Euroleague, Ρεάλ Μαδρίτης-Παναθηναϊκός 76-66: Η ανατροπή έμεινε στη μέση

Ο Παναθηναϊκός από -22 του ημιχρόνου έφτασε στο -5 στα μισά της τελευταία περιόδου, αλλά εκεί έχασε δύο κρίσιμες επιθέσεις και έτσι γνώρισε την 14η ήττα του στην EuroLeague - Κέρδος η παρουσία των Μποχωρίδη, Όγκουστ, Φόστερ

5231144
Αντιστρόφως ανάλογη ήταν για μία ακόμη φορά η παρουσία του Παναθηναϊκού στα παρκέ της EuroLeague. Ένα... χαμένο πρώτο ημίχρονο και ένα δεύτερο ημίχρονο εξαιρετικής αμυντικής προσπάθειας, μεγάλης ανατροπής, αλλά και αργοπορημένης αντίδρασης.

Όπως και κάνει στα περισσότερα ματς της φετινής σεζόν. Το ενθαρρυντικό για τους «πράσινους» είναι ότι δεν παράτησαν το παιχνίδι στο -22 (49-27) του ημιχρόνου και με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο κατάφεραν να μειώσουν και στους πέντε πόντους (66-61) πέντε λεπτά πριν από το τέλος.

Όμως κάποιες λεπτομέρειες και βιαστικές επιλογές στην επίθεση στάθηκαν αρκετές για να μην κάνει ο Παναθηναϊκός το βήμα παραπάνω και ολοκληρώσει μια επική ανατροπή.

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε καθόλου καλά για τον Παναθηναϊκό. Η αστοχία στα τρίποντα και κάποια αχρείαστα λάθη (επιθετικο φάουλ ή πάσα στα πόδια του ψηλού) έδωσαν την ευκαιρία στη Ρεάλ να τρέξει στο ανοικτό γήπεδο και παράλληλα να «διάβαζε» πολύ καλά τα όσα της έδινε η άμυνα των «πρασίνων». Είναι χαρακτηριστικό ότι πήρε αρκετούς ίδιους πόντους με «κοψίματα» από την baseline και τον Τέιλορ να «τελειώνει» τις φάσεις.

Από τη στιγμή που το καλάθι των Μαδριλένων έμοιαζε με κουμπότρυπα (0/5 τρίποντα στο α' δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός) και ο Ταβάρες ανανέωνε επιθέσεις της Ρεάλ και τις οποίες μετέτρεπε σε πόντους ο Ντεκ, η διαφορά έφτασε τους 13 πόντους (25-12) με τη λήξη της πρώτης περιόδου. Ένα διάστημα όπου δεν δούλευε τίποτα σωστά για το «τριφύλλι» έχοντας 5/17 εντός παιδιάς, ενώ οι Μαδριλένοι μετρούσαν 9/11 δίποντα και 1/5 τρίποντα.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-c8u88mgepnhd-sf)

Ο Κάτας ανακάτευε συνέχεια την τράπουλα, άλλαζε συνέχεια πρόσωπα και σχήματα, αλλά ουδέποτε κατάφερε να βρει την κατάλληλη ισορροπία στις δύο πλευρές του παρκέ. Από τη στιγμή που ανέβασε στροφές ο Φαμπιάν Κοζέρ με 11 πόντους 3/3 τρίποντα και ο Κάρλος Αλοθέν αποτέλεσε τον άξιο συμπαραστάτη του (9π., 3ασ.) η παράσταση στο «WiZink Center» είχε μόνο τη Ρεάλ σε πρωταγωνιστικό ρόλο. Οι αριθμοί του πρώτου ημιχρόνου όπου η διαφορά έφτασε το +22 (49-27) μιλούν από μόνοι τους. Η Ρεάλ είχε 12/16 δίποντα, 5/12 τρίποντα, 10/12 βολές, ενώ ο Παναθηναϊκός μόλις 12/26 δίποντα, 0/10 τρίποντα, 3/4 βολές, εννέα ασίστ λιγότερες (14-5) και τέσσερα λάθη περισσότερο (6-2) από τους γηπεδούχους.

Το τρίτο δεκάλεπτο των «πρασίνων» ήταν ό,τι καλύτερο είχαν να επιδείξουν. Κάποιες καλές άμυνες, σε συνδυασμό με πιο... ορθολογικές επιλογές στην επίθεση, μετέτρεψαν το -22 σε -9 με επιμέρους 9-22! Ο Μποχωρίδης ήταν εκείνος που είχε ανεβάσει την απόδοσή του στην άμυνα, έδωσε κάποιες επιθετικές ανάσες, ενώ ο Παναθηναϊκός βρήκε και κάποια σουτ από την περιφέρεια (3/8 τρίποντα στην 3η περίοδο) για το 58-49! Σ' εκείνο το σημείο το «τριφύλλι» είχε δείξει για τα καλά σημεία ζωής στο ματς, αλλά ένα μίνι ξέσπασμα του Ντεκ έφερε και πάλι τους Μαδριλένους στο +14 (64-50) στο 30'.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-c8u9dssyizzl-sf)

Όμως ο Μάρκους Φόστερ έκανε την... έκπληξη και ύστερα από πολύ καιρό αποτέλεσε τον παίκτη-κλειδί για τον Όντεντ Κάτας (τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση) για να «ψαλιδίσει» ο Παναθηναϊκός την διαφορά και να μειώσει σε 66-61!

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-c8u9okflkv29-sf)

Όμως δύο διαδοχικές άστοχες επιθέσεις από Φόστερ και Μακ δεν βρήκαν στόχο και κάπως έτσι η Ρεάλ με σερί τρίποντα των Αμπάλδε και Γιουλ έριξε, ουσιαστικά, τους τίτλους τέλους του ματς.

Τα δεκάλεπτα: 25-12, 49-27, 64-50, 76-66