Κύπελλο μπάσκετ, ΠΑΟΚ-Προμηθέας 69-76: Πατρινοί από... ατσάλι ξανά στον τελικό!

Με φοβερό σερί 12-0 στην παράταση, ο Προμηθέας Πάτρας πέρασε δια πυρός και σιδήρου από το κλειστό της Πυλαίας και με τη νίκη του κόντρα στον ΠΑΟΚ (76-69) εξασφάλισε την συμμετοχή στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά

Ιδιαίτερα αμφίρροπο ήταν ο ημιτελικός στην Πυλαία και μάλιστα χρειάστηκε το έξτρα πεντάλεπτο μέχρι να «κλειδώσει» ο Προμηθέας την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου.

Αν και ο ΠΑΟΚ έδειξε περίσσια θέληση για το «χρυσό» εισιτήριο και πάλεψε το ματς για 41 λεπτά (!) στο τέλος «μίλησαν» τα μεγάλα σουτ του Δημήτρη Αγραβάνη αλλά και η προσωπικότητα του εξαιρετικού (γι' άλλη μια φορά) Τζέριαν Γκραντ. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο «δικέφαλος» προηγήθηκε με 64-60 στο πρώτο λεπτό της παράτασης, αλλά έκτοτε οι Πατρινοί πραγματοποίησαν σερί 12-0 και «καθάρισαν» με την υπόθεση της πρόκρισης.

Μάλιστα ο Αγραβάνης ήταν πολύ άστοχος σε όλο το ματς, αλλά στα κρίσιμα σημεία πήρε την κατάσταση στα χέρια του με αποτέλεσμα να τελειώσει το παιχνίδι έχοντας 3/11 εντός παιδιάς. Ο Τζέριαν Γκραντ ωστόσο ήταν «όλα τα λεφτά» για την ομάδα του Μάκη Γιατρά έχοντας 24 πόντους με 8/8 βολές, 5/7 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα και 3 λάθη.

Για τον αξιόμαχο ΠΑΟΚ οι Αμερικανοί Ζερμέιν Λοβ (20π., 8ριμπ., 4ασ.) και Μάλκολμ Γκρίφιν (21π., 3/5τρ.) προσπάθησαν για την ανατροπή των δεδομένων, χωρίς ωστόσο να τα καταφέρουν.

Το ματς δεν διεκδικούσε δάφνες θεάματος στο ξεκίνημά του. Από τη μία ο Προμηθέας ήταν αρκετά άστοχος έξω από τα 6.75 μέτρα, ενώ από την άλλη ο ΠΑΟΚ μετά βίας έφτανε στο καλάθι των φιλοξενούμενων και περισσότερο αναλώνονταν σε ατομικές ενέργειες. Το 11-10 του 7' έγινε 11-18 με ένα σερί 8-0 του Προμηθέα ακριβώς με τη λήξη της πρώτης περιόδου. Ο «δικέφαλος» έκανε πολλά... φθηνά και παιδαριώδη λάθη (ακόμη και σε επαναφορά) τα οποία εκμεταλλεύτηκε η ομάδα του Μάκη Γιατρά και έβρισκε εύκολο σκορ στο ανοικτό γήπεδο. Κάπως έτσι κατάφερε να προηγηθεί με 11-18 στο δεκάλεπτο (7/11 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 7-3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη) τη στιγμή που ο ΠΑΟΚ μετρούσε μόλις 4/13 εντός παιδιάς (3/10 δίποντα, 1/3 τρίποντα) και 5 λάθη.

Στην δεύτερη περίοδο, οι Κονατέ και Λοβ προσπάθησα να ξαναφέρουν τον ΠΑΟΚ στο ματς και εν μέρει το κατάφεραν καθώς ο «δικέφαλος» με ένα επιμέρους 11-5 μείωσε στον πόντο (22-23). Όμως από τη στιγμή που τα λάθη συνεχίστηκαν και την ίδια ώρα ο Προμηθέας είχε αρκετούς παίκτες να βγουν μπροστά στην επίθεση και να είναι αποτελεσματικοί, κατάφερε με νέο σερί 8-0 να εκτοξεύσει για πρώτη φορά την διαφορά στους εννέα πόντους (22-31 στο 16' και 23-34 στο 17') μέχρι να πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 29-35. Στο πρώτο μισό του ματς οι γηπεδούχοι μετρούσαν 10/27 σουτ και 9 λάθη, ενώ ο Προμηθέας 13/29 εντός παιδιάς (2/11 τρίποντα).

Οι Πατρινοί έλεγξαν το ματς στην 3η περίοδο και δεν... πτοήθηκαν όταν ο ΠΑΟΚ μείωσε σε τρεις πόντους (36-39). Ο Τζέριαν Γκραντ πήρε την κατάσταση στα χέρια του και με συνεχόμενους πόντους βοήθησε τον Προμηθέα να πραγματοποιήσει σερί 7-0 και να πάρει για πρώτη φορά στο ματς διαφορά 10 πόντων (36-46) ένα λεπτό πριν από το τέλος του δεκαλέπτου. Οι γηπεδούχοι με ένα γρήγορο 4-0 μπόρεσαν να μειώσουν σε 40-46 στο 30', με τον Λοβ να είχε έως εκείνο το σημείο 11 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ ο Τζέριαν Γκραντ μετρούσε για λογαριασμό της ομάδας του 12 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 τελικές πάσες.

Το σερί του ΠΑΟΚ δεν σταμάτησε εκεί καθώς το επέκτεινε στο 9-0 με αποτέλεσμα να μειώσει σε 45-46 λίγο μετά την έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου. Το επιμέρους σκορ του «δικέφαλου» αυξήθηκε στο 14-2 καθώς κατάφερε να προηγηθεί και με 50-48 (στο 32') χάρη σε οκτώ σερί πόντους του Μάλκολμ Γκρίφιν. Και πάλι. Οι Πατρινοί δεν... πανικοβλήθηκαν και προηγήθηκαν εκ νέου με 50-54 ύστερα από τρίποντο του Κουίνσι Φορντ στο 34'. Ο Γκρίφιν ωστόσο έδειξε κουρασμένος από εκείνο το σημείο και μετά, έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο και ο Προμηθέας μπόρεσε να πάρει εκ νέα τα ηνία το σκορ (51-56 στο 35' και 53-58 στο 36'). Όμως όπως αποδείχθηκε εκ των υστέρων το ματς... δεν είχε τελειώσει εκεί. Ο ΠΑΟΚ είχε τα ψυχικά αποθέματα να επιστρέψει στο παιχνίδι και με σερί 5-0 να το φέρει και πάλι στα ίσια (58-58) δύο λεπτά πριν από την τελευταία κόρνα της γραμματείας. Ο Γκρίφιν και πάλι με σουτ στα 38'' ισοφάρισε σε 60-60 ενώ ο Τζέριαν Γκραντ είχε αστοχήσει στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας του αγώνα με αποτέλεσμα το ματς να πάει παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο ΠΑΟΚ πέρασε μπροστά με 64-60 αλλά στη συνέχεια έβαλε την υπογραφή του ο... άστοχος Δημήτρης Αγραβάνης! Μέχρι την παράταση είχε 1/9 εντός παιδιάς, αλλά με δύο τρίποντα έδωσε το έναυσμα για την αντεπίθεση του Προμηθέα και με σερί 12-0 προηγήθηκε με 64-72 ένα λεπτό πριν από το τέλος της παράτασης κλειδώνοντας το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας.

Τα δεκάλεπτα: 11-18, 29-35, 40-46, 60-60 (κ.α.), 69-76 (παρ.)