθησε τον ΠΑΟΚ με 11 πόντους, 5 ριμπάουντ και 6 ασίστ.